Rezultate toxoplasmoza - IgG, IgM

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns radu_vasi spune:

Nu se pune problema ca am acuza pisica... nu sunt absurzi. Vinovati suntem noi ca nu am facut analizele la timp, ca nu ne-am ferit de infectia asta (evident din necunoasterea implicatiilor). Asa ca daca ar fi sa raspund cu da sau nu la intrebare as zice ca da, pisica merita stresul asta pentru ca ne-a adus nenumarate momente placute de cand o avem si cine are un animalutz in casa stie despre ce vorbesc.
Pe de alta parte sunt de acord ca un risc nu trebuie asumat daca nu e necesar si ca, daca se poate, sa amane aducerea unei pisici pana dupa ce vine bebe. Se pot respecta regulile de igiena pentru a evita infectia viitoarei mamici dar un risc exista oricum, in afara de riscul de infectie din alte surse: apa de la robinet, mancare si multe altele (nu ca as vrea sa sperii pe cineva dar se poate lua de te miri de unde).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by radu_vasi

Nu se pune problema ca am acuza pisica... nu sunt absurzi. Vinovati suntem noi ca nu am facut analizele la timp, ca nu ne-am ferit de infectia asta (evident din necunoasterea implicatiilor). Asa ca daca ar fi sa raspund cu da sau nu la intrebare as zice ca da, pisica merita stresul asta pentru ca ne-a adus nenumarate momente placute de cand o avem si cine are un animalutz in casa stie despre ce vorbesc.
Pe de alta parte sunt de acord ca un risc nu trebuie asumat daca nu e necesar si ca, daca se poate, sa amane aducerea unei pisici pana dupa ce vine bebe. Se pot respecta regulile de igiena pentru a evita infectia viitoarei mamici dar un risc exista oricum, in afara de riscul de infectie din alte surse: apa de la robinet, mancare si multe altele (nu ca as vrea sa sperii pe cineva dar se poate lua de te miri de unde).



Eu nu am zis sa acuzati pisica. Eu i-am sugerat danei n un mod de a pune problema ca sa-si raspunda la intrebarea pe care o punea. Punctul meu de vedere personal e foarte calr, eu una nu as tine animale in casa cu o femeie gravida. Punctul tau de vedere e altul. Ea va lua in considerare, probabil, ambele puncte de vedere si va lua o decizie.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Va multumesc mult ptr. raspunsuri.
Imi doresc foarte tare o pisica...dar voi renunta deocamdata la ideea de a-mi cumpara una acum.
Nu am stiut de existenta acestei infectii pana de curand.Nici acum nu prea stiu ce este de fapt.

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse poze
www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?catID=87&albumID=3219207" target="_blank">Poze cununie civila
www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra

Mergi la inceput