Prajitura din faina de malai

Prajitura din faina de malai | Autor: Laura Takacs

Link direct la acest mesaj

Aveti cumva reteta???? Cred ca asa ii spune, in orice caz se face cu faina de malai si e dulce. Parca am auzit ca-i mai spune si budinca de malai dulce (aici ii spune "cornbread", dar nu e exact ce caut eu, nu are chiar acelasi gust).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Alivanca de duminica:

Malai 300g, gris 300g, faina 150 g, lapte 2,2 l, branza de vaci 600 g, smantana 1kg, oua 6 bucati, zahar 500 g, lamaie 100 g, unt 170g, zahar vanilat 2 pliculete, praf de copt 2 pliculete, sare.

Malaiul si grisul se oparesc cu laptele fiert, se amesteca 2-3 minute si se lasa sa se raceasca.Branza de vaci se amesteca cu 275 g zahar, galbenusurile, 150 grame unt, razatura de coaja de lamaie,1 plic zahar vanilat, sare, praful de copt stins in zeama de lamaie, faina si 300 g smantana.Aceasta compozitie se amesteca cu malaiul si grisul oparit, iar la sf se adauga albusurile batute spuma.Se toarna compozitia in 2 tavi unse cu restul de unt si se coace la inceput la foc mai mare apoi se reduce focul in timpul cresterii alivencii.Cand este gata se taie in patrate de marime potrivita si se serveste cu un sos de smatana preparat din 700 g smantana , 225 grame zahar si zahar vanilat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Multumec, suna bine, mai bine decat ce citisem pe internet pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Laura Takas sunt aproape sigura ca aceasta este prajitura care o cauti, si mie imi place, e f gustoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Hmmm, ce bine suna
Am mancat si eu si tare mult ne-a placut.

Nu e prea mult lapte (2.2 l ??) la cata faina e?
Iar tavile sunt de chec sau normale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niculae spune:

ALIVENCI(RAR)
"intocmai cum trebuie sa ai carnati de Craciun si pasca de Pasti tot astfel la sf. Petru trebuie sa ai alivenci." (Niculita Voronca)
6 oua
200 g malai
250 ml smantana
150 g faina
50 g unt
25 g unt pentru uns tava
2 legaturi marar
100 g pesmet fin
1 lingurita sare (daca nu pui telemea)
1 kg branza de vaci (sau jumate vaci jumate telemea)

>se freaca branza pana devine crema apoi se adauga galbenusurile si mararul tocat si iar se freaca
>acum torni smantana, untul si sarea si freci sa iasa alifie.
>adaugi treptat malaiul care a fost amestecat bine cu faina si nu stai din framantat, ca nu e bine: aluatul se va intari daca nu framanti cum trebuie
>il lasi sa se odihneasca, caci nu i-a fost usor
>se bat albusurile spuma tare
>ungi o tava cu unt si presari cu pesmet
>framanti (iar) aluatul cu spuma de albusuri pana la omogenizare, se pune in tava si se da la cuptor pana se rumeneste.

se mananca fierbinti, cu smantana.

www.reclamaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Niculae, nu stiu de unde ai retetele, dar numai cintidu-le (mi-ai mai dat una mai demult) mi se face pofta. Suna foarte delicioase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niculae spune:

nu e chiar un secret de altfel e chiar un pic dezvaluit: RAR-initialele unui mare gurmet-gurmand al bucatariei romanesti fata de care am un respect deosebit!

www.reclamaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Radu Anton Roman? Se gaseste cartea lui (Bucate, vinuri si obiceiuri romanesti) in librarie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Da, si eu cred ca despre el e vorba
Cartea se (mai) gaseste in librarii si se poate comanda si online:
http://www.librariaonline.ro/product_info.php/products_id/3699

Intre cele doua retete e o maaare diferenta: laptele! Ma lamuriti si pe mine va rog daca se pune si cat anume ? (2.2l din prima reteta mi se pare mult).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Maria 2,2 litrii se pune la reteta data de mine.
Si cantitatea ce mai mare, 2 tavi, normale nu de chec.

Mergi la inceput