Boli de inima la copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Draga any,la Tg. Mures s-a deschis din septembrie 2005 Centrul cardio-pediatric - este condus de prof. Deac si colaboreaza cu experti din Milano,este dotat cu aparatura ultra moderna.Se fac operatii si pt. nou nascuti!
Fiti optimisti,sanatate printesei,este dulcica foc !

Te invit la discutii cu mamicile din Craiova,la "Oltence,poftiti la povesti" de la "Prieteni dintotdeauna",am vazut ca esti craioveanca!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazea spune:

Draga Anisoara aveti o minune de fetita!Eu te inteleg perfect prin ce treci acum 2 ani am trecut si eu din pacate prin acelas cosmar,dar multumita multor oameni ce mi-au fost alaturi am trecut cu bine.Copilul meu se nascuse cu DSV si DSA mult mai mare si trebuia imediat operat.L-am operat in Italia aici in tara nu aveau aparatura pt. bebelusi asa mici, acum la TG. Mures am inteles ca este.Si noi tot acolo am fost diagnosticati si acum mai mergem doar la control.Copilul e f. bine acum.Sfatul meu fii tare copii sant niste luptatori innascuti totul va fi bine,nu ai voie sa gandesti negativ nici o secunda,Sfatul meu mergi si la TG. Mures la un consult,poate nu va trebui operata,dar chiar daca trebue fii tare ca va fi bine,noi uite avem 2 ani de la operatie si santem f. bine.Eu va doresc multa sanatate si sa va faceti cat mai repede bine.Daca mai pot sa te ajut cu ceva informatii o voi face cu placere.Multa sanatate si fi-ti tari totul va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

anyc ,Multa sanatate frumoasei si o sa ma rog pentru voi ca totul sa fie bine.

p.s Sunt o mamica care stie ce inseamna sa ai un copilash cardiatic si te rog din suflet sa fi tare ca totul va fi bine.

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Tratament are Lanoxin si captopril.
Cat despre operatia facuta de italieni... urma sa fie operata aici de italieni acum un an dar cum era nevoie de 2 operatii cand am intrebat medicul care o avea sub observatie ce vom face cu a doua a ridicat din umeri. Asa ne-am orientat spre un dr care ne-a dat sanse mai mari de reusita. Vreau sa va spun ca la Bucuresti ni s-au dat sanse doar 20%.
Sper sa fie bine, asteptam oricum parerea prof Socoteanu. Nu degeaba mama mea ii spunea cand era mica, mica: Greuceanu, lupta pt viata ta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Multumesc din suflet pt incurajari si felicitari!
Va voi tine la curent cu ce se va intampla peste 2 sapt cand vom merge la Timisoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

crig de ce acte ai avut nevoie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Am uitat sa va spun: transpira la spate si mai ales in partea stanga, nu la cap... sper sa ma ajute medicul cardiolog ca cel pediatru ... orice pune pe seama afectiunii cardiace. Daca are ochisorul rosu.. de la inima, daca se cojeste pielea pe degetelul mare de la picior... de la inima, daca tuseste in somn... de la inima, daca transpira... de la inima, daca a pus si aparitia crustelor de lapte tot pe baza afectiunii... in rest e super .. avem retete gratuite de cate ori avem nevoie
Chestia cu rahitismul e exclusa.
Noi cateva luni dupa ce i s-a pus diagnosticul nici nu stiam ce am facut... totul se rezuma la boala fetitei, nu ne mai interesa nimic. S-a nascut in oct iar sarbatorile de iarna parca nici nu au existat. Botezul l-am facut acasa in graba la 4 sapt pt ca trebuia sa plecam seara la Bucuresti. Iti dai seama si tu, pt ca te inteleg perfect prin ce treci... Eu aveam numai cosmaruri ... nu-mi vedeam fetita decat moarta... iar pt o mama e dureros sa ti se spuna sa o operam de urgenta ca oricand poate sa moara, sa nu o scoatem afara ca nu vor avea ce sa-i faca daca raceste, am tinut-o 4 luni incasa... nu ieseam decat la doctori.
Nici acum nu ma pot abtine din plans cand scriu asta. E groaznic prin ce poti trece... nesiguranta si faptul ca toti te critica si te acuza de ce are fetita... nici cu cei din casa nu ma mai intelegeam, mi se parea ca au ceva cu mine... iar eu ma consideram singura vinovata.
Bafta multa! Doamne-ajuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Am vazut f multe cazuri operate de Prof Socoteanu de la Timisoara. E un om extraordinar. A operat si nou-nascuti de numai o zi, sau copii care aveau inima invers. Am aici un vecin care a operat fetita la dumnealui. Mai am o cunostinta care a fost operata tot de dumnealui cand lucra la Bucuresti la Fundeni. Toti cu care am vorbit il recomanda din toata inima. Noi am mers initial la Bucuresti la Sp. Militar si nu ni s-au dat sanse de supravietuire. Si asa, cu ajutorul medicului care i-a pus diagnosticul am ajuns la Timisoara.
Nu stiu ce sa zic. Medicul de aici, cel care i-a facut prima ei echo la numai 3 zile ne-a indrumat catre Timisoara. Toate cazurile din Craiova operate de Prof Socoteanu ajung aici sa fie supravegheate de Dr Bataiosu iar dumnealui ni l-a recomandat din toata inima. Credeti ca ar fi bine sa schimb iar medicul si sa merg la Tg-Mures. Si de-acolo am vazut cazuri care nu s-au putut opera. Acum chiar sunt in dilema.. Voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Any,daca esti multumita de medicul din Timisoara si de evolutia copilului,nu trebuie sa-l schimbi!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazea spune:

Intradevar ca e greu sa te hotarasti la ce medic sa mergi,sigur trebue sa mergi la unul care iti inspira incredere mai ales daca trebue sa faci interventia.Eu ti-am sugerat Tg. Mures pentru un consult.Nu cunosc cum e la Timisoara.Conteaza foarte mult si cum simti tu, acolo unde crezi tu ca e bine acolo sa mergi noi mamele avem o presimtire eu am avut si eu de ales intre 3 clinici din strainatate si asa am hotarit ca e bine sa merg la Italia si nu am dat gres.
Any fii tare nu te gandi la prostii,am trecut exact prin ce treci tu acum,poate si mai greu ca operatia era f. scumpa si eu nu aveam nici banii,dar am avut intelegere acolo ca aici in tara din pacate nu am reusit sa string banii de care aveam nevoie.Asa ca eu te incurajez sa fii tare si sa nu plingi nici odata in fata fetitei tale,ea nu trebue sa va vada plingand,eu cu o 15 minute inainte de a fi operat copilul meu ii cantam si-i zimbeam.Ai incredere in medicul pe care-l vei alege,sant sigura ca totul va fi bine.Dupa 5 zile de la operatie eram deja afara la plmbare cu puiul meu.Eu va dorecs multa sanatate si sa treceti cu bine peste tot.Ma rog pentru voi ca Dumnezeu sa va ajute sa treceti cu bine peste toate si sa uiti cat mai repede clipele astea grele.

Mergi la inceput