Boli de inima la copii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:


imi cer scuze ca iti scriu asa de tarziu .O sa incerc sa fiu cat mai explicita in legatura cu ce aveti de facut pentru intocmirea dosarului.
mai intai trebuie sa mergeti la un doctor cardiolog care sa elibereze o adeverinta cu toate diagnosticurile fetitei.Cu aceasta adeverinta sotul meu a fost la policlinica spitalului judetean care in termen de 24 de ore trebuie sa elibereze un certificat medical.Cu acest certificat si cu toate actele medicale pe care le aveti pana acum(bilet de externare daca e cazul ultimul eco,etc)trebuie mers la protectia copilului.La comisie noi nu am fost cu mariuca pentru ca nu s-a putut si am luat o adeverinta de la dr de familie cum ca nu e transportabila.Nu a fost nici o problema.Oricum este mai bine sa n-o duci nici tu pe fetita pentru ca uneori e de asteptat .
Prima operatie a fetitei noastre a fost facuta tot de prof.Socoteanu,un chirurg extraordinar, dar pentru urmatoarele interventii necesare ne-a spus ca nu-i permite aparatura.
sanatate multa!
Cristina

Mariuca si mami
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Any, ai toata increderea in prof.socoteanu. fetita mea a fost primul copil operat pe inima, la 9 zile, din Romania, si operatia de atunci a reusit datorita dumnealui.
din pacate mai trebuia si a doua operatie dar din cauza unui spital din Bucuresti si aunor medici incompetenti si dusmani ai prof. Socoteanu au aparut probleme majore si nu am mai ajuns la aceasta operatie.
Fetita ta va reusi!!!


Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001

http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea

Paginuta personala DC:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

danielac: Prof Socoteanu a lucrat inainte de 90 la Fundeni, poate de-asta si are dusmani acolo... dar s-a rezolvat pana la urma?
crig72: medicul care i-a pus diagnosticul la nastere este chiar in spitalul judetean. Ar putea sa faca el si adeverinta si certificatul?
Pai si as putea si eu sa nu o duc acolo? Totul depinde numai de dr de familie?
Va multumesc din suflet tuturor! Multa bafta in continuare si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

nu stiu daca tot cardiologul poate elibera certificatul medical sau este cineva care se ocupa special de asa ceva.El te va lamuri cu siguranta.
sanatate!

Mariuca si mami
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicadu spune:

Si fetita mea are DSA 6 mm.
Medicul cardiolog pediatru face un referat in care scrie diagnoosticul copilului si asta trebuie dus la As.de handicapati sau cum s-o numi.
Avantajele acestui certificat - medicamente gratuite si concediu medical platit parintelui care o insoteste in spital.
Eu sunt din Vrancea si pina la urma ne-am hotarit pt.Tg.Mures.
Aveti idee cam cit timp dureaza o programare? Fata mea abia a fcut doua radiografii si ma tem sa n-o iradieze iar daca merg cu ea acum.
Vreau sa nu uit sa va multumesc inca o data pentru sprijin.
Anyc79 - stiu ca ai plecat cu fetita la control. Sa fie bine, tinem pumnii strinsi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Alicadu: Inca nu am plecat. Plecam la 2 la noapte. Eu cand am mers la Bucuresti prima data desi avea mfacute 2 echo aici i-au mai facut si acolo. In plus i-au facut si o radiografie din care nu s-a vazut mare lucru. La Timisoara, la fel, i-au facut ei un echo, asta acum 1 an. Acum ne-a rugat sa mergem cu el deja facut. Daca tu mergi deja cu radiografia facuta nu ii va mai face acolo. Eventual ii vor face EKG sau echo. Multa bafta si voua!
E obligatoriu sa mergem la As. pt handicapati cu ea? Tu ai fost cu bb?
Multumesc pt incurajari si va spun maine ce am rezolvat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicadu spune:

Problema e ca radiografia de la Focsani este miscata si neconcludenta iar la Iasi i-au facut radioscopie iar rezultatul este in fisa ei de la spital, nu e trecut pe biletul de externare. Deci sunt obligata sa astept.
Eu am inceput sa adun actele pentru hadicapul copilului, nu am ajuns inca la comisie. Motivul pentru care am facut acest lucru este ca eu m-am intors la munca si nu pot lua usor concediu ca sa merg cu fetita la spital.
Prof.univ.de la Iasi ne-a atras atentia repetat ca la orice febra sa facem hemograma si VSH si daca acestea indica o infectie in organism, atunci luam prima doza de antibiotic si fugim la ei la spital, sa-i administreze orice antibiotic sub observatie in spital si cu eco la inima zilnice. Asa ca stind in asteptare, imi prinde bine chestia asta cu concediu medical platit. Altfel trebuia sa iau fara plata si nici asa nu sunt sigura ca as fi avut intelegere la serviciu.
Ne-am hotarit pentru Tg.Mures din mai multe considerente, am fost sfatuiti ca e mai bine ca la Bucuresti dar este si mult mai aproape pentru noi decit Timisoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicadu spune:

Gazea, tu cind ti-ai operat copilul? La ce virsta a fost diagnosticat?
Am citit ce povestesti ANYC, si eu trec prin asa ceva. Am avut copilul la 32 ani si eu sunt cardiaca desi nu am defecte congenitale. Am facut copilul cu riscul vietii cind toti spuneau sa nu-l fac ca mor la nastere. N-am murit dar am avut stop cardio-respirator. Acum toti ma acuza ca din vina mea este asa fetita. Copilul meu n ua fost diagnosticat la nastere. Abia la un an si vreo 10 luni ne-au spus ca se aude un suflu sistolic. La eco si EKG au spus ca s-a inchis comunicarea. Am fost foarte fericiti. Fetita a crescut afara, intre copii, neprotejata deloc. Desi face pneumonii f dese (are vreo 18 pina acum) nu a existat nici o suspiciune de alta natura decit sistem imunitar slab. La ultima pneumonie care a tinut 2 luni, la radiografie apare inima marita. Ne trimit la Iasi si acolo vine traznetul : DSA, atrui sting marit. Acuma nu mai merge la gradinita ca nu ia nici o boala, nu mai iese din casa sa alerge in zapada, nu se mai joaca cu copiii, oboseste la efort, gifiie si se aseaza imediat pe vine, e alba la fata si trista. Viata ni s-a intors pe dos, sufletul s-a chircit in mine. Cum e posibil sa faca medicii atitea erori? La DSA trebuia prescris antibiotic cu maxima precautie, sub supraveghere, dupa analize, nu asa pe baza de stetoscop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazea spune:

Alicadu,am nascut normal,toul f. bine scor appgar10,un copil foarte OK,a doua zi au depistat ceva un zgomot la inima nascind la Tg. Mures unde-i centrul cardiologic, afost foarte bine ca i-au facut un EKG si imediat am aflat diagnosticandu-l cu DSV de 10.2mm,si DSA ceva mai mic nu mai stiu exact,mi-au spus imediat ca la o luna trebue sa ma mai internez sa vada cum a evoluat,dar era clar ca trebue operat,si mi-au sugerat ca auchirurgi deosebiti,dar aparate pt. copi asa mini nu sant,asa ca era clar in strainatate trebue operat.L-am operat la 6 luni,dar se putea si atunci opera,numai ca f. greu am gasit unde.Nu a avut probleme de sanatate adica raceli sau altele,atat ca nu lua in greutate era f. slabut,imediat dupa operatie la nici 2 saptamini deja s-a vazut cum puse-se pe el era rotofel.Cam asa a fost la noi,de atunci santem f. bine si i-l tratez ca pe un copil fara nici un fel de problema e recuperat 100%, facem la 6 luni ECG.Acum nici nu zici ca ar fi avut ceva e f. vioi ca abia pot sa-l stapinesc alearga,striga,nu are stare 2 minute.Multumesc lui Dumnezeu si tuturor care ne-au fost alaturi.Va doresc si voua multa sanatate.
Anyc79va doresc sa treceti cat mai repede peste acceste clipe grele si va doresc multa sanatate,astept vesti bune de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Am fos cu Bia la Timisoara. A mai facut acolo o radiografie si dupa consultatie Prof a spus:" F bine, e voinica, are burtica , putem sa mai amanam si ne vedem in iunie-iulie".
Nu stiu cat de voinica e ca la un an si 3 luni are 8 kg si un pic... dar cred ca a vrut sa spuna ca fata de alti copii cu aceeasi afectiune tot e bine...
In rest ne bucuram ca poate, poate se inchide in timp.
Alicadu: Bia desi are 2 defecte a luat mereu antibiotice pt ca raceste f usor. Nu a facut pneumonie sau bronsita, desi cardiacii sunt predispusi.
Mi-au dat lacrimile cand mi-ai povestit ca e trista. Curaj si incredere in Dumnezeu pt ca el e mare si are grija de ingerasii nostri!
Pe Bia nu ne-au lasta sa o scoatem afara in primele ei 4 luni, nu ieseam decat la medici si asta se cunoaste in imunitatea ei. Ii place enorm afara dar nu am prea scos-o acum. Pt imunitate eu i-am dat, cu prescriptia medicului, Broncho-vaxon - 1 capsula dizolvata/zi timp de 10 zile pe luna, 3 luni consecutiv. Nu stiu daca din cauza asta, dar ea nu a mai racit in ultimele 6 saptamani pt ca din iunie anul trecut numai racita a stat pana pe la inceputul lui dec.
Sanatate multa si sa ne scrii ce faci la Tg-Mures!

Mergi la inceput