aluatul de clatite...

aluatul de clatite... | Autor: greierash78

Link direct la acest mesaj

.......il pot pastra de pe o zi pe alta la frigider?
Shi daca tot veni vb de clatite....poate imi spune-tzi cum facetzi voi acest aluat, nishte retzete bune...!


ppv shi Sara Ioana(7 octombrie 2004)
pozele noastre:http://photos.yahoo.com/greierash78

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Mie mi se par ca ies mai bune a doua zi.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

In retetele frantuzesti de clatite chiar se recomanda ca aluatul sa stea citeva ore la rece inainte de preparare.

Iar ca reteta, eu fac cam la ochi, dar reteta de baza dupa care ma orientez este urmatoarea:

4 oua
0.5 l lapte
200g faina
un pic de sare
un pic de zahar
un pic de ulei


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

cele mai bune clatite, care ies super sunt luate de mine tot de pe DC, le fac asa:

250 g faina, 2 oua, putin ulei, sare, 500 ml lapte, putina apa minerala.

Se pun in ordinea asta : faina + ouale+ sare+ putin ulei+ putin lapte+ restul de lapte+ putina apa minerala.
Se lasa aluatul cam jumate de ora la frigider sa se aseze.

Ies niste clatite albe si fragede, mai mare dragul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

incercati si cu un praf de copt in compozitie + albusurile batute spuma si adaugate la sfarsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

E chiar indicat sa lasi aluatul la rece, insa eu nu fac asta din lipsa de rabdare.
Ca tot vorbiti de ingrediente, va spun cum fac eu aluatul: pe langa faina( cam 500 gr), 3-4 oua, 400 ml lapte ( depinde de consistenta, ma orientez pe loc), un pic de sare, vreo 10 pliculete de zahar vanilat, esenta de rom si iese atat de aromate incat daca mai pui si umplutura de strici gustul. Eu le mananc asa simple.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

da,se poate pastra in frigider acoperit cu folie.si eu fac aluatul cu praf de copt,si torn cu un polonic in mijlocul tigaii,fara sa-l mai imprastii in toata tigaia,il las sa se lateasca el.ies niste clatitute mai mici,rotunde si mai groscioare ,dar f. pufoase.

...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niculae spune:

reteta "crepes georgette" traditionala la francezi:
250 gr faina
5 oua (!)
1 plic de zahar vanilat si un varf de cutit de sare
1/2 l lapte
se amesteca bine sa nu aiba cocolosi.
se adauga 50 gr. de unt, o lingurita de coniac, se amesteca din nou se lasa 1 ora apoi se prajesc.

reclama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Eu fac Clatite Crepes Suzettes(si las aluatul la frigider cel putin o 1/2 de ora) astfel :
300 gr faina sau o cana mare plina
1/2 lingurita sare
1/2litru de lapte
4 oua
la care se face urmatorul sos
2 linguri de unt ,2 galbenusuri ,100 gr zahar pudra ,suc si coaja de la o portocala si o jumatate de lamaie ,cca 2 linguri de coniac si alte 2 linguri de lichior de portocale sau lamaie .
Topesc untul intr-o tigaie ,amestec galbenusurile cu zaharul pudra si sucul de citrice ,si apoi rulez clatitele le pun in tigaie peste sos si le incalzesc ,torn desupra coniacul amestecat cu lichiorul si mai incalzesc putin .Clatitele se orneaza cu coaja de portocala si inghetata sau frisca ,mandarine din compot .
In aluatul de clatite poti rade 100 gr ciocolata ,sau 2 lingurite scortisoara ,2 lingurite nuca de cocos .
Sau daca nu am timp si ingrediente pentru Suzettes si musafirii sunt under age ,umplu clatitele cu cate o banana taiata pe lunga si stropita cu glazura de ciocolata .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Merg si clatite la cuptor ,eu mai fac seara ,se fac din alut de clatite dar neindulcit +200 gr costita (bacon ,pastrama ),ceva verde ,ceapa ,praz ,tocat marunt )
Calesc costita in cubulete mici si prazul timp de 10 minute ,pun patrunjel asa ca sa dea gust si apoi intr-un va termorezistent torn maclavisul asta si peste aluatul de clatite si tin la cuptor inca 15 minute sau pana cand clatita pare coapta ,merge cu salata si in umplutura poti pune si ciuperci .

Iustina

Mergi la inceput