de cand ii citim bb-ului?

de cand ii citim bb-ului? | Autor: Tia

Link direct la acest mesaj

as vrea sa stiu de cand ar trebui sa-i citim bb-ului si cu ce sa incepem?

povestiti-mi din experienta voastra...




Alexandru (14 iulie 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

eu am inceput sa-i citesc cand avea 2-3 luni, el se uita la poze si eu ii spuneam poezii. acum are un an si jumatate si tot poeziile le agreeaza.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Si eu ii citeam cand era mica de tot, vorba monotona si continua o calma si adormea mai usor. Nefiind eu prea vorbareata din fire, am apelat la carti de povesti. Dar acum n-o mai intereseaza, nu mai are rabdare si de adormit adoarme singura.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Pe mine ma intereseaza daca copiii carora li s-au citit povesti au inceput sa vorbeasca mai devreme. E posibil?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Crinuta, citeste aici


Alexandru (14 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

quote:
Originally posted by crinuta

Pe mine ma intereseaza daca copiii carora li s-au citit povesti au inceput sa vorbeasca mai devreme. E posibil?



La mine nu s-a intamplat asa. Fetita mea e destul de intarziata la vorbire, desi ne demostreaza permanent ca intelege foarte multe si o duce capul.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Merci Tia.

Aurelia, stiu si eu ca sunt copii foarte timizi care isi " dau drumul" mai greu la vorbit, cu toate ca sunt foarte inteligenti si inteleg totul.




Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

eu i-am vorbit f. mult inca din primele zile de la nastere corect si pe un ton cat mai calm si placut - acum avem 1 an si 11 luni (baiat ) si mai adopt tonuri diferite (din pacate si mai isterice cand imi pierd rabdarea la nazbatiile lui)

de citit i-am citit de pe la 7 luni - nu chiar citit ci mai mult cartulii cu paginile groase -cele cu animale, obiecte etc.- si pronuntam numele animalului/ obiectului + sunetele reproduse sau la ce se foloseste

Repetitia =mama invatarii

la noi cititul se intampla astfel Norbert sta la mine (sau altcineva) in "cuib" (de obicei stam pe canapea si eu stau cu piciorele incrucisate , el la mine in brate cu fundicul pe piciorele mele)

avem cateva carti in care ne uitam cu placere (3):
1. catalog art. copii (gen Neckermann)in care sunt hainute copii, jucarii, art. pt baie, art. pt dormit etc explic de pe fiecare pagina un articol (care stiu eu ca il intereseaza)
2. carte de bucate cu poze
3.carte de copii cu desene - o singura poveste (7 pag.)cu animale domestice

povestea de seara o spun fara carte si de obicei aceeasi poveste - ma rog, doua in functie de care o vrea- Scufita rosie (versiunea Erika) si povestea celor 3 purcelusi (versiunea Erika)

nu vreau sa-l incarc cu multe informatii prima data invatam ceva si apoi mai diversificam

in concluzie, chiar am vazut efectele faptului ca i-am povestit si vorbit asa mult la 1 an 11 luni vorbeste deja in propozitii si vorbeste corect si un strain ar putea sa-l inteleaga daca esti atent putin .......- desi pana la 1 an 7 luni avea un vocabular f. sumar (10 cuvinte) si credeam degeaba ma chinui eu copilul nu va vorbi prea repede......- dar peste o luna -nu stiu ce s-a intamplat- la revenirea din concediu copilul meu repeta tot (invata cuvinte la "greu").

el merge de o luna la cresa si educatoarele imi spun ca sunt impresionate de ce repede asimileaza copilul (noi fiind maghiari la cresa mai invata si romaneste si in engleza)si ce vocabular bogat are

aceasta este experienta noastra
va doresc distractie placuta cu cititul


mama de ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

si totusi? cu ce ati inceput? cu carti colorate? sau cu povesti? ce varsta avea bb-ul cand ati simtit ca reactionaeaza la ce faceti?

ma intreseaza mult experienta voastra, nu vreau sa ratez startul


Alexandru (14 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!

Si eu mi-am pus aceasi intrebare...
Stefan are un an si 2 luni si la noi cititul din carte este foarte dificil pentru ca imediat ce vede cartea vrea sa intoarca foile, sa le rupa sa le bage in guritza...in schimb este foarte atent daca ii cand cate un cantecel chiar daca sunt cam afoana lui pare sa-i placa. Am inceput sa-i spun povesti in timp ce ne jucam cu jucariile, facem scenarii cu animalutzele, el este foarte atent la tot ce se intampla si ne petrecem asa destul de mult timp.

Eu cred ca depinde si de copil, daca va vorbii sau nu mai multe daca i se citeste povesti.Nepotica mea de 5 anisori are un dar in a spune povesti, este o dulceatza, la un an jumate ne spunea capra cu trei iezi cu teatru in toata regula, ursul pacalit de vulpe si motanul incaltat de iti venea sa o mananci!Mamica ei ii citea sau ii spunea povesti de pe la 3 luni, si vreau sa va spun ca la 2 ani avea un vocabular de invidiat!Vorbeste foarte clar si cand spune o poveste, la alegere, din carte nu poti decat sa stai ochi si urechi sa o asculti!La 5 ani este la gradinita "povestitorul" personajul care spune mai toata povestea, fiind in centru spectacolelor!Nu stiu daca povestile spuse de mamica ei de mica sau pur si simplu darul acesta cu care sa nascut ia dezvoltat atat de bine vocabularul....
La 2-3 anisori ne spunea povesti urmarind cu degetul in carte ca si cum ar citi, nu va puteti imagina cu cata seriozitate si cata imaginatie putea sa aiba la aceasta varsta "citind" cursiv carticica cu imagini in josul careia este cate un text micutz


Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos
Strengarul de un an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341&whichpage=1" target="_blank">Bazar pentru Alex. Haideti sa-l ajutam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Tia, Rayan este innebunit dupa carti, daca se poate sa fie cat mai mari si cat mai colorate.
Eu am decis sa ii cumpar carti mici cu povesti, foarte colorate si dintr-un carton mai tare, pentru ca altfel le rupe asa cum a facut deja cu 3 pagini aurii care arata ca vai de ele

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput