tata fumator si....bebe

tata fumator si....bebe | Autor: Helenutza23

Link direct la acest mesaj

buna.
am si eu o nedumerire. stiu ca o viitoare mama e bine sa se lase de fumat. stiu riscurile, am citit si ras-citit. dar daca viitorul tata fumeaza? poate afecta bb?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Daca gravida sta laga viitorul tatic cand fumeaza e ca si cand ar fuma si ea.
Sanatate!

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Fumatul pasiv e la fel de nociv. A fuma linga un bebe sau copil mic sau mare este o barbarie. La fel si linga o femeie gravida. Daca tatal e fumator eu zic sa se lase sau sa se mute pe balcon forever.

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Eu n-am fumat in viata mea dar sotul meu fumeaza foarte mult, peste un pachet pe zi. Nu fumeaza decat pe geamul de la bucatarie sau pe balcon si niciodata in prezenta mea, mai ales cand am fost gravida. Sarcina a mers bine, am facut o fetita de 3.900kg, perfect sanatoasa.

Mire-mama de fetita frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Nu stiu daca am inteles bine intrebarea Helenutzei dar eu cred ca nu se referea la fumatul pasiv. Eu am aceeasi intrebare. Daca viitorul tata e un fumator inrait poate afecta copilul chiar daca nu fumeaza deloc in prezenta viitoarei mame? Poate parea putin absurda intrebarea dar eu am auzit de la o prietena ca ea l-a rugat pe sotul ei sa se lase de fumat in perioada in care si-au programat conceptia bebelusului, pt a nu ii afecta calitatea spermei si implicit sanatatea viitorului bb. Voi ati auzit ceva de chestia asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

tusferida, ai dreptate. ma refeream exact la momentul conceptiei... cat despre fumat cu mine de fata sau cu bebe de fata, nu se pune problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Readuc in discutie acest subiect care mi se pare extrem de interesant, mai ales ca si pe mine ma framanta aceeasi intrebare. Poate fi afectat viitorul bebe daca tatal este fumator in perioada conceptiei lui?Ana-MariaDon't worry about what people think, they don't do it very often.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Da, afecteaza calitatea spermei si cauzeaza probleme de infertilitate. Se recomanda ca tatal sa se lase de fumat cu doua luni inainte de conceptie. Din cate am citit eu, daca rezulta un bebe, nu exista probleme.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

este adevarat ca afecteaza calitatea spermei,sotul meu s-a lasat de fumat la sfatul medicilor.

monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya spune:

Copilul meu provine din tata fumator, nu s-a lasat de fumat niciodata, noi nu am "programat" bebe, s-a intamplat, si e sanatos ca un taurash.
Ce sa zic...la noroc.
Sa-ti spun ca si eu fumam?

Adina si Razvan

Razvan-Nazdravan
www.dropshots.com/day.php?userid=235207&cdate=20070122&ctime=123718" target="_blank"> Razvan tine o conferinta - filmulet

Mergi la inceput