Teste de glicemie pt baietel diabetic de 1 an -2

Teste de glicemie pt baietel diabetic de 1 an -2 | Autor: ana_miti

Link direct la acest mesaj


Nu stiu exact cumsa incep sa va povestesc, pentru ca simt ca ma sufoc de durere!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Plansul nu-mi da pace o clipa si lacrirmile ma impiedica sa va scriu.....dar, simt nevoia sa va spun si voua durerea mea si a familieie mele.

Pe data de 18 septembrie 2005, am ajuns cu Alex, singurul meu copil, in varsta de 1 an ( implinit ieri, 7 octombrie) la Spitalul Budimex din Bucuresti, unde a fost diagnostigat cu DIABET ZAHARAT INSULINODEPENDENT TIP 1.

Povestea am sa v-o relatez pe larg zilele astea....acum nu pot sa scriu, nu ma pot concentra prea bine.
Am nevoie insa de rugaciunile voastre.....si mai ales o mare rugaminte la fetele care ma pot ajuta. Avem nevoie de 8 teste de glicemie zilnic, intr-o luna ne trebuiesc cam 250 de teste. Spitalul ne ofera doar 25 gratuite, restul trebuiesc cumparate. asta inseamna vreo 5,5 milioane de lei lunar.

Nu vreau bani si nici sa primesc gratis, nu cer pomana!!!! Doar daca ma poate ajuta cineva sa le obtin mai ieftin. Am auzit ca in strainatate sunt mai ieftine decat in Romania. STiu ca aceste teste sunt de mai multe feluri si fiecare model are aparatul sau de masurat glicemia. Daca este posibil sa ma ajute cineva....astept sa ma contactati la adresa ana_miti@yahoo.com sau aici pe forum.


VA multutmesc din suflet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




quote:
Originally posted by Andrada

Am cumparat eu apartul One Touch Ultra:
http://www.lifescan.com/products/meters/ultra/

Cere cea mai mica picatura de singe (dintre toate aparatele), da rezultatul in 5 secunde si poate lua singe si din mina (nu numai din degetele).
Acum trebuie sa cumparam teste, cit mai multe teste...
Andrada

L#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu



Andrada???????

Am inteles bine ce ai scris?
L-ai cumparat tu???????



VA multumesc tuturor

pentru voi toate


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Da l-am cumparat deja. E recomandat cel mai bun pentru pitici. Acum fetele sa ne mobilizam pentru teste.
O sa il trimit imediat ce am sansa sa ajung la posta.
Impreuna cu citeva teste.
Sa imi trimiti Ana adresa pe PM.
Sanatate,
Andrada

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Testele arata asa:
http://www.devinemedical.us/lfs020245.html

si se gasesc si in Romania si in Europa,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Bravo Andrada!

Cate teste trimiti? (m-am uitat pe detaliile kitului OneTouch Ultra si nu am vazut sa contina teste, poate am fost eu chioara , la noi e tarziu). Asta ca sa facem o socoteala, sa ... Dar, mai bine stii ce? Cumpar eu o cutie de teste, sper sa ajunga aproape simultan cu aparatul. Nu cred sa fie testele mai scumpe acolo decat aici.

Ok?

Are rost sa caut alt site si mai ieftin?







www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Extraordinar Aurelia !!!!!!!!!! Esti fantastica!!
Cu cit mai multe teste cu atit mai bine. Alex are nevoie de in jur de 6-8 testari pe zi. Asta inmultit cu 30 ar veni mai mult de 200 de teste pe luna.
Daca am putea stringe macar pentru citeva luni si pentru Alex ar insemna un control bun, implicit sanatate buna.
Testarile astea il mentin sanatos.
revin,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

pt ca si noi stragem bani de la fetele din Germania am putea sa ii cumparam si la sf saptamani ajung in ro.
pot sa le cumpar de la farmacie sau numai dupa net?

sau sa cumpar altceva?


Alexandra

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank"> Un baietel de un anisor, diabetic, insulinodependent. Oare putem sa ii alinam durerea?
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex, un baietel diabetic, insulinodependent.

"Secretul fericirii este sa faci numai ceea ce te pasioneaza" Gabriel Garcia Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Va multumesc din suflet pentru tot ce faceti pentru Alex.

Insa, am o mare rugaminte: vedeti exact despre ce teste este vorba, pentru ca daca nu sunt exact cele compatibile cu aparatul, nu avem ce face cu ele.

Asa s-a intamplat cu Madis, a luat saracuta alte teste decat aparatul pe care il avem acum si nu putem sa le folsim. I le voi trimite inapoi maine, poate le da altcuiva sau poate reuseste sa le schimbe undeva.....

Va rog sa nu va suparati pe mine pentru aceasta observatie.



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Scuze de intarziere, doar acum am „tropait” prin zona.

Cred ca a venit momentul ca tu, Ana sa-ti schimbi sloganul favorit cu unul mai optimist: „Zambeste, maine va o zi superba, minunata si binecuvantata !”

De ce spun asta ?
Simplu: eu nu am nici bani si nici teste, asa ca nu pot sa te ajut in aceasta problema. Oricum, am vazut ca fetele au facut deja Darul lor de Iubire...... si sper..... nuuu, sunt sigur ca o sa va ajute si in continuare.

Ce pot eu in schimb, este sa ii daruiesc altceva ingerasului tau: o cale sa isi amelioreze starea de sanatate, cu metode simple de medicina complementara.

Nu promit minuni, nu garantez vindecarea, dar impreuna vom incerca macar sa amelioram activitatea pancreatica, si nu numai, incercand sa obtinem tot ce se poate obtine...... , iar daca nu vom putea altceva, ne vom stradui sa scapati macar de ace si sa treceti pe antidiabetice orale.

Pentru aceasta, te rog, ca sa imi trimiti un PM sau, daca este mai usor pentru tine, un mail la adresa dara2el@yahoo.com si sa imi precizezi cateva date importante:

Inaltimea, greutatea ingerasului.
Am vazut ce tratament ia acum – daca ati schimbat ceva sa-mi spui te rog:


7.00 = insulina 3 ui Actrapid si 25 de HC;
10.00 = HC = 25;
13.00 = insulina 1,5 ui Actrapid si 30 HC
16.00 = HC = 15
19.00 = insulina 3 unitati de Mixtard 30/70 si 25 de HC
22.00 = HC = 15

Mai doresc sa-mi spui ultima hemoleucograma si sumarul de urina.

Cam asta ar fi fata frumoasa.
Sanatate multa va doresc tuturor !

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Darael, e diabet de tip 1a (Alex are 1 an),
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Darael, e diabet de tip 1a (Alex are 1 an),
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu


Stiu suflet nobil.
Am citit cu atentie toate cate s-au scris, si aici, dar si la subiectul cu Cristina, celalalt ingeras scump si luptator....

Tocmai de aceea am si scris ce am scris.
Faptul ca este inger mic si dulce si, in plus, este la inceputul afectiunii, este un motiv de speranta. Daca era peste 6 ani era trist – atunci incepe sa fie foarte greu de “lucrat” pe sistem imunitar si endocrin...... Nu e imposibil nici la varste mai mari, dar e mult, mult mai greu.......

Sa nu se inteleaga gresit – si acum este o treaba destul de grea, de lunga durata, durata necesara pentru refacerea sistemului imunitar si a celui endocrin, dar exista speranta si asta e deja foarte mult.....

Astept oricum un PM sau un e-mail daca se doreste ajutorul meu.
pentru ajutorul si sustinerea ta !

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Darael

_
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar umanitar

Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput