copiii la mama sau la tata?

copiii la mama sau la tata? | Autor: luca

Link direct la acest mesaj

Buna,sunt maritata si am un copil de 3 ani.Am un iubit care este si el insurat si are o fetita de 4 ani,iar sotia lui urmeaza sa mai nasca un copil.In cazul in care am divorta amandoi:
- sotul meu are vreo sansa sa obtina copilul?
- prietenul meu are sanse sa obtina fetita,iar copilul ce urmeaza sa se nasca sa ramana cu actuala lui sotie?
Va multumesc mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Toate variantele sunt posibile. In practica insa mamicile primesc copiii iar ex sotii platesc pensie alimentara catre ex sotii. Tu vei avea copilul iar sotul tau (ex sotul) va va plati pensie alimentara in timp ce prietenul tau va plati pensie catre sotie (ex sotie) care va avea copiii lor in custodie.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Instantele au obligatia sa incredinteze copilul spre crestere si educare cu respectarea interesului superior al copilului, adica sa ia in considerare toate premisele, cine s-a ocupat pana in prezent de copil, cine castiga mai mult, cine a parasit domiviliul conjugal, lasand copilul celuilalt parinte, din vina cui nu a mai fost posibila casatoria, unde ar fi mai bine ingrijit, daca atitudinea morala a parintelui ii va asigura copilului o buna dezvoltare, rezultatele anchetei sociale, depinde si pozitia parintilor(daca ei sunt de acord sa fie incredintat copilul unui dintre parinti) etc.
Daca nu sunteti de acord cu solutia instantei de fond puteti face recurs.
Nadina

Mergi la inceput