Stiti vreo dieta fara carne?

Stiti vreo dieta fara carne? | Autor: Iubika

Link direct la acest mesaj

Fetelor, cred ca toate am incercat o data sau de mai multe ori in viata sa tinem un regim pentru a slabi cateva kile

Personal am avut o perioada in care strangeam tot felul de diete de la cunostinte, de prin reviste etc. Insa se pare ca toate dietele care "dau rezultate" implica una-doua bucati de carne... peste, pui slab etc... Ca lacto-ovo-vegetariana de 6 ani si ceva, ma scoate din pepeni treaba asta!

Vreau si eu, daca stiti, un regim care sa nu zica "la cina o bucata slaba de pui". Sa nu mentioneze pic de carneeeeee!

Daca aveti asa un regim, nu promit ca o sa ma tin de el, dar macar pentru linistea sufetului meu... sa stiu ca exista regimuri si pentru cei care nu obisnuiesc sa manance carne

Multumesc!

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Mentionez ca nu dispun de atata imaginatie incat sa inlocuiesc cu altceva carnea din meniurile mai sus mentionate.

... poate doar cu cartofi prajiti!

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Pai cred ca poti inlocui carnea cu preparate din soia, dar daca nu esti obisnuita sa gatesti soia, s-ar putea sa nu-ti placa gustul. In comert oricum gasesti cremvusti de soia si diverse pateuri, salamuri, deci poti tine regim cu soia, branzeturi, fructe si legume. Fara cartofi, paste, fasole etc.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Ciao Iubika,

Uite un site fain: www.svr.ro , siteul societatii vegetarienilor din Ro.

Si eu sunt la faza de cure si diete. Am cumparat o cura de dezintoxicare de la Stelian Fulga, cu care se poate si slabi ceva, si concomitent trebuie sa tin dieta tipica pentru tipul de sange al meu, respectiv A2. Cei cu A2 sunt denumiti simbolic "cultivatori" si (printre multe altele) nu prea au voie sa manance carne. Acuma si eu sunt la faza de informare sa gasesc alimente si retete cu alimente care sa imi corespunda si cu dieta, dar sa fie si cat mai sarace in calorii. Cam greu... In orice caz trebuie sa mananc soia cat incape. Ieri mi-am facut chiftelute din soia, sunt super, daca le condimentez bine. Se pot face si snitele, tocanita, lapte etc.
Daca mai gasesc ceva pe net te tin la curent si pe tine. Mama a cumparat o carte f faina cu retete vegan. Daca vrei maine iti dau titlul si numele autorului.

Gabici
'I tried to sniff coke once...the ice cubes got stuck up my nose!'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Nici eu nu mananc multa carne, nu-s chiar vegetariana, dar mananc in schimb foarte multe branzeturi si lactate de orice fel. Si pestele e super dintre carnuri!

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn
deci poti tine regim cu soia, branzeturi, fructe si legume. Fara cartofi, paste, fasole etc.




Fara cartofi?
Aoleu, pai mor de foame. La mine cartofii sunt baza!....

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Gabici, eu am AB4... am cautat pe net si www.slabire-sanatate.ro/articole/alimentatieab.php" target="_blank">aici am gasit urmatoarele:

quote:
Se recomanda reducerea cantitatii de carne de pui si a carnii de vita. Este preferabil sa consumi carne de miel, curcan, oaie, iepure. Este bine sa eviti produsele din carne afumata sau conservata.

Si mai sus:
quote:
Pentru scaderea in greutate este recomandata reducerea cantitatii de carne si suplimentarea alimentatiei cu legume, deoarece datorita cantitatii insuficiente de acid gastric carnea nu este digerata eficient si tinde sa se depoziteze sub forma de grasime.

Acum, eu ori mananc carne in somn, ori nu mi`au detectat astia grupa corecta, ca de grasime.... se depune oricum


If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

maninca ce maninci tu normal, dar portie mai mica. sau elimina grasimile si dulciurile si in rest, ca pina acum. si misca-te- mers pe jos, dans, aerobic, orice. functioneaza f bine.

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by Iubika

quote:
Originally posted by Jocelyn
deci poti tine regim cu soia, branzeturi, fructe si legume. Fara cartofi, paste, fasole etc.




Fara cartofi?
Aoleu, pai mor de foame. La mine cartofii sunt baza!....

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was



Tu vorbeai de regim, dieta, nu doar vegetarianism. Ei, intr-o dieta cartofii sunt la fel de "recomandati" ca si pastele. Cartofii contin carbohidrati, sunt dulci si daca ii mai si gatesti cu ulei faci cea mai proasta combinatie: grasime si carbohidrat.
Deci daca vrei regim real, trebuie sa renunti la cartofi pentru un timp. Si nu am inventat eu chestia asta...

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput