Este copilul meu supradotat sau nu?

Este copilul meu supradotat sau nu? | Autor: fairy_adina

Link direct la acest mesaj

Din experienta mea de 10 ani cu copiii de clasele 1-4, pot sa va spun ca adesea copii care nu au rezultate bune la scoala sunt de fapt copii a caror inteligenta depaseste cu mult media. In alte tari , supradotatii sunt incadrati intre copiii cu nevoi speciale, pentru ca exista riscul ca ei sa nu se poata integra. Va invit la un dialog cu privire la acest subiect, poate in felul acesta mai depistam si salvam vreun copil supradotat .... de la esecul scolar. Mai aflam informatii despre cum este prin alte tari. Abia de anul acesta a aparut un proiect de lege care se ocupa de educatia copiilor supradotati.

www.geocities.com/claudiucioca" target="_blank"> Ajutati-l sa cante din nou
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62812" target="_blank">un artist care merita ajutat
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

"... copii care nu au rezultate bune la scoala sunt de fapt copii a caror inteligenta depaseste cu mult media."

din experienta propie iti spun ca mare dreptate ai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Asa si io,ca Guestus, tot din experienta personala...

Dar subiectul e intr-adevar de actualitate pt. mine pt. ca observ la fetita mea semne de precocitate din mai multe puncte de vedere. La un an si 6-7 luni zice clar in jur de 100 cuvinte in doua limbi, stie cum o cheama (nume si prenume , numele nu e usor,pana si mama mea are greutati in a-l pronunta), numara pana la 5 singura,recunoaste 3 culori -rosu,albastru,lila si le numeste - recunoaste toate animalele domestice si le pronunta numele, se ocupa minute in sir privind carti si comentand pozele cu voce tare,etc. Fiind implicate in inca 3 grupe de copii de varsta apropiata pot sa spun ca mi se pare ca stie f. multe in comparatie,de aia am ajuns la concluzia ca e destul de precoce si ma intreb cum ar trebui sa procedez..Sa o stimulez sau sa o franez... Am tot vrut sa deschid un subiect pe tema asta, poate vin si alti parinti sa schimbam idei :)

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Si ai idee, cam ce se spune in proiectul ala de lege?

Chiar sunt foarte curioasa in ce fel se presupune ca vor fi ajutati acesti copii sa se integreze. Inteleg (din filme) ca si pe la case mai mari nu s-a gasit inca rezolvarea ideala.
Vreau sa spun ca acolo exista in unele scoli clase speciale, cu un ritm si metodologie de predare diferite, adaptate pentru astfel de copii, dar programe de felul asta nu exista in toate scolile, asa ca exista riscul in zona ta sa nu fie nici o astfel de scoala, asa ca n-ai incotro: ori te muti cu totul, ori copilul va fi inregimentat cu forta si tinut sa se plictiseasca si sa-i deranjeze si pe ceilalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

pai proiectul este in dezbatere publica si il gasiti la www.supradotati.ro , cat despre fetita ta , Lauraa cred ca ai dreptate este supradotata, ea poate fi evaluata la Bucuresti, gratuit de prof Florin Colceag. Exista si un curs despre cum se educa copiii supradotati postat online tot pe acel site.
Ceea ce stiu din experienta este ca supradotatii asociaza adesea si o hiperactivitate si invatatorii - care nu se informeaza_ cred ca sunt obraznici, si ii izoleaza si mai mult. Adesea ei dezvolta probleme emotionale pentru ca nu se pot integra in grupul lor de varsta. Atentie!!! si ei au nevoi speciale. deci e nevoie de invatamant special. In vest s-a rezolvat problema prin home-schooling

procentele de supradotati sunt interesante : 2% din populatie - supradotati, si 15%din detinuti - supradotati ... ce parere aveti?

www.geocities.com/claudiucioca" target="_blank"> Ajutati-l sa cante din nou
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62812" target="_blank">un artist care merita ajutat
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Eu nu pot decit sa va relatez din experienta fiului meu. L-am invatat sa citeasca la 2 ani in speranta ca va citi mult si va iesi un om cult din el. De cind am venit in SUA si in prezxent nu citeste decit benzi desenate si science fiction! nu numai ca limbile straine s-au dus pe apa simbetei, de abia daca e in stare sa-si spuna numele in franceza dupa 7 ani de studiu dar toate celelalte, inclusiv interesul lui pt. studiu s-au dus dracului cam pe la virsta pubertatii. Din copil spuradotat, (recunoscut de toti profesorii) a ajuns in prezent in dilema ca nu stie ce vrea sa faca cu viitorul lui, ca meserie ma refer, pt. ca nu-l atrage nimic. Are talent la scirs, i s-a publicat o poezie anul trecut intr-o revista (poezia fiind trimisa de profesorul lui) dar putin ii pasa, imi zice, pai am scris-o in pauza. E intr-o criza existentiala cumplita ca sa spun asa, si asta pt. ca isi permite, are cine sa-l tina! Personal am avut profesori in liceu care chemau elevii olimpici acasa la ei si faceau cercuri si ore suplimentare, neplatite. Le faceau din pasiune. Fara profesori buni si un sistem de invatamint ca lumea in care profesorii sa fie platiti bine, si care la rindul lor sa motiveze elevul putem sa avem tispe mii de legi si tispe mii de supradotati. La urma urmei multi, foarte multi din acesti supra-dotati care invata ajung sa emigreze, ok, uitati-va numai la cei din liceul de informatica din Buc. si poate unii din copii lor o sa pateasca ca fiu-meu. Fiu-meu nu e un caz izolat. Mai am prieteni, fosti colegi de facultate, oameni f. inteligenti si care au tras tare la vremea noastra, si ai caror copii au lasat-o moale cu cartea, pt. ca au cam tot ce vor si daca au invatat parintii, lor ce le mai trebuie? Sau reversul, copii f. doatati care au facut o facultate si care nu au job... Deci repet, parerea mea e ca atita timp cit profesorii nu sint platiti calitatea invatamintului in Ro nu se va imbunatati si murim cu legea in mina... Mai putin daca meditati copiii acasa la mai tot, asa cum se intimpla acum in Ro ceea ce e tot un fel de home schooling, care intr-adevar se practica in SUA destul de mult, si din cauza de supra-dotare si din alte motive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Din pacate sunt si copii supradotati pe care nu-i baga nimeni in seama.Un ex. ar fi sotul meu care a facut parte din clasa muncitoare in copilarie, la scoala mergea cat sa faca prezenta, ca in rest trebuia sa aiba grija de animale, pana la mijlocul clasei a 8-a cand intr-o zi ,un copil a ras de el,spunandu-i ca nu va putea niciodata sa rezolve o problema de olimpiada.
Atunci s-a hotarat sa invete,in timp ce pazea caprele,iar rezultatul uimitor a fost, ca in 3 luni, a trecut peste toate materiile la care avea lipsuri(si avea destule),a intrat primul la cel mai bun liceu din Galati, si apoi printre primii 5 la facultatea de electronica.Cu toate astea, nimeni n-a stiut aceste lucruri, iar el e prea modest sa le fi povestit cuiva, asa ca singurele urme de geniu le exploatez doar eu, si ma minunez adeseori.


cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

Pe mine m-au descoperit in arestul IGP,folosind drumul ecuatiei in spatiu,am gasit iesirea spre Lipscani...

Din pacate,mama prostilor e mereu gravida...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

In primul rand, ce e aia "supradotat"? Nu-i clara definitia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

quote:
Originally posted by cici

Din pacate sunt si copii supradotati pe care nu-i baga nimeni in seama.Un ex. ar fi sotul meu care a facut parte din clasa muncitoare in copilarie, la scoala mergea cat sa faca prezenta, ca in rest trebuia sa aiba grija de animale, pana la mijlocul clasei a 8-a cand intr-o zi ,un copil a ras de el,spunandu-i ca nu va putea niciodata sa rezolve o problema de olimpiada.
Atunci s-a hotarat sa invete,in timp ce pazea caprele,iar rezultatul uimitor a fost, ca in 3 luni, a trecut peste toate materiile la care avea lipsuri(si avea destule),a intrat primul la cel mai bun liceu din Galati, si apoi printre primii 5 la facultatea de electronica.Cu toate astea, nimeni n-a stiut aceste lucruri, iar el e prea modest sa le fi povestit cuiva, asa ca singurele urme de geniu le exploatez doar eu, si ma minunez adeseori.


cici



ah, sa-nteleg c-am fost supradotata dac-am intrat prima la liceu (in Bacau, nu in Galati) si-am terminat facultatea de electronica (zau daca stiu a cata, da' mai conteaza?).
si mai e o diferenta, (sper ca nu esentiala) am pazit vacile, nu caprele.

ioii, ce-am fo' si ce-am ajuns...

Fetele de pe DC


Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

Pai imi dati deci dreptate ca supradotatii sunt copii cu nevoi speciale. Primul adrienne12-fiul tau este in criza existentiala, pentru ca face parte dintre cazurile in care nu i s-a acordat educatia speciala (in SUA se numeste gifted education - si sunt programe speciale pentru asta) - acum s-ar putea sa fie prea tarziu- deja e prea mare ca sa poata fi "fortat" trebuie sa vrea singur, sa inteleaga ca el e diferit de majoritatea, si ca are nevoie de cursuri speciale (exista o didactica speciala pentru copii cu nevoi speciale)

Al doilea caz, cel al sotului lui cici ilustreaza extrema cealalta... adica se poate intampla ca cel care este supradotat sa aiba noroc de recunoasterea pe care si-o doreste , si atunci se integreaza perfect fara sa mai apara probleme emotionale.

Si eu am citit la trei ani - fara sa ma invete nimeni- si la 9 ani scriam poezii despre viata si moarte. MA miram mereu de ce parintii imi vorbesc ca la prosti, si in clasa a 12 am vrut sa fug de acasa ca nu ma intelegeam cu nimeni... Pentru ca toata lumea ma trata ca pe o ciudatenie ....
- libertatea de opinie, de expresie este esentiala la un copil supradotat. Sa cititi pe forum acolo la supradotati, sunt niste cazuri de-a dreptul socante...

felicitari cici ...

www.geocities.com/claudiucioca" target="_blank"> Ajutati-l sa cante din nou
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62812" target="_blank">un artist care merita ajutat
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput