Titlu de Proprietate- teren agricol-nedumerire

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Dragele mele,
Mai am o nelamurire!
Am gasit in actele tatalui meu 5 declarati.
Aceste declarati sunt facute la notariat in data cand s-a facut "Actul de Partaj Voluntar". Au acel timbru "orb" sau cum s-o chema si timbru judiciar.
Incerc sa le descriu...
INCHEIERE DE AUTENTIFICARE NR...
In fata mea,(numele notarului)notar public la sediul biroului,s-a prezentat in nume propriu:-(aici sunt trecute numele matusilor mele- exista cate una ptr. fiecare)cu adresa, serie buletin,eliberat......, care dupa citirea actului a consimtit la autentificarea prezentului inscris si a semnat toate exemplarele lui.
In temeiul art. 8, lit."b"din legea nr.36/1995 SE DECLARA AUTENTIC PREZENTUL INSCRIS .
S-a taxat cu.....cu chitanta nr....
S-a aplicat timbru judiciar,anulat,in valoare de 1500 lei
S-a perceput onorariu....cu chitanta....

Iar pe verso scrie asa:

S-a cerut autentificarea prezentului inscris.
DECLARATIE DE RENUNTARE A SUCCESIUNII
-------------------------------------
Subsemnata.........domiciliata in.......declar ca nu am facut nici un act de acceptare expresa ,fortata sau tacita a succesiunii ramase de pe urma defunctului..(numele bunicului meu)..decedat la data....cu ultimul domiciliu in....fata de care inteleg sa raman straina in calitate de fiica.
Dau prezenta declaratiefiind necesara organului competent.
Redactat si dactilografiat in 2 ex. la Biroul Notarului Public...cu sediul in orasul....

Nu am gasit declaratia data de tatal meu (daca a dat-o?! ).Si nu exista un act de mostenitor pe numele tatalui meu sau al matusilor mele.
E adevarat am gasit aceste declaratii acum -la 2 ani de la decesul tatalui si sunt curioasa ce reprezinta.
-Ma puteti lamurii ce sunt aceste declaratii??
-Sa inteleg ca matusile au renuntat la Succesiune si au facut Actul de Partaj Voluntar?

"Multumirea este comoara cea mai de pret a omului"
Proverb indian


Copilutzu'

Mergi la inceput