tampoane interne pro sau contra

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Nici eu nu pot sa traiesc fara tampoanele interne.Nu suport chilotii "normali"(deci folosesc numai tanga) si,in plus,nu imi place senzatia pe care o ai cu absorbantele externe.Te murdaresti toata,daca stai intr-o parte iti curge nu stiu cum....Parca as fi un bebe murdar la funduletz.

Jocelyn, nu exista posibilitatea ca ceea ce ar trebui sa curga sa ramana inuntru pt ca eu,de exemplu,cand sunt la ciclu,fac spalaturi vaginale zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Mey fetelor, da' eu nu mi le pot baga.... sa nu radeti dar simt ca nu intra, ca ma doare cand le introduc,ca zgarie...

Mire-mama de fetita frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Mirela, nici io nu poci. Cred ca sunt defecta dar io nu prea reusesc sa le introduc fara dureri si strans din dinti. Sa fie ele ale naibii daca aluneca...mai mereu tre' sa INSIST ca sa ajunga unde trebuie si parca as rashcheta zona in cauza. Alea cu aplicator sunt mai usor de folosit, mai pun si io cand e o urgenta.
Apropo de asta, persoana importanta (nu spun cine) se declara foarte necajita pe OB-uri ca "mai tre sa le si scoti de cate ori te duci la baie". Io aveam 15 ani pe atunci si am intrebat cu toata sinceritatea daca ea a nascut pe bune sau pe mine m-a adus barza(na, c-am spus-o, era mama). Dupa ce i-am facut instructajul m-am trezit cu ea pe la 16 ani ca cica "sa vorbim despre alea-alea". Am intrebat-o daca mai are vreo nelamurire

just me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eckho spune:

Magda30, scurgerea aia poate sa fie candida. Una din probleme e ca pot sa provoace candida. Si eu le foloseam tot timpul ca mi se par mai comode, da' de cand am facut nishte pui de candida in lant acu' vreun an am renuntat la ele o perioada. Acum alternez. Ca si de la always ma irit daca le folosesc 3 zile la rand. Asa tin aripioare prima zi apoi vreo daua OB sau din alea mici de toata ziua. In fct de cantitate.
Da' eu oricum nici nu prea mai am de cand cu anticonceptionalele.2-3 zile si putin. De multe ori uit sa-mi pun tampon prin casa

Mirela 72 si Anka-Maria, incercati marimi mai mici. Ca si eu ma chinuiam cu din alea super ca ziceam eu ca tin mai bine. Pana m'am prins si acuma numai normale folosesc, ca ele oricum se umfla cat trebuie. Sunt si mini. Poate merg alea.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Si eu folosesc ob de aproape 8 ani si nu am avut nici o problema cu ele.Am facut odata alergie la o marca necunoscuta de tampoane interne, si de atunci nu folosesc decat ob.Dupa parerea mea sunt mult mai igenice, iar acum se gasesc de toate dimensiunile, asa ca rani de col sau uter.Cat despre scos decate ori te duci la baie nu e neaparat.
Ca sa fie mai usor cand le introduceti incercati o tehnica care nmie i mi merge bine, cand am probleme de acest gen.Incercati sa va relaxati, ca si cum ati vrea sa faceti pipi, si sigur o sa introduceti tamponul mult mai usor.Aveam o colega de faculta care punea pe el putina crema si nu avea nici o problema cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

mai, dar eu chiar sunt anormala!
am incercat si eu sa folosesc si dupa vreo ora am inceput sa ametesc si sa am o stare f. proasta. am mai incercat inca de 2 ori si la fel.
Oare astea or fi manifestarile socului toxic de care zicea nane?

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

denizel cred ca-i puterea autosugestiei sau o forma de alergie. La socul toxic stiu ca ajungi la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Eu cred ca am folosit unele prea mari! Oricum am descoperit la niste analize ca am spori de candida ( spori de candida sunt tot una cu candida sau e o forma mai usoara?, am urmat tratamentul) mi s-a spus ca si de la tampoane se pot face! In fine eu nu stiu ce sa mai folosesc de la always fac alergie, astea interne erau singurele cu care ma simteam in siguranta si mai natural ...ca sa zic asa.... mi s-a spus sa folosesc vata nu stiu de care de la farmacie....va dati seama vata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

Eu as folosi ob-uri, dar in ultima vreme, pentru ca folosesc anticonceptionale, CM-ul meu e foarte putin cantitativ si mai e si cu cheaguri.
Mai ales vara, cand am pantaloni deschisi la culoare, folosesc ob-uri, dar le schimb de fiecare data cand ma duc la baie, si e putin cam dificil sa-l scot Poate ar trebui sa incerc varianta mini, dar mai am acasa un pachet de marime medie, si cum sa le arunc?
Oricum, e mult mai comod cu ob-uri. Nu mai ai nici o grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a.cicel spune:

Eu am folosit vreo 4 ani Ob si aveam niste scurgeri urate de tot, chiar si o rana. De atunci folosesc absorbante si doar in cay de necesitate folosesc Ob, dar foarte rar.

POZE

Mergi la inceput