Dependenta de suzeta

Dependenta de suzeta | Autor: codruta_grg

Link direct la acest mesaj

Bebelusha mea, de 11 saptamani, toata ziua imi cere suzeta. Dupa ce papa, cand vrea sa adoarma. Numai la baie, dupa baie, cand o spal sau povestim nu-i trebuie. Dar si "povestile" au o limita. Se plictiseste foarte repede si iar imi plange. Cand ii pun suzeta se linisteste, chiar imi rade de sub ea.
Nu mai stiu ce sa ii fac.

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii
www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">scoala de schi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe_beberica spune:

Bine si care e problema?Ce e asa rau ca cere suzeta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Ma gandesc eu:
-face multa saliva, e bine? e maraita toata ziua si totusi, sa stai atata cu ceva in gura.......

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii
www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">scoala de schi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eftimie C. spune:

Draga mea, nu te ingrijora.Care e problema?Am vazut copii care mergeau pe 6 ani si inca mancau din biberon.Cred ca suzeta nu e chiar asa grava, mai ales la varsta fetei tale.
Uite, noi i-am dat suzeta pentru ca avea colici si ne cerea des biberonul. Sugea cate putin dupa care se incarca la burtica si vomita.Pentru calmare i-am dat suzeta si de nervi si durere mesteca toata ziua la ea.Pe la 8-9 luni ne-a racit puternic si i-am facut tratament injectabil.Nu stiu ce legatura are, dar din acel moment a refuzat suzeta.
Am avut apoi nevoie sa-i dau suzeta in spital (inainte de o operatie cand nu e voie sa mananci), si vroiam sa-l amagesc, n-a mai vrut-o niciodata.
Lasa fata sa foloseasca suzeta, la un moment dat se va plictisi si va renunta la ea.Daca nu, cand v-a mai creste o vei pacali cumva si va uita de ea.
Sper ca am raspuns intrebarii tale.Sa fiti sanatoase.

Carmen E. si Eduard-Costin (28.02.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Nu poti vorbi de dependenta de suzeta la 11 saptamini.
Abia de la 1 an incolo.
E foarte posibil ca la un moment dat fetita sa arunce singura suzeta.

Esti sigura ca plinge pentru ca vrea suzeta? Cind sint asa mici, copii pling in general de foame, si din cauza colicilor. Trebuie sa te asiguri ca nu ii este foame cind plinge, si doar daca nu vrea de mincare sa ii dai suzeta. Sigur nu plinge dupa suzeta..

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Al meu are un an si opt luni si abia acum pot spune ca ma ingrijoreaza ca nu pot scapa de ea asa cum am sperat.Cand era insa mic chiar m-a ajutat,chiar daca am fost sfatuita sa nu i-o dau.Si cand a avut colici,si ptr. un somn mai linistit,si cand i-au iesit dintii.Faci cum crezi tu ca e mai bine ptr. tine si ptr.bebelusul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

la 3 luni nu se pune problema de dependenta....nevoia de a suge este primordiala, o linisteste si o adoarme. lasa puiul si suzeta....bine ca nu te morfoleste pe tine...

Roxana si Patrick (29.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliana spune:

Hai sa va zic ceva frumos: Oana dormea numai pe piciore cu suzeta de cand s-a nascut.
Ajunsem sa imi pierd rabdare cu leganatul si cu suzeta sa o spal sa o fierb si plus de asta vroia numai un anume fel de suzeta i nu prea gasim.Si acum partea frumoasa la 1,8 ani nu a mai dorit sa doarma pe picioare,mi-a zis ca:"numa veau",bucurie pe capul meu, dar ce ma fac daca nu scap de suzeta am zis, cand a facut 1,9 ani adica pe 29 octombrie a manacat suzeta si a zis ca e urata si nu ma vea alta.Am scapat si de suzeta.
Daca vrea suzeta da-i-o daca ea e fericita cu ea.Ce vrei de la 11 saptamani.

pupicei
www.oana.xro.ro


neliana anghel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Missy spune:

dpdv psihologic: copiii pana intr-un an au perioada de supt, in care au marea nevoie de a tine ceva in gura. daca aceasta perioada e intretinuta de refuzuri (ca nu-i dai suzeta, nu o lasi sa bage degetul in gura etc), te trezesti peste cativa ani ca o sa-si rontaie toata ziulica unghiile. asa ca psiholgia copilului spune ca aceasta perioada trebuie satisfacuta dandu-i copilului ceva de supt, preferabil ceva extern (in ziua de azi suzeta, mai demult o carpita ceva), care se poate inlatura usor dupa un an, pe cand degetul ramane tot restul vietii acolo si va fi mai greu sa o dezveti sa renunte la el.
eu i-am dat la fiica-mea suzeta cadn adormea, si imediat dupa ce adormea o scoteam din gura si o lasam langa perna. pe la un an jumate am taiat-o pur si simplu si i-am zis ca a cazut si s-a stricat. nu i-a mai placut ca probabil pentur ca-i pisca limba, asa ca a renuntat la ea. si are dantura (muscatura) perfecta si nici nu roade unghii si nici nu a bagat vreodata alte obiecte straine in gura ca o avea pe UUU (suzi)

www.babiesonline.com/babies/f/fratila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Mie mi se pare o inventie minune... am gasit chiar niste suzete care desi sint recomandate pentru noapte eu le folosesc mereu.
Acasa, in parc, suzi e prietena noastra si sint foarte multumita mai ales ca eu nu am invatat copilul in brate si ca atare, in patut e cu ea mai mereu.
Cind e foarte obosit nici de suzi nu mai are nevoie.
Oricum ar fi, am un copil calm si nestresat de nimic... conteaza cel mai mult pentru mine mai ales ca maninca cum trebuie, doarme cum trebuie si nu plinge aiurea niciodata!
Si isi formeaza si gura cum trebuie de la suzi!

Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

...Roli a inceput sa o indrageasca pe suzi dupa ce l-am intzarcat...adica pe la 9 luni si 1/2.Nu stiu daca am facut bine ca i-am dat suzi..dar decat sa suga degetul..am preferat-o pe suzi.
Acum are aproape un an si e dependent de suzi.
Sper sa scapam de ea cand mai creste putzin.

Mia, mami de ROLAND (18 noiembrie 2004)

Mergi la inceput