cascaval de casa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

eu din lapte pasteurizat scot branza, storcand lamaie in el dupa primul clocot...nu e bine si pt cascaval oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

dorsilia am inteles bine?? fierbi laptele, storci lamaia si poti sa strecori imediat??? folosesti lapte din magazin sau nepasteurizat?

Michelle 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Da, asa-i fac eu branza dulce puiului cu lamaie stoarsa in laptele pasteurizat si clocotindv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

deci e neaparat sa cumpar lapte de la piata nepasteurizat pt cascaval?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Mihaela Amalia, cat cascaval iti iese din cantitatile pe care le-ai dat tu? (2l lapte, 1,3 branza....)

Carmen siIustin (5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Amalia, ridic postul, poate-mi raspunzi si mie la intrebare.
Mersi

Carmen siIustin (5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

quote:
Originally posted by mihaela amalia

Daca voi sunteti multumite de laptele pasteurizat si spuneti ca si iese brnza din el, "mergeti" cu el mai departe.Eu cand ii dau branza dulce bebelinei mele prefer sa o fac din lapte de vaca 100%(adica nu pasteurizat) ca este mai gras un pic si Ca din branza se asimileaza mai usor decat atunci cand bei lapte.
Si adevarul este ca eu cumpar lapte de la cineva care are vaca si in care am incredere ca este curata si este mult mai ieftin decat la magazin(10.000 lei vechi litrul).Si din el fac ce vreau, fie ca ii dau fetitei sa bea lapte, fie il fac branza si in continuare cascaval.
Voi daca folositi laptele pasteurizat pe care il cumparati de la magazin si suneti multumite faceti din el branza pt cascaval.


Mihaela si bb Amalia

POZICI CU NOI
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55265" target="_blank">O poveste minunata...





am inteles bine ? ii dai copilului branza facuta din lapte nefiert cumparat de la tarani??? eu stiu ca salmonela se ia usor din lapte si n-ai cum sa stii daca vaca aia are sau nu vreo boala. in plus de asta mai ajunge si par de la vaca in lapte asa ca e din start contaminat. personal nu as indrazni sa beau lapte de la tarani nefiert. In ceea ce priveste laptele pasteurizat poti sa-l cumperi integral ( am vazut parca la TV ca nu e de fapt chiar integral , ca totusi scot o anumita care se alege deasupra cand il baga la centrifuga).dar nu ar trebui sa ne para rau dupa grasimea aia ca nu face bine la sanatate.

ps . pt amatoarele de branza facuta in casa , sa stiti ca mi-a iesit branza din lapte 2% . data viitoare o sa incerc cu lapte degresat si atunci o sa am in sfarsit branza Montignac cu 0% grasime.( in magazine nu gasesc asa ceva )

Michelle 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by michelle7

eu raman la parerea mea. tanti e curata VACA NU. lapte contaminat= branza contaminata. e suficient sa se intample o singura data .

Michelle 7



Subscriu! Nu ai de unde sa stii daca vaca nu are vreo boala fara simptome...o tuberculoza ceva...
De asemenea nu as cumpara oua de la tzarani nici sa ma pici cu ceara..si totusi ii vad pe la piata cu galetusele si lumea cumpara


Ioana 17 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gorjan spune:

michelle7 pare de necrezut sa dai copiilor mincare nesuperpasteorizata? Eu de sarmonela din lapte de vaca nu am auzit, nu zic ca nu exista dar n-am auzit. Ai mei copii, 13 si 11 ani , au mincat numai lapte nefiert de la 6 luni si nu am avut niciodata probleme cu tolerarea sau infectiile si chiar si aici in Ca ma duc la ferma dupa lapte nu la supermarket. Laptele e mult mai usor de digerat daca este crud. Aici cu atitea alergii am intilnit citeva persoane care ca si mine folosesc numai lapte crud nici macar incalzit sau incalzit la soare sau temp. camerei pt ca altfel nu il pot consuma fara complicatii destul de grave. Laptele fermentat usureaza mult procesul de digestie.
Revenind la procesarea laptelui cineva intreba de posib de a face iaurt mai gros. Ar putea sa ias mai lichid din mai multe cauze. E posibil ca cultura de iaurt pusa in lapte sa fie prea slaba si sa fie nevoie de mai multa sau temp prea scazuta sau nu a fost lasat suficient la caldura sau laptele prea cald in prima faza caz in care omoarea parte din cultura vie din iaurt.

Spor la cascaval.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

nu mi se pare necrezut mi se pare nesanatos pt ca vaca nu e curata asa ca nu neaparat salmonela dar o gramada de alte minuni tot poti sa iei. acum fiecare face ce crede dar mie nu mi se pare normal sa nu fierbi laptele atat pt adulti cat si pt copii. se stie ca imunitatea se creste printre altele si printr-o igiena riguroasa. Macar pt asta si tot merita sa mancam alimente cat mai sigure. parerea mea.

Michelle 7

Mergi la inceput