o dilema din ce in ce mai mare

o dilema din ce in ce mai mare | Autor: miha29

Link direct la acest mesaj


Acest mesaj l-am mai postat, insa, din pacate, n-am primit nici un raspuns. Va rog, poate cineva sa-mi spuna ceva concret legat de asta?



''Marius, te intrebam intr-un mesaj anterior despre posibilitatea demisionarii inaintea intrarii in prenatal dintr-o societate care merge foarte prost si e sortita falimentului. Ma gandesc din ce in ce mai serios la aspectul acesta, cu atat mai mult cu cat nu mai e mult pana voi intra in prenatal, iar situatia la firma nu s-a schimbat deloc in bine.
As vrea sa te intreb daca as demisiona, Casa de Asigurari ma va prelua chiar din data ulterioara inregistrarii demisiei mele la Inspectoratul Teritorial de Munca si daca e asa, concediul de maternitate ( 126 zile ) cine mi-l plateste si cum se va calcula acesta?
Oare mai exista si o alta alternativa pe care ar trebiu sa o iau in calcul?''

Multumesc anticipat,

miha

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti sa demisionezi inainte de a intra in prenatal e legal insa iti recomand sa mergi la Casa de asigurari sociale si sa intrebi care este procedura in situatia in care tu ai plecat de la acea firma pt ca sunt probleme cu ea (merge prost, nu se platesc sau se platesc cu mare intarziere salariile) insa trebuie sa intri in prenatal (presupun ca esti deja intr-o luna mai avansata). Deci pe scurt:

1. Am plecat prin demisie de la firma pt ca...
2. Trebuie sa intru in prenatal
3. Asigurarile sociale au fost platite (sper) de firma catre CAS

Solicitare:
Care sunt demersurile in acest caz?

In principiu esti preluata de CAS care este dealtfel platitoarea indemnizatiilor chiar daca ai ramane la serviciu, dar trebuie intocmit un dosar, acte etc etc... asta trebuie sa afli si sa faci tu.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha29 spune:



Multumesc, Marius. Voi merge la Casa de Asigurari si sper sa se gaseasca o solutie.
Fetelor care mai sunteti in situatii similare, va voi tine la curent.

Pupici,


miha

Mergi la inceput