Borsul

Borsul | Autor: vladhana

Link direct la acest mesaj

Am gasit in arhiva retete pentru prepararea borsului,l-am facut,a iesit,dar acum habar nu am ce sa fac cu ce a ramas,mai pot folosi o data hustea? Cine m-a ajuta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mnarcisa spune:



Eu nu am facut, ca nu ma dau in vant dupa bors (mnanc o data la o suta de ani), dar stiu de la mama ca o folosea de mai multe ori (tot ptr. bors) si zice ca iese chiar mai bun decat prima data, dar ai grija totusi sa nu fie prea veche.

Narcis George si Narcisa

"Cu cat e mai intuneric cu atat stelele stralucesc mai tare."

http://pg.photos.yahoo.com/ph/smnarci2000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

vladhana, eu fac asa, dupa ce am umplut borsul, dupa acrire il in sticle si la frigider cu el, hustea, cam jumatate din ea o pun in borcan si la frigider.
restul de huste daca nu-mi cere nimeni o arunc.

Apoi cand il umplu din nou, peste un timp, scot hustea veche de la frigider o las o jum. de ora la temp. camerei dupa care o pun in vasul in care umplu borsul, peste care pun 1 masura de malai si 3 de tarate, si le amestec cu hustea veche, peste care pun apa la temp. camerei numai cat sa se inmoaie, si mai adaug pentru aroma, seminte de leustean, crengute de marar, cimbru, telina si cateva foi de visin, stranse de vara.

Separat fierb apa, apoi o las putin sa se raceasca apoi o torn peste tarate, amestec bine cu o lingura de lemn, si las borsul la caldura sa se acreasca, cam 1-2 zile. Ceodata folosesc aceeasi tarate (huste) de 2 ori, insa zeama a doua nu mai iese asa acrisoara.

Eu sunt un mare fan bors. De ciorbe nu va spun ca ne innebunim si eu si barbatu, , cele mai bune ciorbe ies cu bors, noua nu ne plac ciorbele dulci, doar acrisoare.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Multumesc Loma! M-ai lamurit f. bine in toate.Eu mai mult tin sa fac pentru baietelul meu care mananca in fiecare zi aproape bors.Pana acum l-am cumparat dar am fost la tara de unde am adus toate necesare,ma gandesc eu ca e mai bun cel facut in casa,nu i-a mult timp...

Mergi la inceput