Il iubesc din tot sufletul

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Da, chiar eu sunt.Iar viata mea chiar asa evolueaza, in cercuri: cu un barbat care uneori e dragut, altadata iti mananca nervii pe paine , ca e bolnav psihic, cu un fost iubit pe care acuma l-am uitat, si cu un barbat care se uita dupa mine. Chiar asa e, si nu vad unde e problema. Sunt o persoana care are o traiectorie in viata mai in zig-zag, si nu dupa o ordine anume, cum probabil este la voi; de-aia si scriu si eu pe aici, ca daca ar fi totul in echilibru, n-as mai avea nevoie sa scriu.

quote:
Originally posted by corinadana

Nu te supara pe mine! Esti aceeasi cea cu sotul dragut, cu sotul ce ti mananca nervii pe paine, cu acel fost prieten pe care l adorai si cu acel barbat care ti a fost ghicit in carti ? Eu sunt intr o ceata totala! Brrrr...

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

N-am scris ca e de ajuns sa areti bine ca sa gasesti un job bun.Este un avantaj, si o stim asta fiecare dintre noi.
Meseria mea este de medic.
Alte intrebari???

quote:
Originally posted by blue eyes

quote:
Originally posted by paraluta
Sunt o femeie care arata foarte bine( nu ma laud, dar asa e), si stiu ca am sanse bune sa fac ceva.


????? Da' ce job cauti de esti asa de sigura ca a arata bine e de ajuns????

_
O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.
_
Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

draga paraluta, eu iti doresc succes si .......sper ca sotul tau sa aleaga ceea ce ii este lui mai la indemina, adica Romania;daca asta isi doreste, lasa-l sa vina!iata eliberarea ta!!!(nu, nu ma bucur dar in conditiile date, el este un dependent,cine il va ingriji aici?))
din tot ceea ce am citit cred ca este ca un bolovan care atirna de tine, un barbat este puternic si nu se vaicareste din orice, poate din cauza bolii a ajuns sa se victimizeze asa....iata ca a gasit el solutia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Si eu arat tot bine (nu ma laud, dar asa e ) dar tot nu e de ajuns. E nevoie de ceva in plus, se cheama capacitati intelectuale si bun simt. Una e sa arati bine si alta e sa te prezinti bine. Nu avem nevoie de imagini, ci de fiinte umane. Dupa cum spui tu, una care nu e asa frumosa ca tine (sic!) are mai putine sanse sa obtina un job? Esti sigura?
Sa-ti mai zic un secret. Sunt multe femeile care nu au atuurile tale(frumusete, diplome etc) dar sunt muult mai fericite. Secretul fericirii si al linistii e altundeva si-ti doresc sa dai de urma lor si sa nu te abati de la ea. Numai bine si pace sufleteasca!

_
O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.
_
Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

blue eyes, de acord cu tine!As mai adauga inca ceva, dar nu cred ca are rost...
Carla

"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadat cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Bueechner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

ba imaginea conteaza foarte mult.
nu va imbatati cu apa rece!


,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

mai mult decat esenta?

_
O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.
_
Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana76 spune:

Si eu cred ca imaginea conteaza mult. Desi asta dezavantajeaza unele persoane care sunt bine pregatite profesional, dar trebuie sa recunoastem ca oamenii sunt tentati sa se inconjoare de oameni "frumosi". Am vazut si un documentar pe Discovery despre frumusete in care se spunea ca oamenii care arata bine (era valabil si la barbati si la femei) au sanse mai mari in viata.
In alta ordine de idei, Paraluta imi pare foarte rau pentru chinurile prin care treci. Eu nu stiu daca as fi rezistat atat de mult timp si asa bine ca tine.
Mi-e greu sa-ti dau un sfat pentru ca numai tu stii exact tot ce s-a intamplat si ce simti pentru fiecare din cei trei barbati (sot, ex, cel cu fluturasii)dar eu cred ca omul are dreptul si la un pic de fericire. Nu poti trai numai pentru cei din jur.
Cred ca singurul lucru bun din toata povestea asta este ca inca nu ai un copil. Atunci ar fi trebuit sa te gandesti in primul rand la fericirea lui si la viitorul lui.
Eu iti doresc intelepciune si putere sa iei hotararile cele mai bune pentru viitlul tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Da,imaginea poate conta dar pana la un punct. Daca nu exista si o baza stabila nu ajuta mult.
Paraluta, nu am vrut sa fiu rea cu tine, ci am incercat sa iti expun un punct de vedere realistic. Stai in Germania, unde ambalajul vinde marfa ce-i drept. Dar nu cred ca e valabil si la nivelul relatiilor de personal de munca.
Tu ai multe conflicte interne la care se adauga factori extremi stresanti ceea ce poate creea vulnerabilitate, care provoaca iritabilitate -> lipsa de satisfactii -> autovictimizare -> simtirea acuta a lipsei de afectiune -> remuscari -> agatarea de orice barbat dragut -> Fat Frumos pe calul alb pus pe piedestal-> iluzii de genul "sunt frumoasa si voi avea sanse de un job bun". Esti intr-un cerc vicios.
Esti intr-un vartej din care vei iesi, daca esti constienta ca vrei sa iesi, cu coatele julite. Dar orice rana e tratabila. O metoda constructiva ar fi sa te opresti si sa incerci sa vezi clar si sincer in viata ta: cine si cum esti tu adevarat, ce oferi oamenilor si ce pretinzi de la ei, ce-ti ofera oamenii si daca esti multumita ce ceea ce primesti. Si ar mai fi multe de zis. Mai bine ai face un salt mai sus pe forum, la subforumul Cabinetul de psihologie si te-ai lasa ajutata sa-ti constientizezi problemele si nevoile.
Numai bine si pace sufleteasca iti doresc!

_
O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.
_
Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

blue-eyes, adica in Romania nu ai nevoie de un ambalaj frumos ca sa vinzi marfa?
Mi se pare ca o ataci inutil pe Paraluta.
E intr-un moment de mare incertitudine si e un atu sa poti sa spui ceva frumos despre tine insati, chiar daca se refera la exterior.
La urma urmei toti avem nevoie de incredere in noi, si apoi vine si restul.
Cat priveste ca doar are ambalajul si diploma, mi-e teama ca te pripesti in a trage niste concluzii pe baza scoaterii din context a unor fraze.

Paraluta, situatia ta e dificila, dar pari puternica si vei gasi raspunsul la intrebarile tale. Acorda-ti timp.
Daca as fi in locul tau (usor de spus asta), i-as reda sotului libertatea, si fiecare am fi pe drumul nostru. Si as pleca de aici mai departe cu toate panzele sus.


Mergi la inceput