papa la 8 luni

papa la 8 luni | Autor: diana11

Link direct la acest mesaj

Am trimis un mesaj mai devreme, dar din pacate neterminat ptr. ca am apasat din greseala pe butonul de trimitere.Rugamintea mea era sa-mi spuneti ce mai dati de mancare la bb de 8 luni.Am o fetita de 8 luni si 2 saptamani si-i o mare mofturoasa la mancare.O alaptez inca, dar de cateva zile ii dau si completare lapte formula, mai ales noaptea cand suge de mai multe ori si la un moment dat nu mai are ce. Meniul nostru este compus din fructe, legume, carne, ou, iaurt iar cantitatile sunt de maxim 100 grame la o masa, mai mult nu vrea , inchide gura si gata. Am inceput diversificarea la 6 luni.
S-a nascut cu 4.400 kg. 52 cm, iar acum are 8.600 si 74 cm. In ultimile 2 luni nu a luat in greutate mai mult de 300g, i-am facut hemograma si are hem 10.7. deci e anemica si ca urmare ii dau fier. Ce m-a alarmat pe mine este faptul ca nu a luat in geutate in ultimele 2 luni , pana atunci luand normal.
Ar trebui sa-i introduc in meniu si alte alimente? Ce credeti ar manca mai bine daca as imbogati meniul? Astept sugestiile voastre.
Sanatate multa

Alexandra si mama ei.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cryssdany spune:

Diversificarea ai inceput-o cam tarziu.Vezi sa nu aiba alergie la ceva.Fetita fratelui meu are 4 luni.La inceput a mers bine,dar cand a inceput sa ii dea completare cu lapte praf nu a mai luat in greutate din cauza ca avea alergie la lactoza.Daca nu mananca mai mult cred ca poti sa ii dai mai des sa pape.La 8 luni poti sa ii dai si paine(miez muiat in supita).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura19 spune:

Salut
Si eu am o fetita tot de 8 luni.
Eu am inceput diversificarea la5 luni jumate. Acum aminceput sa-i dau mincare dupa cum maninc si eu, fara condimente si fara multa sare.
Supa cum ii dadeam pina acum , toate pasate nu maninca. S-a saturat si ea de terci.
Ieri de exemplu i-am dat pilaf cu carne de pui, si seara papanasi fierti
incepe si tu sa-i faci mincarurri care -ti plac si tie si sa vezi ca maninca. Dimineata dupa fructe ii mai dau si piine cu unt, Sa vezi ce-i place tot ce-i nou si gustos mai ales.
Sa auzim numai de bine
Laura si Alexia( 8 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

quote:
Initial creeata de diana11

In ultimile 2 luni nu a luat in greutate mai mult de 300g. Ce m-a alarmat pe mine este faptul ca nu a luat in geutate in ultimele 2 luni , pana atunci luand normal.


Cum adica nu a luat in greutate? Doar tu singura spui ca a luat cate 300 grame in fiecare luna in ultimele 2 luni. Ori asta e foarte bine dupa varsta de 6 luni. Doar nu ai vrea sa ia si acum in greutate cate 1 kg, asa cum lua la inceput (crestere in greutate tipica copiilor mici). De acum incolo va lua din ce in ce mai putin in greutate, iar 300 grame este foarte bine. Iar 8600 grame la 8 luni jumate este mai mult decat suficient. Fetitza mea la varsta respectiva avea urmatorul meniu: masa de fructe cu branzica de casa si eventual 2 linguritze de cereale; piure de legume cu carne (de pui, vitzel sau peste) sau galbenus de ou, cu putin unt, ulei de porumb sau masline, putina branzica de casa si incepusem seara si cate un iaurtzel.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Nu stiu de ce nu iti pot trimite nici PM nici mail. Da-mi tu pe PM adresa ta de mail.
Pupici


POZICI:
RACHEL, Saturn_2005, Happy birthday,Albert!, Omuletul_meu_drag, Omuletul_meu_drag_2, Omuletul_meu_drag_3, Omuletul_meu_drag_4, Omuletul_meu_drag_5, BABY_LAND

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Initial creeata de diana11

S-a nascut cu 4.400 kg. 52 cm, iar acum are 8.600 si 74 cm. In ultimile 2 luni nu a luat in greutate mai mult de 300g, i-am facut hemograma si are hem 10.7. deci e anemica si ca urmare ii dau fier. Ce m-a alarmat pe mine este faptul ca nu a luat in geutate in ultimele 2 luni , pana atunci luand normal.
Ar trebui sa-i introduc in meniu si alte alimente? Ce credeti ar manca mai bine daca as imbogati meniul? Astept sugestiile voastre.
Sanatate multa

Alexandra si mama ei.


Pai tu ai cu ce te lauda! Vladut are numai 7 kg jumatate de vreo luna si jumatate, adica nu a crescut deloc o luna

Daca a crescut 300g in ultimele 2 luni inseamna ca e bine, putea sa nu creasca deloc (ca noi..) Scade ritmul de crestere, ar trebui sa creasca 80gr pe saptamina dupa cartile pe care le citesc eu - dar asta e situatia ideala..

De la 8 luni poti sa ii dai leguminoase (fasole verde, mazare verde) - dar din pacate nu mai sint proaspete.. Eu ii dau brocoli, conopida, gulie, varza de Bruxelles, sfecla rosie, si mai nou supa de carne. Mult succes!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput