cum se fac gutui la cuptor?

cum se fac gutui la cuptor? | Autor: karmyna

Link direct la acest mesaj

buna fetelor...
am primit 3 gutui de la o prietena si nu stiu cum se fac la cuptor..am mancat gutui la cuptor cand eram mai mica la bunica mea dar nu stiu cum lea facut dar erau intregi.eram mica nu imi mai aduc aminte.
sper ca puteti sa imi dati un sfat pana nu mi se strica gutuile...

o zi buna...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizeta spune:

Eu le fac exact cum se fac merele la cuptor.

Lizi si Ana mica (10.07.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monika@USA spune:

Iata cum fac eu gutuile.
Le spal, sterg, tai in doua (ca pe mar -est+vest) si scobesc cotorul afara (sa ramina ca o gropita in mijloc). Aceasta se face cu grija pentru ca gutuile au miezul mai tare decit merele.
Se umple "golul" cu zahar brun (brown sugar) se pun gutuile pe o tava acoperita cu folie de aluminiu, si se da la cuptor potrivit pina se inmoaie gutuia (incercati cu furculita). (depinde de cuptor si gutuii)
Se pune cite o jumatate de gutuie coapta pe o farfuriuta, cu frisca batuta (whipping cream)indulcita deasupra (cind se serveste).
In general o portie e jumatate de gutuie.... dar aici ramine la aprecierea voastra... :lol:
Pofta buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmyna spune:

waw super reteta iti multumesc foarte mult.dupa ce fac gutuile o sa iti spun cum au iesit..iti multumesc mult de tot o zi buna..Monika@USA:::o zi buna..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

N-am auzit pana acum ... mie gutuile imi plac asa, ca si fructe, desi sunt seci, macar sunt foarte parfumate.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Bunica mea face si gutui si mere la cuptor si mie imi plac foarte mult sunt mult mai bune decat merele .Le face o scobitura potrivita si le pune zahar(cam o lingurita ) se poate si cu unt dar ea tine regim pentru stomac si nu mananca unt asa ca ...Scobitura o face in partea de sus la cotor.
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmyna spune:

draga monika@usa..
am facut gutuile dupa reteta ta si au iesit super bestiale..mmmmmm au iesti foarte gustoase...mii de multumiri pt reteta....o zi buna..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laurass spune:

Salutare tuturor!

Mi-ati facut pofta cu gutuile astea! O sa fac si eu! De altfel nu prea imi plac gutuile, ca sunt prea uscate, desi imi place aroma lor. De fapt asa am ajuns la subiectul asta. Ma gandeam cum as putea manca aceste gutui.

Multumesc, va anunt cum au iesit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monika@USA spune:

quote:
Originally posted by karmyna

draga monika@usa..
am facut gutuile dupa reteta ta si au iesit super bestiale..mmmmmm au iesti foarte gustoase...mii de multumiri pt reteta....o zi buna..



Cu cea mai mare placere!!!
Imi pare bine ca ti-au placut !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmyna spune:

buna laurass..
ai facut gutui la cuptor..spunemi cum tiau iesit..te pup

http://photos.yahoo.com/crista_222000

Mergi la inceput