Parazitii intestinali

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

E cam ciudat termenul de vindecat... adica poate la analize sa nu-i iasa nimic si a doua zi sa ia de undeva giardia... este foarte usor de luat si se cam gaseste peste tot...
Helmiflores este cel mai bun la gust, deci mai recomandat pentru copii mici... giardinofug este cumplit... la gust... cum am mai spus daca nu urmeaza si ceilalti tratament degeaba...
Daca are copilul giardia 100% au si parintii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Eu am decis sa nu ii dau Flagylul cand i-a iesit pozitiv testul -adica la 1 an si 6 luni. Pentru ca reinfestarea era f probabila, mai ales in colectivitate. Am folosit Helmiflres, in ciuda avertizarilor ca nu da rezultate. Si totusi a dat, au fost ok, acum continuam preventiv.

Rox si Alexandra Maria (10.02.2004)

]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fasolica_sufy spune:

Eu am rezolvat problema instalandu-mi un filtru antigiardia pe robinetul din bucatarie. Bineinteles ca nu este numai antigiardia, curata apa de orice paraziti, materii organice, sedimente, clor etc. Aceasta apa o bem fara probleme, gatesc, spal vasele, ne spalam pe dinti. Asa previn reinfestarea, fiindca medicul mi-a spus ca facem tratament, scapam, dar din cauza apei riscam sa ne imbolnavim din nou.
Eu am avut mari probleme cu sotul, 4 ani sa chinuit, cu bebele multumesc lui Dumnezeu nu am nici o prob din punctul asta de vedere, dar aveam deja filtru. Iar cu sotul de atunci nu mai am probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaT spune:

Te rog spune-mi si mie de unde ai luat acel filtru ,unde se gaseste si cat costa? MULTUMESC!

Mihaela si printesa Alexia (25 ianuarie 2005)

Poze cu Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Si eu sunt foarte foarte interesata de acest filtru. Cum "lucreaza"? Adica prin ce filtre se poate curata atit de bine apa sa nu mai traiasca chisturile de giardia?!

Noi i-am facut lui Raduc tratament contra giardiei cu Flagyl suspesie 5 ml/ 2 ori pe zi timp de 5 zile (cred ca e "clasic") si a scapat dar dupa cateva luni au reaparut simptomele (caca moale uneori fara motiv, usor frecat la nasuc) si s-a dovedit ca e reinfectat. Din nou tratament, a scapat, acum sa vedem cand ii reluam coproparazitologicul ce va iesi....in orice caz as vrea sa-l tin pe naturiste, ca reinfectarea se va produce (conform spuselor pediatrilor) de nenumarate ori pina isi va dobandi organismul imunitate lagiardia, spre 10-12 ani se pare.
Noua ne-a recomandat pediatra ca, in paralel cu Flagylul, sa-i dam Liv 52 pt protectia ficatelului.
Sanatate!


"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ereso spune:

Nu stiu despre ce marca de filtru este vorba, dar stiu de la sotul meu ca exista un tip de filtru, american, care se racordeaza la reteaua de apa, se ataseaza langa robinetul normal un al treilea robinet (cel cu filtru.
In consecinta, prin acest robinet va curge APA PLATA !!!
Este atat de puternic filtrata apa incat devine microbiologic pura !
Producatorul, in momentul vanzarii iti da o solutie care se pune in apa ca sa scoata in evidenta microparticulele (impuritatile si ce-o mai fi pe acolo) si daca pui substanta asta intr-o apa plata o sa ai surprinderea ca este mai impura decat cea care va curge prin robinet !!!
Noi vrem sa luam, dar inca nu stam bine cu banii ... costa vreo 25 milioane !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

caaat???

despre asta vorbeai, fasolica_sufy?

tocmai ma pregateam sa ma declar si eu interesata...dar deocamdata prefer sa ii gatesc in continuare cu apa plata.

si presupunand totusi ca as avea incredere in filtrul asta si as investi in el, cand va merge in colectivitate n-o sa mai manance mancare facuta cu apa microbiologic pura si o sa colectioneze toti parazitii posibili...

of, sunt in cumpana...

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041&whichpage=1" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!




Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">copilul meu de cristal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Limbrici
---------------------------------------------------------------------


Autor: coralia_popa
Subiect: Limbrici
Trimis la: 23/01/2006 16:45:24
Mesaj:


Uff si cuvantul asta e urat... Nici nu vreau sa ma gandesc la parazitii astia...

Intrebari:

Vi s-a intamplat sa iasa la analiza balauri din astia si totusi copilul sa nu aiba ? Ne-a trimis doctorita la o bomba de laborator.. o sa repet analizele..

Sunt ceva simptome vizible?

Ce tratamente vi s-au prescris? Maine mergem la doctor si vreau sa fiu in tema...

Ceva homeopat/naturist cu rezultate bune? De usturoi stiu...

Multumesc mult,

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 23/01/2006 16:57:27
Mesaj:

La noi nu au iesit in analiza de kk dar au iesit din sange.
Am facut tratament si au trecut.
Simptomele au fost : nu a luat deloc in greutate si era slabut, vomita usor si din orice , a inceput sa ii scada pofta de mancare si era tot timpul somnoros si agitat.
Stiu ca e un produs natural Helmiflores care se da in astfel de cazuri dar nu stiu cat e de eficient.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Ontica Camelia
Raspuns la: 23/01/2006 17:05:03
Mesaj:

Anul trecut la ex copro facut la un lab. in C-ta ni s-a dat rezultatul: limbrici. Copilul avea 1 an, nu mergea in colectivitate, nu avem animale de casa si mai era si iarna. Am mers la dr. de fam. care ne-a recomandat refacerea analizelor. Zis si facut la alte doua laboratoare, rezultatele au iesit negative.
Concluzia: repeta analizele ca sa fi sigura de rezultat!
Am inteles ca tratamentul este destul "agresiv" pt ficatul copiilor, dar daca trebuie urmat, trebuie.
Multa sanatate si vesti bune!
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Giardia?
---------------------------------------------------------------------


Autor: anyc79
Subiect: Giardia?
Trimis la: 31/01/2006 00:44:25
Mesaj:


Fetita mea de fiecare data cand o schimb de Pampers incearca sa se scarpine. De la 5-6 luni se tot freaca la nasuc, chiar si in somn. Se mai strange de la burtica uneori. Are un an si 3 luni si alaptez inca. Care ar fi simptomele giardiei si, orientativ, cam care ar fi tratamentul? Daca a mai fost un topic asemanator, rog moderatorii sa ma indrume. Nu l-am gasit recent si mi s-a parut mai comod sa creez altul.

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: printze
Raspuns la: 31/01/2006 07:13:51
Mesaj:

noi nu ne-am confruntat cu aceasta problema dar uite ce informatii am gasit pe net:http://reclama/1-3.html?id=193.
Multa sanatate si sa va faceti bine repede!
Pupici!
---------------------------------------------------------------------


Autor: printze
Raspuns la: 31/01/2006 07:17:40
Mesaj:

si inca o paginuta:http://reclama/agenda_medicala.html?id=358.
Sper sa-ti fie de folos. Insa cred ca ar fi foarte bine sa-i faci si o coprocultura. Asa vei sti exact ce sa faci in continuare.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anyc79
Raspuns la: 31/01/2006 10:59:42
Mesaj:

Merci mult, uitasem si de acest forum. Foarte bun articol!

---------------------------------------------------------------------


Autor: gabrielav
Raspuns la: 31/01/2006 11:40:07
Mesaj:

Si noi ne-am confruntat cu giardia. Nici nu stiu sigur daca am scapat de ea. Ultimele seturi de analize au iesit negative, dar am fost avertizati sa nu stam prea linistit pt. ca e posibil ca giardia sa apara abia peste 2-3 luni la un nou examen coproparazitologic. Ce-a luat bebe? Noi ne-am axat pe retete naturiste deoarece pana la varsta de 2 ani celelalte tipuri de tratamente sunt toxice pt. ficat. Deci: mai intai am facut o cura de Helmiflores, combinat cu ceai de secara, ceai de coriandru si cimbru. Luna urmatoare: cate o lingurita dintr-un amestec format din miere, lamaie, seminte de dovleac si seminte de secara. (daca vrei iti dau reteta). Este indicat ca toti membrii familiei sa urmeze tratamentul impotriva giardiei. Simpomele pe care le-a avut micutul meu: somn foarte agitat noaptea, dureri de burtica, lipsa poftei de mancare, scaune moi. Nu e obligatoriu sa le aiba toti copii.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 31/01/2006 12:04:29
Mesaj:

Dupa ceea ce descrii tu cred ca mai degraba ar fi vorba de oxiuri nu de giardia.Dar cel mai bine e sa faci un examen coproparazitologic.Trei probe la interval de 5 zile.
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Antigen Giardia - ELISA
---------------------------------------------------------------------


Autor: geniest
Subiect: Antigen Giardia - ELISA
Trimis la: 30/01/2006 14:27:16
Mesaj:


Ne luptam sa descoperim parazitul si la ex. coproparazitologic (microscopic) a iesit negativ. De asemenea, ELISA a iesit negativ (este vorba de ELISA din fecale). Eu nu cred in acest rezultat negativ. Vi s-a intamplat sa va iasa negativ si de fapt sa fie pozitiv ???? Ma enerveaza ca tot trebuie sa-i repet acest test ELISA, care dureaza enorm. La Alexandrescu am asteptat 3 saptamani dupa el.

Multumiri.

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: geniest
Raspuns la: 31/01/2006 15:18:47
Mesaj:

Chiar nimeni nu s-a confruntat cu situatia ????

---------------------------------------------------------------------


Autor: floarea_soarelui
Raspuns la: 31/01/2006 16:50:24
Mesaj:

Eu am patit-o la fel...si daca i-a iesit negativ am luat-o ca atare:). De altfel si daca iesea pozitiv tot nu-i dadeam medicamente pentru ca nu are nici o manifestare la ioana aceasta dom'shoara giardie (i-am facut analizele asa...sa vaz si eu cum sta cu asta...ca tot au 90% din subiectii "intervievati"). Genie...noua ne-a zis dna culcer sa o lasam in pace...daca are manifestari violente giardia (gen scaun moale..probleme digestive...varsaturi) atunci e ok sa o tratam ...daca nu...sa-i dam helmiflores...tinctura de propolis...liv 52...seminte de dovlea sau ulei de dovleac (nu toate ...la alegere) si sa nu ne mai stresam. Pentru ca giardia prinde bine si se manifesta unde e terenul mai slab..daca nu...inseamna ca e intr-un "tubulet" intra si iese..nu produce pagube. Iar mai tarziu...de-o fi si-o fi...a merge si un tratament gen zentel...dar acum daca tot nu are probleme (papa de ma sperie...adica papa bine si fara mofturi...e vioaie...n-are baiuri)...sa o lasam in pace:). So, parerea mea...daca i-a iesit negativ...lasa-l negativ...daca nu are manifestari ingrijoratoare:). Multa sanatate va dorim si numai bine:)
---------------------------------------------------------------------


Autor: anemona
Raspuns la: 31/01/2006 16:57:29
Mesaj:

De ce e atat de greu de crezut ca este cu adevarat negativ? Nu cred ca sunt mari sanse ca rezultatul sa fie fals, testul de determinare a antigenului este destul de sigur.
Ni l-a recomandat si noua medicul si-l vom face maine la Euroclinic. Nu stiu cat dureaza, dar noua ni s-a spus ca este sigur. Deci... eu zic sa te bucuri
---------------------------------------------------------------------


Autor: inaioana
Raspuns la: 31/01/2006 17:04:31
Mesaj:


quote:
-------------------------------------------------------------------------------
Initial creeata de geniest

Ne luptam sa descoperim parazitul si la ex. coproparazitologic (microscopic) a iesit negativ. De asemenea, ELISA a iesit negativ (este vorba de ELISA din fecale). Eu nu cred in acest rezultat negativ. Vi s-a intamplat sa va iasa negativ si de fapt sa fie pozitiv ????
---------------------------------------------------------------------


Dar de ce crezi ca ar trebui sa fie pozitiv? Are anumite simptome? Si daca da, oare nu sunt poate de la altceva?
---------------------------------------------------------------------


Autor: vladhana
Raspuns la: 31/01/2006 17:47:45
Mesaj:

Nu am mai auzit de testul Elisa,dar daca e asa de bun ar trebui sa fii linistita.Nu ne-ai spus de ce crezi ca e vorba de giardia,ce simtome are,poate nu e giardia si e altceva.
---------------------------------------------------------------------


Autor: caramella
Raspuns la: 31/01/2006 18:43:02
Mesaj:

GENIEST si noi ne confruntam cu o problema asemanatoare.Fata mea are 11 luni maine si nu are pofta de mancare,nu mananca mai deloc.Am repetat si noi copro care a iesit negativ.Nu am auzit de elisa.Noi mai incercam cu copro poate iasa totusi.Tratament nu i-as da daca nu sunt sigura,am auzit ca e toxic pentru ficat.
---------------------------------------------------------------------


Autor: tatianaS
Raspuns la: 31/01/2006 18:53:01
Mesaj:

Noi am facut Elisa si a iesit negativ. Pediatra a spus ca nu este necesar sa facem alte teste, pentru ca acesta este foarte precis.
Sa stii ca si fetita mea nu manca prea bine, chiar in perioada cand ne-a dat si elisa de facut. Acum si-a revenit, si mananca foarte bine...si n-a urmat nici un tratament, nimic.
---------------------------------------------------------------------


Autor: MihaT
Raspuns la: 31/01/2006 22:15:19
Mesaj:

Si mie mi-a fost recomandat AG GIARDIA lamblia ,l-am facut la Victor Babes si astept rezultatul peste 15 zile.Alexia care are un an ,nu mananca mai nimic,are scaune moi si are cearcane.Coproparazitologicul a iesit negativ totusi si i-am mai facut si proba digestie,merg joi sa-i iau rezultatul.
La fel mi sa spus si mie ca Ag.Giardia arata sigur daca are sau nu.
---------------------------------------------------------------------

Autor: anemona
Raspuns la: 01/02/2006 06:44:42
Mesaj:

Pentru lipsa apetitului mai poate fi responsabila o posibila infectie urinara, este o cauza frecventa de inapetenta la bebei. Sau o anemie prin carenta de fier.
Si eu sunt in investigatii cu gaza mica, chiar azi vom merge sa facem acest test din scaun si o urocultura. Ieri am luat si probe de sange sa vedem daca e ceva. De mancat mananca, dar cu maaaaari insistente, nu are rabdare sa mai stea nici in scaun, mai ales dupa ce papa cam jumatate din mancare incep protestele si bataiala.
---------------------------------------------------------------------


Autor: geniest
Raspuns la: 01/02/2006 08:30:51
Mesaj:

MihaT sa stii ca noi am facut Antigenul la Alexandrescu (unde am stat internati 3 zile), ne-am externat si de-abia peste 3 saptamani ne-a spus rezultatul pe motivul ca substantele cu care se lucreaza sunt scumpe si se asteapta sa se stranga 90 de probe ca sa se lucreze. Iti dai seama, la ditamai spitalul, sa auzi asa ceva.....ce pot sa mai cred ???!!!
Eu ma stresez ca a iesit negativ din doua motive:

1. Scaune proaste, cearcane la greu, pofta de mancare.....ioc.....si asta de ceva vreme incoace de cand il tot investigam pe la spitale si medici recomandati.....etc. etc E poveste lunga oricum....
2. Doctorita de la Alexandrescu la care am stat internati, la intrebarea mea: <<daca ELISA e negativ, inseamna ca nu are giardia ???>> doctorita mi-a raspuns: nu neaparat !!!!! Pai ce sa mai cred....si-mi mai da o trimitere catre parazitologie la Municipal, ca cica astia sunt mai rasariti...

Pana una-alta am renuntat si am inceput un tratament homeopat......speram sa fie bine.....
---------------------------------------------------------------------


Autor: bertha
Raspuns la: 01/02/2006 09:47:18
Mesaj:

Of, chiar vroiam sa deschid si eu un subiect unde sa-mi spun of-ul!
In mai am descoperit ca Darius are paraziti, in urma unor analize de sange. A avut cateva zile scaune moi, corpoparazitarul negativ, dar la analizele de sange euzinofilele 18! Dupa trat. cu Zentel au ajun la 7. Am urmat apoi tot felul de trat naturiste (Parazitol, Helmifloes, seminte de dovleac). In toata perioada de atunci pana acum, valorile au variat, cand 15, cand 12, cand 8. Ieri i-am repetata analizele si euzinofilele erau 9. In afara de acele scaune moi, niciodata nu a avut cearcane, a mancat mereu cat 2, a fost vioi mereu etc.
In tot acest interval i-am facut vreo 30 de coproparazitare si o singura data au iesit oua de oxiuri.
Poate am fost putin off-topic, dar am spus povestea noastra pt a vedea, Geniest, ca mai sunt si altii cu virmisori, fara sa stie precis de care.
Niste lamuriri as vrea si eu, daca nu va suparati: ce este acest test ELISA, in ce consta, unde se face si cat costa.

Va multumesc!
---------------------------------------------------------------------


Autor: geniest
Raspuns la: 01/02/2006 10:49:30
Mesaj:

Uite cateva lamuriri: Diagnosticul de giardioza se pune prin examene coproparazitologice repetate care identifica chisturile. Transformarea formelor vegetative in chisturi nu se realizeaza in permanenta si de aceea chisturile nu apar intotdeauna in scaun. In schimb, forma vegetativa continua sa existe in intestin. Probele imunofluorescente sau testele ELISA detecteaza parazitul sau antigenul parazitar in scaun. Examenul sangelui evidentiaza cresterea moderata a eozinofilelor si anemia. Tratamentul impune masuri profilactice care se refera la respectarea normelor de igiena alimentara si a mediului de viata: igiena personala riguroasa, apa decontaminata prin fierbere sau sisteme de filtrare (chisturile de giardia rezista la clorinarea obisnuita). Contactii apropiati (din familie sau colectivitatile de copii) sau sexuali vor fi investigati prin examene coproparazitologice si tratati.
ELISA inseamna - Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay

Testul se poate face la multe laboratoare, la Medicover stiu ca dureaza 7 zile si costa 300.000 (aprox.).
---------------------------------------------------------------------


Autor: bertha
Raspuns la: 01/02/2006 13:11:07
Mesaj:

Multumesc mult, o sa ma interesez si in Craiova, e imposibil sa nu se faca si aici.
---------------------------------------------------------------------


Autor: dia_b
Raspuns la: 01/02/2006 14:30:22
Mesaj:

geniest iti multumesc ca ai deschis acest subiect.
Pe mine ma obsedeaza giardia asta tocmai ca este asa de greu de depistat.

Am un baietel de 6 luni care a fost diagnosticat cu dermatita atopica. Ni s-a spus sa facem si un examen copro pentru ca de la paraziti poate aparea si exema pe piele. Dar am facut 3 si au iesit negative. Dar are in continuare scaune moi si urat mirositoare.
Mai avem o fetita care de cateva saptamani are mai multe simptome: dureri abdominale, stare subfebrila, buze rosii si uscate, lipsa poftei de mancare, scaune moi si aerate. Dar si ei la copro ii iese negativ. Am inteles ca este o schema de recoltare a scaunului din 7 in 7 zile nu stiu cat, apoi o pauza de 21 de zile. Cam asa ceva. Nu stiu exact. Daca stie cineva, va rog sa ma lamuriti si pe mine.
O sa ma interesez si de testul ELISA sa vad daca se poate face in Timisoara.

---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput