Cremsnit

Cremsnit | Autor: amironeanu

Link direct la acest mesaj

Salut!

Tocmai am facut un cremsnit si ma gindeam sa va spun si voua reteta mea, ultra rapida.

A, nu va ginditi ca sunt o superbucatareasa, numai ca am descoperit foile de cremsnit de la Boromir, care au si reteta pentru crema. Crema se face super simplu, cu amidon (eu folosesc amidon de la Dr. Oetker), in 1/2 de ora este gata prajitura. Si iese si super buna. Ieri am sfintit casa si am servit musafiri cu ea, am avut un succes nebun!

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefi mica-mica si Stefi - mica

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Stiam :) Am scris si eu de reteta asta. e de nota 10. Foarte buna cind vrei sa faci ceva foarte repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Initial creeata de amironeanu

Salut!

Tocmai am facut un cremsnit si ma gindeam sa va spun si voua reteta mea, ultra rapida.

A, nu va ginditi ca sunt o superbucatareasa, numai ca am descoperit foile de cremsnit de la Boromir, care au si reteta pentru crema. Crema se face super simplu, cu amidon (eu folosesc amidon de la Dr. Oetker), in 1/2 de ora este gata prajitura. Si iese si super buna. Ieri am sfintit casa si am servit musafiri cu ea, am avut un succes nebun!



Exact reteta asta o folosesc si eu si e super buna.
De ce sa faci foi cand se gasesc de cumparat si sunt atat de bune?
De reteta de crema nu mai zic, are un gust special.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefi mica-mica si Stefi - mica

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monika@USA spune:

quote:
Crema se face super simplu, cu amidon (eu folosesc amidon de la Dr. Oetker), in 1/2 de ora este gata prajitura.


....si cum zici ca se face crema ???

(daca nu te superi ne scrii si noua...reteta please !!!)
Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna!

Imi pare rau, dar abia azi am mai intrat pe topicul asta si am vazut ca ai intrebat de reteta. Nu o mai stiu exact (ca era pe cutie si nu mi-am notat-o), dar suna asa:

1,5 l lapte
200 gr. amidon
5 galbenusuri
400 gr zahar (parca, zaharul nu stiu exact cantitatea)
2-3 pliculete de zahar vanilat

amidonul se desface in 400 ml lapte, apoi se adauga galbenusul unul cite unul. Restul de lapte se amesteca cu zaharul si vanilia si se pune pe foc, apoi se adauga treptat amidonul+galbenusurile+lapte. Se fierbe 5-10 minute. Cind incepe sa se lege se fac cocoloase, dar daca se mesteca tot timpul isi revine. Si la fel, se mesteca tot timpul pana se raceste (daca nu iar se fac cocoloase).

Pofta buna!

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefi mica-mica si Stefi - mica

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaflorina spune:

Salut!
Eu fac crema de la cremsnit fara amidon.

Crema: 1 l lapte, 8 oua, 4 linguri de faina, coaja de la 1 lamiie, zahar vanilinat, 250 g zahar
Crema I. Se amesteca 800 ml lapte cu zaharul, coaja de lamiie, zaharul. vanilinat. Se pune pe foc pana la topirea zaharului. Se lasa apoi la racorit.
II 200 ml lapte se amesteca cu cele 8 galbenusuri si faina.
I caldut, se toarna peste II si se pune pefoc pana se ingroasa. Daca crema este prea tare se pot bate albusurile ramase spuma si se adauga in crema. Foile se umplu cu crema. Este buna de mancat dupa ce va sta pana a doua zi la frigider.

De fiecare data cand am musafiri si fac crema aceasta e bataie pe ea (se pot pune si stafide in crema - cui ii plac)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monika@USA spune:

Multumesc fetelor de raspuns, mi-am notat retetele. Sa vedem ce iese....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Super reteta fara amidon.Ca aici nush daca este.Am notat-o si o pun la dosarel.Merci









poze foarte noi
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niculae spune:

"...cazul amidonului din făinoase, care eliberează glucoza în organisme, în mod lent si progresiv." si repede pancreasu' produce niste insulina, ca sa scada glicemia din sange. si daca intamplator la masa respectiva tocmai am bagat si ceva lipide... "Asimilarea grăsimilor este perturbată când acestea sunt amestecate cu glucidele, ceea ce are drept consecintă o importantă stocare de energie, sub forma grăsimilor de rezervă." se ocupa insulina de asta. si poc, inc-un centimetru pe burtica

nu ca n-as iubi cremsnitu'. e prajitura copilariei.

www.reclama.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Andrea explica-mi si mie ce fel de foi folosesti? Si apoi ce fac cu crema? Scuze pentru ignoranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

E reteta aceea unde se dessprind blaturile in timpul coptului? Daca e aceea, e super. E atat de usor de facut si e foarte gustoasa. Eu tin regim, si mi se pare prea grasa atunci cand pun multa margarina, asa ca injumatatesc mereu cantitatea si mi se pare ca iese mult mai buna.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b

Mergi la inceput