FIV (49)

FIV (49) | Autor: Tia

Link direct la acest mesaj

bafta fetelor


Alexandru (14 iulie 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Pentru Carma,

Carmen eu nu stiu in ce spital esti tu tratata , ca sa zic asa, un lucru vreau sa-ti spun , protocolul in Olanda , indiferent de spital este la fel...37 de ani este o virsta inaintata in ochii lor , pina sa ajungi la FIV iti vor face FSH , pe care il vor gasi mare (ceea ce este normal la virsta asta...vorbesc din proprie experienta ) si iti vor spune ca ei nu se mai bag la un FSH atit de mare , intrucit o sa le iasa statistica proasta...sfatul meu ar fi sa va orientati spre Belgia , special Gent, nu stiu unde locuiti voi, dar acolo ai sanse (tinind cont de virsta ta...)si o sa fi foarte bine tratata, crede-ma... daca mai intrebari nu te jena sa le pui si apropos te poti uita si pe wwww.Freya.nl

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Salutare fetele mele dragi,
va multumesc din suflet tuturor pentru suportul moral oferit.Nu stiu ce m-as fi facut daca nu v-as fi cunoscut.Datorita acestui forum am reusit sa trec neasteptat de bine peste acest esec.Si stiti de ce ?Pentru ca aici am invatat, alaturi de toate fetele care incearca FIV, ca din pacate doar fffff. putine fete reusesc din prima incercare.Cum Dumnezeu decide cine reuseste si cine nu,ma gandesc ca EL stie mai bine si ca poate undeva in drumul meu am gresit cu ceva si de aceea nu a fost sa fie.Sa speram ca voi putea afla unde am gresit in aceasta viata.Acum as dori sa imi iau la revedere de la toate fetele care scriu la FIV,deoarece de azi inainte pentru mine incepe o alta etapa din viata mea.Dupa cum am mai spus vreau sa devin si eu o MAMICA BLONDA FERCITA.Asa ca de azi ma voi muta la topicul ,,Adoptia sau a iubi copiii fara limite,, deoarece pentru mine aventura FIV s-a terminat aici.NU as suporta inca un esec.E mult prea dureros.Le admir insa enorm pe fetele care nu dispera si care au puterea de a o lua de fiecare data de la capat.
Nu o sa va parasesc definitiv,ci o sa va citesc din umbra zi de zi si voi aparea doar pt. a va incuraja atunci cand va fi cazul.Va iubesc mult de tot si va multumesc inca oadata pentru tot ajutorul oferit in tot acest timp.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna dimineata fetelor si sa aveti o saptamana mai buna!
Cecilia, ce bine ca sotul tau e de acord! Cred ca o sa vin si eu cu tine! Macar sa ma informez...si poate voi gasi si solutia pentru a-l convinge.
Fetelor care sunt in tratament le doresc mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

CECILIA bine faci si daca esti sustinuta si de sot e si mai bine .Daca sotul meu ar privi altfel adoptia si eu as proceda la fel.Iti doresc sa ai multa bafta dincolo.

Un gind bun tuturor din partea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Fetelor, vin si eu cu intarziere, dar la fel de .
Ceci, nici nu mai am cuvinte !!! parca-i prea de tot! imi pare enorm de rau ca n-ai reusit nici tu ! in schimb pot sa te felicit pentru curajul si puterea de a merge mai departe, in sensul adoptiei ! esti fericita ca sotul tau isi doreste acest lucru! ca si Gina, si eu te-as urma daca si al meu sot ar simti la fel! deocamdata o sa incerc cat pot prin FIV.
Sa dea Dumnezeu sa va indepliniti dorinta cat mai curand !!!iti tin pumnii sa gasesti ceea ce-ti doresti!

Va pup pe toate si va urez o saptamana frumoasa si optimista!

Vine si randul meu..

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carma spune:

Buna tuturor fetelor,

Cecilia, bravo tie ca te gindesti la adoptie, dar eu zic sa nu renunti la ideea ca intr-o zi o sa rammii insarcinata.( nu mai stiu care e conjunctura in cajul tau,ma scuzi daca spun vreo aberatie) Eu stiu pe cineva care a facut FIV, nu a reusit iar dupa aceea a ramas insarcinata spontan. Acum are un baietel.Mai stiu pe cineva care la 37 de ani( de aceeasi virsta cu mine) a ramas insarcinata (cu uter retrovers).Mai stiu pe cineva care e si mai in virsta decit mine si a ramas insarcinata. Deci... se poate.
Si mai stiu ca atunci cind nu-ti doresti copilul, sau ma rog, cind nu te mai gindesti la el, atunci vine. Deci, multa bafta in continuare si nu-ti pierde speranta.

Gianni -[red]Catalina[/red, merci de raspuns. Parca mi-ai dat cu un par in cap.
Eu stiu ca sunt in virsta (arat insa de 30 de ani, si ma simt tot asa, daca nu si mai tinara)dar ma incapatinez sa cred ca o sa-mi reusesca sa ramin insarcinata. Cum am mai spus, sunt sanatoasa si eu si sotul, si am o multime de exemple in jurul meu. Si ma incapatinez sa fiu optimista, mai ales dupa ce ti-am citit mesajul.

Eu fac inseminarile in Leiden, la Sp. Universitar. Ideea cu Gent-ul nu-mi suride din 2 motive:
1. Eu platesc asig. medicale aici,- deci mare parte din medicamente si procedura sunt acoperite de catre asig.( cu rezerva ca daca ajung la IVF- primul s-ar parea ca nu mai e platit de asigurari, urmatoarele, da.)
2. Nu stiu mare lucru nici despre Sp. din Leiden nici despre cel din Gent sau altundeva in Belgia. Dar stiu ca Leiden e aproape de orasul in care locuiesc si e si spital universitar despre care am auzit numai de bine.

Ce nu-mi place insa este ca nu am un medic permanent. Fiind spital univeritar, sunt medici care-si fac specializare si dupa citeva luni pleca si vin altii,asa incit am inceput cu o doctora iar acum ma indruma un altul- barbat. Si iarasi nu stiu exact ce insemna FSH. Vrei,te rog sa-mi explici? Si ce legatura are cu virsta? Banuiesc, dar nu sunt sigura. Eu am facut numai o inseminare, nu am experienta, iar rezultatele nu le-am discutat pe larg cu medicul/medicii. O sa o fac la urmatoarea.

Vad ca scrii din Albania. Cum stii ce si cum prin Olanda si Belgia? Ai facut iseminari/IVF-uri aici?

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Carma iti multumesc din suflet pt. cuvintele frumoase.Bineinteles ca nu am renuntat la a spera,la a visa,ca poate intr_o zi voi ramane gravida pur si simplu.Eu doar am spus ca nu voi mai face FIV.In cazul meu cu problemele sotului a trebuit sa facem ICSI si din zece ovocite au rezultat doar 3 embrioni,desi dr; ne spusese ca la ICSI nu vom avea probleme.Chiar as fi curioasa daca a mai patit cineva asa ceva?M-am socat asa de tare atunci ca acum ma gandesc cu groaza la ce s-ar fi intamplat daca nu produceam eu cele 10 ovocite?Nu as fi avut ce pune in burtica,nu?Asa ca m-am decis sa ma scutesc de un nou esec,pt. ca la sansele oferite de FIV in Romania nu pot decat sa ma gandesc ca aceleasi sanse le am luna de luna si fara sa fac FIV,caci din fericire eu nu am probleme.
Asa ca pana minunea va veni si pe la casa mea nu pot sa las viata sa treaca pe langa mine.Sunt o femeie de actiune si acum actiunea nr.1 este sa adoptam un sufletel caruia sa-i pot oferi toata dragostea pe care o am in mine si care zic eu ar fi pacat sa o irosesc prin clinici de care de altfel sunt satula,desi am doar 29 de ani.
Asa ca nu vad nici o problema daca in timpul,sau dupa adoptie as ramane gravida.Sa dea Dumnezeu sa fie asa si sa am mai multi copii.Mi-ar place mult mai ales ca eu sunt singurica la parinti si mereu am visat sa am o familie mare.In final iti doresc multa bafta si daca asta e ceea ce iti doresti nu te lasa.
Lachi tu stii mai bine cum stau lucrurile si stii cat de mult te iubesc.Te pupic dulce si lasa ca intr-o zi si sotul o sa fie de acord cu asta,daca va mai cazul,ca stiu e ca tu poti mai mult decat vrei sa ne arati.
Gina merci mult pt. cuvintele tale.
Andicule tu stii ca sunt cu ochii pe tine ,nu?Voi fi alaturi de tine pe durata FIV-ului si iti pumnii de pe acum.Tot ce imi doresc acum e ca la vara cand vin la mare eu sa fiu cu copilasul de mana si tu cu el in burtica.Batem palma?
pupici si bafta tuturor.


cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Cecilia sunt convinsa ca vei fi o mamica blonda fericita.Si eu sunt singura la parinti si sunt sigura ca Razvan e doar primul copil.
Lachi ce bine ca pauza a fost foarte scurta

Fetelor care sunt in tratament le doresc un anunt de genul"sunt "


Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Cecilia: Am patit ca tine. Sotul meu - azoospermie. Unica sansa - ICSI. Mi s-au recoltat 5 ovocite, mi s-a implantat 1 embrion. Normal ca nu s-a prins. D ce? Asa e viata. In momentul in care mi-au facut ET chiar mi-au aratat poza embrionului care nu se divizase normal si mi-au zis ca au incercat sa imi puna macar unul, ca sa nu zicx ca am facut totul degeaba. Banuiesc ca ei stiau deja ca sanse nu mai sunt, dar nu au vrut sa se opreasca inainte de ET. Am plans, am suferit (chiar si acum plang cand imi aduc aminte). Sotul m-a incurajat mereu, dar mi-a zis ca nici nu se gandeste la adoptie. Eu in schimb sufar in tacere. Asta pana intr-o seara in care nu am mai rezistat si i-am spus deschis ca eu nu mai pot fara un copil. Simt ca explodez, ca toata dragostea pe care o am in suflet va face buuummmmm. Si sa nu-mi zica sa i-o dau lui, ca e un altfel de dragoste. Si atunci am reusit sa il fac sa inteleaga ca viata mea e semi-goala fara un copil. Si a fost de acord ca, daca pana la 1 ian. 2007 nu sunt insarcinata, sa ne apucam de adoptie. Mai am asadar 1 an si 2 luni de asteptare. Pe tine te felicit pentru decizia aleasa si te sustin intru totul.

Tabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:


In primul rind succes mult fetelor care i-si doresc intr-un fel sau altul un copil( prin Fiv sau adoptie).
Eu nu am postat la acest subiect dar va citesc cu drag din cind in cind....
Spuneti-mi si mie ce rol are aceste medicamente (Ethinylestradiol) intru tratament de stimulare a ovarelor????
Eu am primit :
Clomifen ( din ziua 3-a pina ziua 7-a) 2 pastile pe zi .
Ethinylestradiol(din ziua 5-a pina in ziua 15-a) 2 pastile pe zi.
Predalon ( 3 fiole a 5000) in ziua a 10
Am tot cautat pe forum dar se pare ca nimeni nu ia fost dat acest medicament pt. stimulare .




Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''

Mergi la inceput