Boli de inima la copii

Boli de inima la copii | Autor: anyc79

Link direct la acest mesaj

Am o fetita de un an si o luna. La 3 zile de la nastere a fost diagnosticata cu suflu sistolic de gr IV: defect septal ventricular de 7,5 mm, defect septal ventricular de 3,5 mm, are tensiune pulmonara mare si artera pulmonara dilatata. Aceste defecte se corecteaza numai prin interventie chirurgicala sau ati auzit si despre alte tratamente?
Este posibil ca din aceasta cauza sa raceasca f repede?
Sanatate multa tuturor!

anyc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Defectul septal este mare, ca dovada si influenta sa asupra circulatiei pulmonare cu hipertensiune pulmonara. Un defect septal ventricular mic nu se opereaza, existand in timp sansa inchiderii lui spontane, unul mare insa, cu rasunet deja asupra circulatiei pulmonare trebuie operat; si trebuie operat din timp, altfel apar modificari ireversibile in circulatia pulmonara, hipertensiunea pulmonara nu se mai corecteaza postoperator, in timp apare insuficienta cardiaca si operatia devine inutila. Cel mai bine este sa iei legatura urgent cu un centru specializat in malformatiile congenitale cardiace, sa faca o evaluare completa a copilului, inclusiv probabil un cateterism cardiac si sa spuna exact cand si daca este cazul de a fo operat copilul. Exista si o varianta mai putin invaziva decat operatia chirurgicala, anume montarea unei umbrelutze care sa obstrueze orificiul, montare care se face prin cateterism cardiac; dar asta numai cineva care se ocupa cu asa ceva iti poate spune daca se preteaza a se face si la coplilul tau. In plus, fluxul sangvin pulmonar crescut favorizeaza infectiile respiratorii recurente, in special bronsite si pneumonii. Multa sanatate.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Merci pt raspuns.
Fetita este deja pe tratament de la 4 sapt. In nov anul trecut am plecat cu ea la Bucuresti la SP. Militar unde urma sa fie operata de italieni in ianuarie, dar pt ca nu ni s-au dat sanse decat 20% de reusita si pt ca trebuia facuta o a doua interventie in 6 luni, am optat pt o operatie aici in tara si am plecat cu ea la Timisoara. Acolo nici nu s-a pus problema unei nereusite dar s-a optat pt amanare, pt a mai creste( ea acum la 1 an si o luna are numai 8 kg, s-a nascut cu 2,4 kg).
Din ianuarie ne tot amana pt a gasi mopmentul oportun. Stiu de acel cateterism dar vom merge pe mana profesorului care o are sub observatie.
Am scris mesajul tocmai pt a afla daca mai exista totusi o sansa de a nu fi operata pt ca de aici de la Craiova spuneau ca trebuia operata inainte de un an pt ca poate suferi un stop cardio-respirator in orice moment.
Sanatate multa!

Anisoara Corici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Multa sanatate fetitei! Dumnezeu sa o ajute! Ati luat legatura cu un medic pentru operatie? Ce vi s-a spus?

Mada si minunea Sofia Maria, 12.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Daca e in observatie la Timisoara inseamna ca e in grija Profesorului Socoteanu (banuiesc); e pe maini mai mult decat bune. Asa ca multa bafta si sa ne tii la curent.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Da, este in grija Prof. Socoteanu, un om deosebit care ne-a ajutat sa ne mai revenim psihic dupa ce ne-au speriat cei de la Bucuresti si de aici din Craiova.
As mai avea o intrebare: este posibil sa transpire f f mult datorita bolii? Noaptea eu o schimb de 3-4 ori si de fiecare data cand doarme ziua.
Ar fi cumva un regim alimentar pt aceasta boala? Stiu ca nu are voie sare si grasime, dar ar mai fi alte restrictii sau recomandari?


Anisoara Corici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Am de facut o rectificare la primul mesaj: DSV de 7,5 mm si defect septal atrial de 3,5 mm.

Anisoara Corici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Azi am facut un echo pt ca asa ne-a rugat Prof de la Timisoara sa mergem cu el facut sa nu mai pierdem timpul pe-acolo.
Veste super-buna: datorita tratamentului, nu numai ca nu s-a agravat dar se pare ca cel atrial este aproape de inchidere. Pt cel ventricular, in acest caz exista posibilitatea inchiderii in timp. Exista totusi posibilitatea, nu certitudinea. Tratamentul a ajutat-o f mult si cel atrial s-a micsorat.
Asteptam totusi si parerea prof Socoteanu dar e o mare bucurie!
Si ea e o luptatoare....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Se poate face dosar de handicap? Doctora ei asa a zis. Stiti ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

Draga any, m-am uitat la pozele vostre si nu am putut sa nu iti scriu ca aveti o dulceata de fetita, o printesa adevarata! e foarte frumoasa!!
ce veste buna cea cu noua ecografie!
Sa va ajute Dumenzeu la operatie si sa fie totul bine pentru minunea voastra !
cu drag, ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Anyc sanatate multa pentru fetita ta!
referitor la faptul ca transpira foarte mult asa transpira si mariuca mea.Acum mai putin.
Se poate face dosar de handicapat.Si noi i-am facut destul de tarziu ca habar n-am avut ca se poate.Nimeni nu ne-a spus.Am aflat de pe net.Pentru hipertensiune pulmonara fetita ta ce medicament ia?
Numai bine!


Mariuca si mami
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput