coca-cola si diareea

coca-cola si diareea | Autor: tinatache

Link direct la acest mesaj

Acuma vin de la farmacie de unde am luat ceva pt baiatul meu de 2 anic are are diaree si farmcista mi-a spus ca pot sa-i dau si cateva guri de cola ca trece imediat!! A mai auzit cineva de asa ceva? Am luat cola dar stau si ma uit la ea ca parca nu-mi vine...

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

yepp.. eu am auzit .. daca am ceva dureri de stomac al meu zice sa beau cola ca trece ..

am mai auzit ca si unii doctori pe aici ar recomanda la fel de unde si al meu sot cu ideea

eu nu zic sa-i dai sau nu dar asta am auzit si eu, ca ar ajuta

ps. nu stiu daca functioneaza pt ca eu nu ma ating de cola sau alte bauturi de genul asta

------------------------
Louisea si Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Cola este o bautura acidulata si cu mult zahar; exact ce ii "trebuie" unei persoane cu diaree. Diareea oricum da iritatie intestinala cu balonare si dureri; adauga la asta si acidul din bautura, ca se se umfle ca un butoi la burtica si sa il doara si mai tare. Dar cel mai important, in diaree sunt contraindicate alimentele cu zahar (inclusiv bautirile indulcite cu zahar, deci si Coca-Cola), deoarece acesta fermenteaza si accentueaza simptomatologia dureroasa; in plus zaharul este si osmotic activ, adica atrage apa in intestin, apa care apare apoi, evident, tot in scaun. Asa ca, no way sa ii dai asa ceva la diaree.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Eu zic mai bine sa dezinfectezi toaleta cu ea si copilului sa ii faci suc din apa de orez cu suc de morcov


POZICI:
RACHEL, Saturn_2005, Happy birthday,Albert!, Omuletul_meu_drag, Omuletul_meu_drag_2, Omuletul_meu_drag_3, Omuletul_meu_drag_4, Omuletul_meu_drag_5, BABY_LAND

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

mersi, la zahar m-am gandit si eu si la acid...
Toaleta n-am de ce s-o dezinfectez ca el e inca cu pampersi:)

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jilgin spune:

Si eu am auzit de coca cola ca se da in diaree...se agita bine intr-un recipient pt a iesi acidul...da rezultate f bune.Mi-a spus asta un pediatru iranian cu f multa experienta.
Jilgin si Ana (1an si 3luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Fetele,

Aici in America medicii iti recomanda la diaree, cand copilul refuza sa manance si sa bea, sa ii dai sa bea Sprite. Si asta e acidulat si cu zahar, daca stiu eu bine. O prietena care lucreaza la urgente la un spital fff mare din California, mi-a spus cand baietelul meu a avut diaree si nu vroia sa manance si nici sa bea nimic, sa-i dau cu pipeta cat pot de mult Sprite, ca daca ajunge la urgente la perfuzii, solutia din perfuzii e de fapt compozitia Sprite-ului.

Asa ca eu zic sa incerci cu Sprite. Nu stiu nimic de Cola, dar de Sprite stiu sigur!

Sanatate multa!

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

Ericutzul meu bebelus

Am un anisor deja!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

intrebare: pot sa-i pun miere in ceaiul de menta ca nici nu se atinge de el...?

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Initial creeata de tinatache

Acuma vin de la farmacie de unde am luat ceva pt baiatul meu de 2 anic are are diaree si farmcista mi-a spus ca pot sa-i dau si cateva guri de cola ca trece imediat!! A mai auzit cineva de asa ceva? Am luat cola dar stau si ma uit la ea ca parca nu-mi vine...

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius


Cristina da. Medicul meu mi-a spus sa-i dau cola in combinatie cu nuj ce prafulet- medicament(nu mai tin minte cum se cheama) de la farmacie. Cica cofeina din Coca Cola are nu stiu ce efecte... Am intrebat de doo ori daca e vorba de celebra bautura pe care n-o cumpar de ani de zile si a a spus ca DA.
Sanatate



Adela , mamica de

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61829" target="_blank"> Sa nu-i uitam! -Craciun pentru batrani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

da, si noua ne-a fost recomandata CC cand am avut burtica deranjata (diaree si voma).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

Da, este OK (folosita ca ...medicament). "Strange" burtica datorita alcaloizilor, rehidrateaza eficient.

Mergi la inceput