Copilul meu are varicela. Cum sa-l ingrijesc in ac

Copilul meu are varicela. Cum sa-l ingrijesc in ac | Autor: Liana_dsi

Link direct la acest mesaj

Avem 4 ani, mergem la gradinita si acolo ne-am captusit cu un pui de varicela (sper sa fie pui!). Dupa doua zile de febra, au aparut si primele bubite. Apoi altele. Va rog sa-mi dati sfaturi care ne-ar fi utile in aceasta perioada. Cam cat timp o sa fim in carantina? Despre baie ce stiti: e voie sau nu e voie? Ce medicamente ati administrat copiilor in aceasta perioada? Ati iesit afara? Orice sfat va fi binevenit. Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Robert a avut varicela la 1 an si 3 luni. l-am dat cu un unguent mentolat care atenua mancarimea, i-am taiat unghiile foarte scurt ca sa nu-si rupa bubele si l-am pazit sa nu se scarpine pentru ca raman semne care nu mai trec. Nu l-am scos din casa (in colectivitate) pana nu i-a cazut si ultima coaja de pe ultima buba - vreo doua saptamani. Bolile contagioase presupun izolare. Am iesit pe terasa ca sa ia aer si sa se joace afara. trebuie sa ai grija sa nu raceasca peste varicela pentru ca poate face complicatii (pneumonie).

Multa sanatate!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Varicela a avut baiatul meu, acum trei ani. A stat in casa 3 saptamani, (se poate si 2, in functie de fiecare copil) pana a cazut si ultima cojita de pe bube. "Regimul alimentar" inseamna in general mancaruri usoare, fierte, fara prajeli. Bubitele care se vad la exterior, sunt si pe interior, adica pe stomac si pe mucoase. De asta trebuie mancaruri usoare. Fara baie. Pentru mancarimi, se da cu "Mixtura mentolata" de la farmacie. Ca medicamente, doar antitermice, impotriva febrei. Altceva nimic. Noi i-am dat Paracetamol.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

La doctor ai fost? Sau dr. de la gradi ti-a spus ca e varicela? Nu de alta, dar febra urmata de eruptie poate fi si rubeola, de ex. Desigur, daca la gradi e epidemie de varicela, atunci e mai probabil sa fie asta. Oricum, vorbeste cu dr. de familie pt. sfaturi.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Si Bianca a avut acum cca. 2 ani jumate. A durat 3 sapt. pina i-a cazut ultima bubita. Nu a luat decat antitermice si i-am dat cu solutie mentolata, care atenua mincarimea. Nu am scos-o din casa, iar baie i-am facut dupa aceste 3 sapt. In tot acest interval am "spalat-o" prin tamponare cu un prosop umed. Mincare usoara....lichide multe....

Ai grija sa nu raceasca. Stiu cazuri care simbata au terminat cu varicela si de luni au inceput cu scarlatina.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

numai antitermice si vitamina C. Se poate un dus caldut dar foarte rapid si tamponat iemdiad cu prosop sa nu se-nmoaie bubitele. Pudra mentolata sau solutie "antiscarpinici"- altceva nu prea. Insa iti dau un sfat: dupa fiecare masa sa se clateasca bine cu ceai de musetel in gurita. Noi am patit-o rau de tot la varicela, la fiica-mea s-au suprainfestat bubitele din gura, era o teroare pentru ea, urla toata noaptea de durere si de foame, chiar si la o luna dupa ce a trecut toata boala, ea mai avea cosmaruri din cauza durerii.
Va dorim boala usoara!!!

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana_dsi spune:

Multumesc pt. impresii, pareri si incurajari. Suntem deja in plina evolutie a bolii. Stiu ca este varicela intrucat in grupa lui au mai facut vreo 7 copii iar in alte grupe, chiar mai multi. Si, nu in ultimul rand, manifestarile sunt cele tipice varicelei. Am vorbit la telefon si cu dr. de familie si mi-a confirmat ca asta este. Ceea ce nu mi-e foarte clar este cum sa interpretez febra: sa ma ingrijorez daca nu revine la normal (desi, mai scade ceva) dupa ce-i administrez antitermice, sau face parte din evolutia fireasca a bolii sa avem un 37,5 - 38 - 38,5?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dora78 spune:

Si Ami a mea a avut acum 2 ani, tot de la gradi. Iar eu sunt profa, si mai bine de jumatate dintre copiii din clasa la care sunt diriginta au facut in aceasta toamna varicela.
Ce mi-a recomandat mie pediatrul atunci: tratament local cu mixtura mentolata sau pudra mentolata (asta nu ustura, e f. placuta) si Peritol pediatric, nu mai tin minte doza, ca sa nu mai aiba copilul senzatia de mancarime. Unghiile taiate din carne, cum se spune, pazit sa nu se scarpine ca RAMAN SEMNE daca rupe cojitele alea. Iar cu baia, mai bine nu. Tot ca sa nu se rupa bubitele, si pt. a evita vreo raceala (ca apar complicatii grave). Si acum ca s-a racit afara, poate e mai bine sa ramaneti in casa, nu mai iesiti nici pe terasa, ca se recomanda tinerea bolnavului LA CALDURA.
In rest, sanatate si numai bine!

Dora, mami de Ami
I'm the best, so "beep" the rest!
Amelia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

noua dr ne-a recomandat sa dam cu talc mentolat pe bube, si de 2-3 ori/ zi cu mixtura mentolata. la 4 ani eu zic ca te intelegi cu el sa nu se scarpine, oricum il supraveghezi permanent. seara dadeam peritol ca sa poata dormi.
temperatura dureaza 3-4 zile, pana se termina de iesit bubele.
pe ai mei i-am tinut in casa pana cand nu au mai avut nici o buba cu lichid, crustele insa -ultimele- au cazut abia dupa vreo 3 saptamani, nu aveam cum sa-i tin in casa atata!!!
si baie am facut imediat ce nu au mai avut febra, acuma depinde de 'orientare' - unii medici recomanda si 2-3 bai pe zi, cu sapun antibacterian, altii zic sa nu faca deloc baie... eu am considerat ca e mai bine sa fie curat, dr a fost de acord! si chiar daca se rup crustele, nu raman semne decat la bubele 'imense' sau daca sa infecteaza.

anamaria, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

Viata este ceea ce se intampla in timp ce esti prea ocupat sa-ti faci planuri de viitor! (John Lenon).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana_dsi spune:

Dar cu bubitele din zona genitala, ce ne facem? Are si acolo si se plange ca-l doare si ca-l mananca. Mi se rupe inima cand il vad cum se vaita si sunt tare mandra de el cand il vad ca, desi sufera, se abtine sa se scarpine. Am inteles ca exista ceva creme care atenueaza durerea si sunt potrivite pentru aplicare in zona genitala. Daca stie cineva ceva, ziceti-mi va rog. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Si noi am trecut in iulie printr-o varicela. A trebuit sa stam 3 saptamani in casa. Ce pot sa-ti mai spun, in plus, fata de ce au spus fetele? Sa ai grija, varicela are drept complicatii pneumonia si meningita. Nu e nevoie sa-ti raceasca, ca sa faca pneumonia. Sistemul lui imunitar va fi foarte slabit si, drept urmare, copilul poate face una dintre cele doua boli. Noi a facut-o in plina vara, nu am iesit deloc afara si tot a facut puiul pneumonie virala. Sa fii foarte atenta, daca-ti face febra dupa ce s-a terminat cu eruptia, sigur nu e in regula. Sa te duci fuguta cu el la doctor.
Sanatate multa!

Claudia

Mergi la inceput