Cat timp se fierbe un ou?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floriinutza spune:

foarte important!(zic eu)

ouale nu se fierb la fel peste tot, depinde de altitudine (sper ca nu spun vreo magarie, dar parca are legatura cu temperatura la care apa incepe sa fiarba, si care nu este 100°C, decat in conditii speciale de laborator. oricum o sa verific si o sa transmit si explicatia stiintifica).

mie mi s-a intamplat de o gramada de ori: in cluj sau in sibiu ouale fierb mai greu decat in bucuresti, nu-i banc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Floriinutza, ai dreptate. Acasa oule fierbeau in maxim 5 minute si erau tari, dar in Canada mie imi trebuie aproape 15 minute ca sa le fac tari. Si le pun odata cu apa rece. Nu stiu care ar fi explicatia, dar asta e.

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Eu am invatat de la bunica mea asa: 12 minute din momentul in care fierbe apa si ouale ies potrivit de tari.
Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

3 min (de cand a inceput sa fiarba apa)= ou moale.
5 min= ou tare.

MG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Eu le las 5 min , dar apa deja clocoteste si asa ies numai bune, nici moi, nici tari (prin asta referindu-ma la galbenus).
Devylla tu poti sa faci ca si mine. Cand am inceput sa ii dau fetitei mele ou fierbeam 3 min(asa stiam de la mama), dar imi ieseau prea moi.A doua oara am lasat 4 min si tot nu mi-a placut cum a iesit si tot asa pana i-am dat de "capat".Tot asa poti sa faci si tu.Pleci de la un anumit timp cat crezi tu ca ar fi bun oul, si in functie de cat de moale sau tare iese poti sa mai adaogi sau sa scazi din minute.
Mama cata logica ma putut sa am.Sper sa fi fost coerenta in "lamurirea mea"


Mihaela si bb Amalia

POZICI CU NOI
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55265" target="_blank">O poveste minunata...

Mergi la inceput