Snitele?

Snitele? | Autor: ramonai

Link direct la acest mesaj

Stiu ca trebuie sa le tai, sa le bat, dar prin ce le dau inainte sa le pun la prajit? Ou, faina, fara faina, pesmet, sau ce?
Va rog sa ma ajutati sa imi iasa si mie snitelele bune si pufoase .
Multumesc mult .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

Draga Ramona, exista 2 variante:

1. mai intai dai carnea prin faina, dup-aia prin ou batut si ultimul lucru pesmet (in ou pui si sare si piper, dupa gust)

2. doar ou si faina, dar nu-ti iese crusta crocanta

A! mai poti rade cascaval in pesmet si iese deliciossssssssss. Se prajesc la foc mediu.

Succese si spor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

eu trec carnea prin faina si ou cu pesmet si ies foarte bune...daca nu iti ies deloc cumpara pofta de snitel de la magi si alea iti ies sigur le-am incercat si eu dar prefer sa fac eu reteta clasica

noi doi
nunta noastra
luna miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Daca vrei sa faci snitele din carnita de purcel, iti recomand sa pui in oul batut, pe langa sare si piper, si putin rom. Romul fragezeste carnea de porc.

Eu trec snitelele prin faina, apoi prin ou si le prajesc in ulei incins (uleiul trebuie sa fie incins bine in momentul in care pui carnita la prajit; altfel, snitelele se imbiba cu prea mult ulei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:







Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)www.babiesonline.com/babies/i/inisa/" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Daca vrei sa nu traga ulei poti sa le faci in tava, la cuptor(dupa retetele date de fete). Tava unsa cu un pic de unt iar cuptorul bine incins - nu vor fi la fel de pufoase ca cele in ulei.


bebe la purtator(9+)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Snitele cum le fac eu:


Carnitza o bati putin, nu prea subtire, o sarezi, o piperezi si dai si cu boia si putin curry.

Apoi bati vreo 3 sau 4 oua cxu furculita, si pui putina sare, putin piper si putina boia, si treci bucatile de carne prin FAINA ALBA, apoi le treci prin ou si la sfarsit le treci prin pesmet.

Le prajesti in tigaie in ulei INCINS BINE INAINTE sar cand le pui in tigaie sa nu fie focul prea puternic, asa, potrivit sa nu se arda pesmetul sa se patrunda bine inauntru.
Le lasi putintel si apoi le intorci cu furculita.
Le intorci de cateva ori pana le scoti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

auzi daca faci snitele din carne de pui sa nu le mai bati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

eu pun faina in oul batut(pina la consistenta smintinei), cu sare si piper. si dau snitelele batute prin coca asta si le prajesc. si ies f pufoase.
M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

mie imi place sa aiba invelis moale si pufos, asa ca le dau prin ou si faina, alternativ, de cate 3 ori prin fiecare, ultimul fiind oul.
in ouale batute pun vegeta, verdeata, boia, etc.
snitelele le bat si loe presar cu sare si piper.

anamaria, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

Viata este ceea ce se intampla in timp ce esti prea ocupat sa-ti faci planuri de viitor! (John Lenon).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Puteti detalia varianta fara prajit in ulei.
Eu nu sunt adepta prajelilor..si sotul sufera ca nu i-am mai facut demult....
Cum se fac mai exact la cuptor....???

Mergi la inceput