Tuseste si ii curge nasul de 2 luni

Tuseste si ii curge nasul de 2 luni | Autor: filofteia

Link direct la acest mesaj

De cand am inceput gradinita Adi tuseste si ii curge nasul.
Am fost si la doctor, ultima data acum 2 saptamani, ne-a spus ca nu are nimic i sa-l ducem in continuare la gradinita ca toti sunt la fel...
Anul trecut am fost cam la fel... poate chiar mai grav, ca la 3 saptamani facea bronsita...
Acum antibiotic nu a luat decat acum 2 luni, cand iar o luase spre bronsita...
Nu stiu ce sa mai fac... Anul trecut am incercat si imunostimulatoare, dar nu am fost multumita... nici de Stodal sau Patlagina nu sunt multumita...
Anul asta i-am dat numai vitamine 10 zile pe luna...
La voi cum este? Copii care merg la gradinita tot asa raciti sunt?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

cam asa este... cand intra in colectivitate!

daca totusi nu are decat mucisori si tuseste, fara febra, poate ca inca e bine! totusi atentie cu antibioticul, incearca sa nu-l dai decat daca e absolut necesar. noua Dr ne-a zis ca daca ia antibiotic de 2 ori pe iarna e deja cam mult... pt bronsita n-ar trebui sa ia, decat daca e vreo pneumonie mai serioasa. si asta in urma radiografiilor. sau daca apare ceva bacterian la exudat.


anamaria, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

Viata este ceea ce se intampla in timp ce esti prea ocupat sa-ti faci planuri de viitor! (John Lenon).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

si Diana mai tuseste si mai are dimineata mucisori, ca e la camin... ce sa-i facem, dimineata e rece afara si ei nu ii tace gura pana ajunge acolo...
dar fara antibiotic, eu ii dau vit.C si picaturi de Sinupret, care e mucolitic.


Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 e in concurs pentru a deveni spiridusul lui Mos Craciun!!! daca vreti sa o ajutati, va rugam sa o votati!!!

http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea

Paginuta personala DC:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Antibiotic a luat acum 2 luni...
Dar de atunci tot tuseste si ii curge nasul... am mai fost la dr. care a spus ca nu are nimic...
Dar stiti cum este parca imi doresc si eu sa-l vad sanatos...
Voi cam de cate ori mergeti la doctor? Eu nici nu mai stiu ce sa fac... dupa ce ultima data ne-a spus ca este OK sa nu-i dam nimic si ca asa este in colectivitate... Asta era acum 2 saptamani cand ne-am dus pentru ca facuse un pic de temperatura... 37,5 dar dr. ne-a spus ca peste 37,8 este de luat in seama... In vreo 3 zile nu a mai facut temperatura.... dar nasul tot ii curge...
Am senzatia ca nu apuca sa se faca bine de una ca ia alta... Este adevarat ca sunt si foarte multi la gradinita....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Exact asta am patit si noi.De 2 luni, tuse peste tuse, tratamente peste tratamente, raceli si mucisori si mers la homeopat si la medicul de familie.In cele din urma am avut marele noroc ca medicul homeopat sa ne indrume la un medic pediatru bun care cum l-a vazut pe copil ne-a spus ca are bronsita alergica si ne-a intrebat daca l-am bagat in colectivitate.Asa e, a inceput si el gradinita in septembrie.Ne-a recomandat niste analize si un control ORL si tratament cu Aerius, Eurespal si cateva sedinte de aerosoli + curatarea bine a nasucului si spray pt nas.Medicul ORL ne-a spus ca e problema si din cauza polipilor pe care pana acum nu era prea evident ca ii are.Restul poti citi aici:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61444


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasterii Super-desenele lui Liviu - august-octombrie 2005Opere de artaDesene LiviuNoutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ship spune:

Buna fetelor!
Si noi am patit la fel. Vladut e in primul an de gradinita, si dupa o luna de zile ( atat a rezistat fara sa se imbolnaveasca) a facut o bronsiolita care nu i-a trecut nici acum.In sensul ca mai tuseste productiv si mai are muci din cand in cand.Ba mai mult ne-a imbolnavit si pe noi si am tras-o trei saptamani amandoi.Se pare ca din nefericire bronsita (bronsiolita) e boala gradinitelor.Noi suntem sub tratament cu Broncho-vaxom dar se pare ca nu ajuta prea mult. Ce ne ingrijoreaza pe noi mai mult este tusea , cu mucii ne descurcam foarte bine cu ajutorul aspiratorului nazal , acela de pe site-ul RECLAMA , dar cu tusea nu stiu ce sa mai facem. Doctorita lui ne-a prescris Ketof ,sirop, 5 ml seara timp de 3-4 luni, si Ventolin ( este deja a doua sticla intr-o luna jumate) cam 2 saptamani. Si calciu 10 zile pe luna + vitamina D in lunile de iarna. Educatoarele spun ca toti copiii tusesc, si majoritatea fac bronsita in primul an de gradi. Bineinteles a luat tot de la gradi si Stafilococ auriu hemolitic pe care l-am tratat cu antibiotic. Noi speram ca al doilea an o sa fie mai usor.





ATENTIE DE LA ADMINISTRATOR: RECLAMA MASCATA ESTE INTERZISA PE WWW.DESPRECOPII.COM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu as spune ca e mai degraba alergic. Incearca cu antihistaminice. Noi ii dam Alinei Zyrtec solutie si ii trece imediat. Dar ea are un fond alergic mai accentuat, asa ca de fiecare data cand ii curge nasul si stranuta/tuseste, intai incercam antihistaminice.

lina, cu Alina (12.11.02) si Ana (9.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Poti incerca cu imunostimulatoare naturale (Imunobaby, sau suc de catina cu miere), sau du-te cu copilul la un homeopat, nu mi se pare normal ca 2 luni sa fie racit incontinuu. Oricum, schimba urgent medicul, cel de acum nu pare prea interesat de sanatatea micutului tau.
Sanatate si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

imunobaby de unde se cumpara? cat costa?


Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001
e in concurs la reclamamascata pentru a deveni spiridusul lui Mos Craciun!!! daca vreti sa o ajutati, va rugam sa o votati!!!

http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea

Paginuta personala DC:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Imunobaby gasesti la Help-net, parca e vreo 28-30 RON, deci destul de mult dar e doar din extracte de plante si se pare ca e cel mai bun. La Matei a avut efect, in sensul ca am facut amandoi aceeasi raceala, el o forma foarte usoara, eu una nasoala de tot.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumi686 spune:

Si fetita mea de 10 luni tuseste in continuu de aproape 2 luni de cand am dus-o la cresa. Deja a luat de 2 ori a cate 10 zile antibiotic si cum l-a terminat a inceput iar sa tuseasca. De data asta nu am mai dus-o la doctor dar tocmai voiam azi sa deschid un subiect pe aceasta tema caci imi e teama sa nu dea in ceva mai rau.In plus, la ultimul control s-a descoperit ca are lichid in urechiusa si ca nu se poate face nimic pentru asta, trebuie sa treaca de la sine.
Colac peste pupaza, de cateva zile se tot freaca la un ochisor si mie se pare ca ii cam curge. Imi vine sa ma urc pe pereti ca ma simt tare neputincioasa.
A mai avut cineva probleme cu ochisorii si daca da, unde trebuie sa te duci, la pediatru sau oftalmolog?

Mergi la inceput