Menstruatie dupa nastere

Menstruatie dupa nastere | Autor: alina78

Link direct la acest mesaj

Am o mare dilema: am nascut pe 1 iulie iar primul ciclu mi-a venit pe 9 octombrie, de cateva zile il astept pe al doilea dar nu mai vine. Am facut test de sarcina si e negativ. Ce se intampla?
Mentionez ca alaptez.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine ce se intampla.
Alina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

E foarte simplu: tinand cont ca alaptezi si ca de-abia ti-a venit primul ciclu dupa nastere va mai dura inca cateva luni pana cand se vor regla perioadele menstruale; inca secretia de prolactina este la nivele ridicate din cauza alaptatului intens, pe masura ce vei incepe diversificarea secretia va incepe sa se reduca si se vor normaliza si ciclurile. Si mie mi-a venit prima data ciclul la 4 luni si jumatate dupa nastere, dar de reglat s-a reglat de-abia pe la 8 luni. Bineinteles insa ca explicatia asta este valabila dora daca intr-adevar nu esti gravida; daca ai cel mai mic dubiu ar fi bine sa repeti testul de sarcina sau sa faci un test sangvin.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina78 spune:

Merci mult pt raspuns, m-am linistit. m-am gandit eu ca nu poate sa vina regulat din prima luna, dar recunos ca m-am si speriat nitel. e drept ca mai vreau un bebe dar nu asa de repede!

Mergi la inceput