Dezlegare la peste!

Dezlegare la peste! | Autor: printze

Link direct la acest mesaj

Cum in postul Craciunului se mananca sambata si duminica peste, as vrea sa aflu cum il gatiti. Ca de peste fript, prajit, sau la cuptor cu legume m-am cam saturat. Fetelor v-as ruga sa-mi impartasiti din retetele vostre cu peste. Va pup si toate cele bune.Post usor!

printze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

In afara de ce ai enumerat se mai face salata cu ton din conserva(dar nu din ala fulgi ci toata conserva sa fie carnita). Salata verde, ridichi, rosii, castraveti, ceapa verde si ton. Numai ca acum nu se mai gasesc rosii si castraveti romanesti - sau nu stiu eu.
Paste cu peste - reteta normala doar ca folosesti peste(aici tot cu ton e mai simplu pt. mine).
Altceva nu mai stiu care sa fie de post. Nu stiu daca poti face peste pane fara ou, cascaval de post este(din soia dar e gras).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Cu sos de rosii ai incercat?fierbi pestele,scoti toate oasele,sau cumperi file mai bine.intr-o craticioara pui ulei,adaugi pestele,suc de rosii,sare,piper,delikat,o frunza de dafin si lasi sa fiarba pina mai scade un pic sosul,pui cimbru daca iti place si un catel de usturoi tocat marunt,mai lasi sa dea un clocot si gata.
Salata de ton eu fac cu castraveti si salata verde.
Batog afumat cu cartofi fierti,castraveciori murati si maioneza de post.
ciorba nu-ti place?cu zeama de varza sau bors?
fript,mie imi place cel mai mult pastrav saramura si mamaliguta!

Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Chiftelute de ton

-o conserva de ton;
-doua cani de piure(doar cartofii zdrobiti);
-o lingura de faina sa le lege
-sare,piper
Se amesteca,se dau prin faina si se prajesc.Se servesc linga o salata verde cu un pahar de vin alb.
Varianta foarte sanatosa:nu se dau prin faina ci prin pesmet si se coc la cuptor.


Penne salmone arancio(2 pers.)
Se firb penne in mod obisnuit.
Sos:o ceapa mare taiata marunt;
-o lingura de bulion ;
-smantina de soya 250ml;
-200g salmon fiert ori afumat;
-sare piper;
-o felie de portocala(cu tot cu coaja)taiata marunt;
Se pun toate intr-o tigaie cu peretii mai adinci(tot aici vor incapea si pastele de mai sus)si se fierb aprox.10 minute.
Se pun pastele si se mai tin pe foc un minut.
Daca maninca si copii,dupa ce le-ati pus lor in farfurie, adaugati un ardei iute taiat marunt.
Daca nu aveti smintina de soya puteti pune lapte de soya si adaugati o lingura de faina ca sa il ingrosati.

Aceasta reteta am adaptat-o la post ea de fapt se face cu frisca lichida


Pofta buna!

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

''In our days it is impossible to be a half-hearted Christian: either you are fully there, or not at all''
hieromonk Seraphim Rose

Mergi la inceput