cascaval de cand?

cascaval de cand? | Autor: laura19

Link direct la acest mesaj

Salut fetelor
as avea si eu o intrebare?
de cand se poate da cascaval bbilor ?
Fetita mea are 8 luni jumate. Sa-i dau sau sa mai astept ?
Nu stiu ce sa-i mai dau seara de mincare.
Imi dati voi niste idei.
Cereale nu -i plac, si numai cu lapte nu se mai satura si se trezeste noaptea sa manince
multumesc mult
laura si alexia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Pe mine m-au invatat mamicile sa ii dau cascaval, si ii dau de ceva timp, cred ca de pe la 8 luni, poate chiar inainte. Tu cred ca vrea sa stii ce lactate ai voie. Ii fac branzica calcica in casa, mai adaug unt la pireuri de legume, si mai noi papam si Almete ca e tare buna.
Daca mai vrei despre diversificare, retete, da un semn, si iti dau pm. si eu am primit de la fete. eu te inteleg ca si eu am un bebe mofturos
Pofta buna!


POZICI:
RACHEL, Saturn_2005, Happy birthday,Albert!, Omuletul_meu_drag, Omuletul_meu_drag_2, Omuletul_meu_drag_3, Omuletul_meu_drag_4, Omuletul_meu_drag_5, BABY_LAND

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Mie mi s-a spus ca brizeturile fermentate se dau dupa un an. Doctorii astia nu pot sa aiba aceeasi parere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Cascavalul Hochland clasic nu contine sare, nu este obtinut prin fermentatie si deci se poate da, am vb cu cu medic pediatru... si eu i-am dat fetitei mele de la 8 luni. Branza topita Hochland cu smantana tot de la 8 luni iar crenvursti pt copii Forzoso de la 1 an.
Sanatate multa!

Anisoara Corici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Despre cereale insa nici fetita mea nu manca pe la 8 luni... am incercat apoi sa-i mixez fructele si le amestecam apoi cu cerealele. faceam ceai si puneam in el cereale. Nu a mancat niciodata cereale care contineau lapte si nici acum nu mananca nici macar daca le prepar cu lapte de vaca.
sanatate multa!





Anisoara Corici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Eu i-am dat cascaval doar pe la un an si ceva. Dar el manca seara cereale instant de la Milupa, nu facea mofturi. Era una dintre mesele lui favorite.

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Eu i-am dat cascaval, branza topita si Almette dupa un an de zile(cremvusti nu i-am dat niciodata si nici nu cred ca am sa-i dau curand), pana atunci ii dadeam branza calcica facuta in casa amestecata cu piure de cartofi sau banana, iaurt cu biscuiti si desigur lapte cu cereale.
bafta si sanatate multa

http://photos.yahoo.com/gorodeii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Parerea mea este ca pana la un an, in afara de lapte, poti sa-i dai doar branzica dulce facuta in casa, unt, iaurt si smantana.
Eu cascaval o sa-i dau dupa 1 an, iar Almette si alte specialitati din branza cred ca dupa 1 an si jumatate. Crenvusti sau alte mezeluri chiar nu am de gand sa-i dau, cel putin nu pana cand va vedea la alti copii si imi va cere singur. Nici noi nu mancam de altfel.
Vezi pote ii plac cerealele clasice, cele integrale adica. Incearca si tu orez cu lapte de ex. sau mamaliguta cu branzica dulce si smantana la masa de seara. Nici copilul meu nu se omoara cu cerealele astea instant cumparate, insa le mananca ccc cu mare placere pe cele gatite in mod traditional.
De asemenea printre menu-urile insemnatae de pediatra mea pt. masa de seara se numara papanasii fierti. Eu inca nu i-am facut dar poti incerca. Sau un iaurtel in care ai blendarit o banana. Solutii sunt.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Cred ca la un an si ceva.Eu nu i-am dat sare pana la un an si nu puteam sa-i dau cascaval cu sare,dar dupa un an am inceput sa-i dau cate putin,la inceput,si acum e incantat de bucatelele de cascaval.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Eu i-am dat cascaval de pe la 1 an si jumatate. Dar nu s-a aratat prea incantata, foarte rar accepta cateva bucatele.

Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61953" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61761" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61690" target="_blank"> Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Si eu i-am dat Hohland pe la 1 an. Dar e bine sa nu ii dai daca a stat mai mult de 2-3 zile in frigider. Si conteaza foarte mult daca e constipata, atunci poti sa-i dai linistita orice fel de branzeturi, daca in schimb e predispus la kk moale, atunci grija mare la almette, smantanici si alte fermentate (tot branzica de casa e sfanta!!).Cand i-am dat smantana de la danone cu un pic de grisina, mi-a facut o enterocolita, de-abia am scapat de ea... Cereale cu lapte le-a acceptat de-abia la 1 an si 1 luna, foarte greu s-a obisnuit (cu Humana HN -are gust de banane si apoi Humana cu "capsuni si iaurt"...).

Mergi la inceput