Citomegalovirus pozitiv !!!

Citomegalovirus pozitiv !!! | Autor: Burtocika

Link direct la acest mesaj

Va rog frumos, ajutati-ma si pe mine cu o informatie, pt ca sunt disperata !!!

Sunt insarcinata in 12 saptamini, si tocmai mi-am luat rezultatele pt Citomegalovirus, care mi-au iesit asa:

Anti Citomegalovirus tip IgM = 0.07 = Negativ
Anti Citomegalovirus tip IgG = 38 UA/ml = Pozitiv

Va rog frumos, sunt disperata, stiu ca asta e ceva nasol, lamuriti-ma si pe mine ce se intimpla !!!

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floarea_soarelui spune:

Boghi, stai linistita ca nu este atat de rau pe cat pare la prima vedere. IgM-ul daca iesea pozitiv, atunci se complicau lucrurile, asta semnificand ca virusul este bine merci activ si vioi in organism iar el, organismul, nu a avut timp sa-si "fabrice" anticoprii care te vor proteja atat pe tine cat si pe bb (in general este bine sa vorbesti cu ginecologul si sa ai grija sa nu se re-activeze virusul...adica sa ramana la statiu de infectie cronica. IgG-ul pozitiv, semnifica faptul ca ai avut o infectie veche in organism...infectie care s-a cronicizat si ai anticorpi...deci e ok. Eu am descoperit asta prin luna a 5 -a si tin minte ca mi-a dat ceva antiviral parca...nu-s foarte sigura dar in mod clar nu este o problema daca ti-a iesit IgM-ul negativ. In materie de ciotomegalovirus sunt deja "semiexperta" dat fiind ca fii-mea a agatat virusul asta pe la 1 an si 11 luni si eu i l-am detectat absolut intamplator. Infectia cu citomegalovirus este f raspandita...80-90% din pupulatie o contacteaza pana la varsta de 18 ani dar este periculoasa in cazul in care prima infectare se produce in timpul sarcinii ssau daca cel care a contactat infectia are imunitatea compromisa:). Deci, stai linistita...iti dorim sarcina si nastere usoara si sa fiti sanatosi:).




floarea soarelui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

subscriu..e foarte bine ca ai IgG pozitiv..problema cu CMV e sa nu apara primoinfectia, adica IgM in sarcina, asta da, ar afecta fatul..e super ca ai IgG pozitive, deci ai facut infectia mai demult..in plus, in romania, 80-90% din populatie are IgG pozitiv!
e de bine, deci! hai pupici!

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)

Mergi la inceput