Il iubesc din tot sufletul

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Am discutat foarte amanuntit cu el in seara asta. Am ajuns la concluzia, dupa ce am epuizat toate posibilitatile noastre de moment,ca ne vom muta la anul in orasul respectiv. Daca va putea sa mearga la scoala, foarte bine, iar daca nu, vom pleca pentru o perioada nelimitata in Romania, unde este prematur acum sa vedem ce vom face, dar un cabinet tot ar putea iesi pentru linistea noastra financiara. Asta ar fi la anul.M-am gandit sa facem asa, pentru ca pana la anul in aprilie se mai schimba ceva in bine cu sanatatea, si s-ar putea sa-i mearga mai bine. Plus ca merita si el sansa sa mai incerce odata. Sansa asta nu i-o pot lua,indiferent cum se termina, si e chestie de doar cateva luni de zile.
Draga Helbi, apreciez foarte mult ceea ce mi-ai scris. Adevarul este ca situatia din Germania se strica tot mai mult. Sotul meu este repatriat si este aici cu familia inca din 1985. S-a chinuit aici dintotdeauna cu Gimnasium si printre altele ca odata venind acasa de la scoala, si-a gasit mama moarta in casa, in urma unui accident vascular. Speram doar ca cu ceea ce studiaza el, de fapt tot stomatologie, sa fi putut sa avem un viitor mai bun aici.
Daca asta e realizabil, vom face, daca nu vom face ceea ce mai ramane.Este o persoana deosebit de buna, de tandra, afectuoasa si draguta. Poate tocmai de aceea a suferit mai mult ca altii.
Atata cat mai pot,am sa incerc sa il ajut,pentru ca sunt oricum mai puternica decat el. Desigur cu limite, pe care uneori am simtit ca le depasesc. Dar nu am nici eu altceva mai bun de facut.
Pe "fostul" il pastrez la naftalina, si il mai "sterg" din cand in cand de praf,ca uneori imi face bine sa ma gandesc la el. Dar numai uneori. Sper sa n-o mai iau razna cu nostalgiile, cand am postat subiectul ascultam Bruce Springsteen si eram cazuta urat in butoiul cu melancolie.
Spuneti-mi, va rog daca am ajuns cat de cat la o concluzie buna, am mare nevoie de parerile voastre, fara de care m-as fi simtit pierduta!
Va multumesc tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

paraluta, stii ce ma gandeam citindu-ti postarile? pana sa nu se strice invatamantul romanesc (pe care il consider kaput de vreo 7-8 ani) toata lumea spunea ca scoala se face mult mai serios si mai greu in ro decat in occident. si atunci, ma intreb daca in DE ii e greu, in RO nu i-ar fi fost si mai greu cu studiile? oricum, nu e capat de tara daca le abandoneaza. sincer eu cred ca e ff greu sa le reiei odata ce ai parasit acea cale. dar... nu se stie niciodata.
important e ca totusi se simte mai bine! si ca ii scade medicatia, treptat, incet dar sigur. bolile sufletului si ale mintii se vindeca greu, dar se pot vindeca, si este f important sa aveti amandoi gandire pozitiva.
din povestile tale reiese ca el e foarte pesimist, si poate are nevoie de contrariul: o doza de optimism/zi. poate chiar niste chestiute f mici si simpatice pot sa ajute, cum ar fi un smiley pe frigider, sau chestii haioase prin casa, care sa iti ridice buna-dispozitie instant...gesturi mici dar ... io stiu? de ce nu?
iar ca te gandesti la fostul prieten din cand in cand... de asta suntem noi aici, sa nu te lasam , oricum, cu timpul se va estompa din ce in ce mai tare.
daca tot v-ati acordat cateva luni de incercare, in aceste luni gandeste-te fff bine daca il mai iubesti pe sotul tau. pentru ca asta e cel mai important lucru.daca dragoste nu e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by helbi

Mai Paraluta, de ce va incapatinati voi sa ramineti in DE daca va e asa de greu? Duminica eram la piscina si era si un baiat tinar cca 15-16 ani ....bolnav......o doamna mi-a spus ceea ce am mai auzit si vazut si eu: "Deutschland macht viele Menschen leider kaput. Einer von diesen ist diser Junge, anderer ist mein Man". (pt cine nu stie germana: Germania "termina" multi oameni (nervos se referea). Unul dintre ei e acest baiat, altul e sotul meu).


Bullshit!
Oamenii ajung sa aiba probleme psihice din cu totul alte cauze,nu din cauza Germaniei sau a altei tari in care locuiesc (cu exceptia tarilor unde e razboi sau dictatura,saracaie lucie,etc). Cauza problemelor lor sunt ei insusi, ca nu se pot adapta altui sistem, sunt slabi si au trecut prin diverse experiente care tin doar de individ. Cum sa faca Germania oameni kaputt?? E o tara libera,face oricine ce vrea si mai ales , ce poate! Daca sotul Paralutei nu poate tine pasul cu scoala nu e vina Germaniei. Stomatologia e o facultate grea,nu e pentru oricine, el se pare ca a avut probleme si in liceu aici. Nici eu nu ma apuc de Medicina daca nu ma simt in stare de asa ceva (desi mi-ar place!!)
In locul Paralutei nu l-as mai incuraja sa continue scoala cand este evident ca nu face fata! Mai muncesc oamenii si ca postasi,soferi, tamplari, mecanici, croitori,bucatari, etc, si o duc foarte bine, nu se moare din munca...

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

quote:
Originally posted by Lauraa
[br In locul Paralutei nu l-as mai incuraja sa continue scoala cand este evident ca nu face fata! Mai muncesc oamenii si ca postasi,soferi, tamplari, mecanici, croitori,bucatari, etc, si o duc foarte bine, nu se moare din munca...

Mama de Lara Celine




Corect!! Bine ai zis Laura! Nu trebuie sa fim toti medici. Daca nu poate - trebuie sa isi recunoasca limitele si sa se reorienteze. Nu e un capat de tara. Si fara reprosuri apoi din partea celorlalti ca daca facea medicina ce bine era.... Ca asta l-ar innebuni si mai tare. Mai ales ca e rac si deci sensibil..

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Si eu sunt total deacord cu Lauraa, mai bine nu il mai incurajezi sa termine facultatea si sa-l intrebi ce ar putea sa faca altceva.
Cred ca o sa va fie mult mai bine daca o sa va deschideti amandoi un cabinet medical, financiar vorbid, dar din cate ai zis tu, nu cred ca o sa reusesca. Mai bine il incurajezi sa faca ceva ce poate sa faca si ii place.


Elena & Alexandra (25.09.2004) 1 Anisor


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

quote:
Originally posted by helbi

Tu ce vrei????? Ajuta-l, dar crezi ca daca schimbati orasul, va va fi mai bine???? Tot printre straini sunteti, tot nu aveti spijinul celor dragi. Nu v-ar fi mai bine in tara, linga familie.....macar o perioada, pin aisi mai revine is el.
Si, lasa-l naibii de studiu!!!E chiar asa important pt tine sa ai un licentiat linga tine, sau un om normal? Eu as alege a doua varianta!




Laura, daca citesti bine, eu i-am scris si ca nu are nevoie de un licentiat linga ea, desi poate fata are nevoie! Poate ca ea crede in el si-l stie capabil sa termine o facultate, nu sa se faca strungar! Poate ca-i e greu sa accepte ca ea, dna Dr. e maritata cu un strungar! Nu e o rusine sa fii strungar, postas, etc. Orice munca e nobila, daca o faci cinstit! Dar, parerea mea e ca ai amindoi au pretentii mai mari de la el!

Iar cu partea de "kaputt". Ei sunt singuri pe-.aici din ce deduc eu! In afara paralutei, nu stiu cine i-l mai sustine! In jur nu vad decat oameni care se zbat, citesc numai de someri, crime cu duiumul, oameni care o iau pe "aratura" etc. Nu ca in RO nu ar fi asa, Doamne fereste, dar acolo cred ca amindoi ar avea o sansa mai bune in acest moment al vietii lor, daca au alaturi familia si prieteni adevarati, care tin la ei si-i sustin!

Eu nu m-am cercat cu nimeni pe forumul asta, si nu am de gind sa ma cert nici cu tine. Dar nu e prima data cind tu ridici in slavi Germania, cind parerea la multe alte fete care traim aici, e un pic alta.

Paraluta, daca el a studiat totusi o buna bucata de timp stomato aici, oare nu l-ar ajuta un Ausbildung in directia asta? Poate va deschideti un cabinet: tu medic, iar el tehnician. Nu crezi ca ar fi si asta o solutie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Lauraa esti tare, nu degeaba venim din acelasi oras! Nici o tara nu te face "kaputt" , te faci pe tine insati prin nepasare sau lipsa de ambitie.

Helbi, acum 20 de ani cand am venti in America nu am avut suportul nimanui, dar absolut nimanui, iar parintii meu la vremea aia erau trecuti de 40 de ani si fara sa stie limba engleza. Omul cand vrea sa realizeze ceva se zbate, da din coate, iasa la suprafata. Am vazut in jurul meu oameni care au avut suport, dar nu razbatut, pt ca au fost slabi.

Dar sa nu deviez de la subiect. Paraluta, trage linie si uita pe ex, nu duce la nimic bun, si nici nu o sa-ti sara in ajutor. Nu te mai uita inapoi, ci doar inainte. Pari o fata ambitioasa, continua-ti visul, realizeaza-te. E greu cand ai langa tine un balast. Sotul tau nu pare a fii pregatit sa infrunte greutatile, parerea mea. Situatia se strica peste tot, si aici si acolo, dar daca vrei sa faci ceva cu viata ta, tot faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Nu imi doresc deloc sa am un licentiat langa mine. Iar eu sunt in primul rand o femeie, un om, si nu mai conteaza cu ce meserie. Cu Ausbildungul,draga Helbi,este greu, pentru ca desi are examenul de prediploma, nu i se echivaleaza cu nici o meserie. Si el ar vrea pana ne mutam sa incerce sa faca ceva, chiar mi-a spus ca o sa incerce sa lucreze ca sofer de taxi.Sa vedem ce iasa.
Imi pare rau sa spulber credinta ca studiul- de stomatologie, cel putin, se face mai serios in Ro. Intr-adevar, in Ro se punea accentul foarte mult pe teorie, dar aici ii omoara cu lucrarile practice. Totul trebuie preparat perfect, la milimetru!(Coroanele si puntile se examineaza de profi la un microscop special, ca sa se adapteze perfect;sa te puna dracu sa nu fie asa, ai picat, nici nu stau la povesti!) Am vazut aici cum se lucreaza, si credeti-ma, ca puteam sa mor proasta de cate lucruri exista aici, lucruri pe care le stiam in Ro doar din poze frumos colorate. Un coleg de-al lui a trebuit sa plece de aici, dupa ce a repetat un curs de 4 ori. Nu ca era prost sau handicapat, ci pentru ca pretentiile sunt de domeniul fantasticului. Stiu, s-ar putea sa nu ma credeti, poate fetele din Romania vor crede ca spun gogosi, dar asta e adevarul.
Sa vedem ce va iesi. M-am invatat sa le iau problemele pe pasi foarte mici, ca altfel nu se pot rezolva, numai taind cate putin din ele!
Mersi de ideea cu smiley, incerc, si asa imi e si felul,sa imi fac si lui si mie bucurii mici care sa ne incalzeasca sufletul.
Scuze daca am vorbit prea mult de dintzari, probabil ca multa lume are frica si oroare de dentisti...Revin maine si va spun ce se mai intampla in viata mea!Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Sper sa ti se intample ceva bun, ca ar fii pacat sa ti-o irosesti. Mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Helbi draga c´mon, ar fi culmea sa ne certam! Discutam,mai, eu nu stiu unde ai gasit tu ca eu ma cert cu tine. Ziceam ca ce a zis rusoaica aia e bullshit, banuiesc ca nu asta o luasei ca cearta,nu? Ca eu cuvintele aleia le bolduisem... Si nici nu vad ce are de-a face Germania aici sau luatul apararii Germaniei.Am scris ca NICI GERMANIA SI NICI ALTA TARA NU TE FACE KAPUTT, deci nici alta tara, scrisesem de Germania pt. ca despre asta era vorba in prop. rusoaicei,daca era Belgia ziceam Belgia. Deci nu O TARA te termina psihic ci experientele tale personale (daca sunt nasoale) si felul tau de a fi. Sotul Paralutei a emigrat in Germ. de copil,deci a fost rupt de radacini, a avut probleme sa faca liceul aici,etc. I-a murit mama,el a gasit-o, groaznic.S-a repatriat in Ro dupa care a reemigrat in De unde a inceput studiul. Astea toate plus altele probabil, trag mult la cantar. Deci astea + studiul foarte greu l-au adus pe el in starea asta, nu Germania, cum ai vrut tu sa subliniezi prin vorbele rusoaicei. Ca si respectiva probabil, pune toate nenorocirile care i s-au intamplat pe seama GErmaniei,desi nu vad cum copilul de 15 ani s-a imbolnavit din cauza asta...
Da,deci asta spuneam eu,ca nu tara l-a imbolnavit. ca i-ar merge mai bine in Ro este alta treaba,poate psihic s-ar simti mai bine...

Paraluta, asa am auzit si eu ca Stomatologia aici este fff grea, intr-adevar iti trebuie nervi sa o termini. De fapt orice facultate,cine a studiat aici (ca io nu ) ne poate spune. Zicea un student roman (care studiaza aici) ca in Ro trebuie sa tragi tare ca sa intri la facultate si in De trebuie sa tragi tare ca sa iesi (cu diploma)...

Laura TAkacs :))), SB rulzzz

Numai bine,

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput