Florida...atentie furtuna "Wilma"

Florida...atentie furtuna "Wilma" | Autor: danilamonica

Link direct la acest mesaj

"Wilma", cea de-a 12-a furtuna tropicala formata anul acesta in Oceanul Atlantic si devenita uragan, a crescut semnificativ in intensitate, ajungand la "categoria cinci", conform anuntului facut ieri de Centrul National american pentru Uragane (NHC). "Wilma", localizata ieri intre coastele vestice ale Cubei si peninsula Yucatan din Mexic, a ucis deja 10 oameni in Haiti si ameninta sa loveasca Florida, nu mai tarziu de sfarsitul saptamanii, cu un nivel de intesitate maxim. "Datele colectate in timpul zborului de recunoastere indica faptul ca Wilma a devenit un uragan extrem de periculos, de maxima intensitate", se precizeaza in comunicatul NHC. Nivelul cel mai inalt al rafalelor de vand provocate de ciclon ar putea ajunge la 280 kilometri pe ora. Ieri, Cuba, Mexic si Insulele Caiman erau direct vizate de aceasta amenintare. Prognoza NHC pentru urmatoarele cinci zile indica faptul ca uraganul ar putea atinge America Centrala cel mai probabil in statele Honduras si Nicaragua. Apoi "Wilma" se va indrepta in directia nord-est, spre sudul regiunii de coasta a Floridei.
-------
Eu doar am preluat si ma rog sa nu fie prea mare ...
Monica


pozele noastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

oh Doamne, cate se mai intampla in lumea asta.Inundatii, cutremure, uragane....din rau in mai rau, oare unde se va ajumge ??:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Sa speram ca nu va fi atat de rau pe cat pare.
Eu locuiesc in sudul Floridei...

Wilma GOOOOOO AWAYYYYYYYYYY!!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex este micut e diabetic si are mare nevoie de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

Si sper si ma rog pt toti de acolo : fie sa nu mai devasteze asa mult..deja se intrece cu gluma.
Sa ne rugam sa facem o minune si sa dispara toate furtunile astea!
Monica

pozele noastre

Mergi la inceput