Parazitii intestinali

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petreflp spune:

LA MULTI ANI !!!!!!
Acest produs minunat mi-a redat zambetul mie si copilului meu.
forever garlic thime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozovas spune:

buna sant inscrisa de cateva zile am intrat f greu aici.
sant disperata am o fetita de 1an si 9 luni de la 4luni jumate are scaunele dereglate de la 7luni imi mananca f prost si are toate sintomele de giardia pediatru ei din noiembrie anu trecut a banuit ceva dar la copro nu a iesit nimic abea in feb.iam facut un tratament cu tinizol si unul cu zentel.cel cu zentel lam terminat alaltaieri mie frica din noiembrie pana in feb iam dat giardinofug ieri fetita mea a fost diagnosticata cu lipsa mare de calciu si inceput de rahitism.tonotilu si ca nu i le pot da inca pt ca daca nu a scapat de giardia o hranesc pe ea.nu stiu ce sa mai fac.am nevoie de un sfat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

FOREVER GARLIC se poate da si copiilor mai mici de exemplu fetita mea va implini luna asta 1 an jumate si sincer, de cate ori i-am facut coproparazitologic tot negativ i-a iesit dar ea nu pare cel putin in prezent ok, pt ca nu mai mananca decat lapte si eventual cereale instant, si asta de o saptamana, si nu stiu ce sa mai cred...repet iar analizele, plus altele, ma rog, ce-o mai zice pediatra, dar intrebarea este: DACA, SA ZICEM, NU ARE PARAZITI, II FACE RAU PRODUSUL MAI SUS MENTIONAT?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

zozovas, coproparazitologicul nu e singura analiza pt giardia. se poate face antigen giardia prin metoda elise si se poate(recomanda) repeta de 3 ori la interval de o saptamana. asa poti stii cam 90% sigur daca are sau nu.


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela80_ spune:

am si eu o fetita de aproape trei ani.pe la vreun an si ceva i-am dat zentel dupa ce i-a iesit la copro ca ar avea giardia, la recomandarea mai multor medici. mai tarziu am aflat ca nici nu este recomandat sub 2 ani, si a fost un tratament f tare. mi-a parut rau ca i-am dat si data viitoare pe la 2 ani si ceva i-am dat helmiflores si n-am mai avut probleme.la fetita mea se manifesta prin lipsa poftei de mancare in primul rand.acum ca am dus-o la gradi as vrea sa-i dau , si pt. giardia, ceva preventiv. la farmacie mi-a recomandat Giardinon.Stiti ceva de el ???? este un sirop cu miere si aroma de capsuni.sa-i dau tot helmiflores sau sa incerc Giardinon?acum a aparut ,cred , de curand. a mai folosit cineva?
ce-mi puteti spune?
multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Buna tuturor!

Il suspectez pe fiu-meu de 5 ani de Giardia. Nu mananca aproape nimic, a slabit 2 kg in ultima luna, iar azi a avut si diaree (am inceput aseara un tratam. cu Ospexin pt. stafilococ in gat, ar putea fi si de la ala diareea, dar....ma rog, ma ingrijoreaza).

DAR, el fiind cu teren atopic, va intreb pe voi, poate ati patit:

-poate terenul atopic sa fie... "activat" de nenorocitii astia de giardia? Ca tot la 2-3 zile ii apar tot felul de bubite/iritatii/mancarimi te miri pe unde, de nu stiu ce sa mai cred si pe ce sa mai dau vina.....

Maine mergem la dr., dar vreau, pt. cultura mea generala sa aflu raspuns la intrebarea asta.

Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Chiar nu stie nimeni? Please!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In general, parazitii elimina toxine care "obosesc" ficatul. Un efect este aparitia pe piele a tot felul de bubite, ajungandu-se chiar la eruptii.

Cat despre laboratoarele de analize... Ai mei copii au avut oxiuri. Am dat la analiza in aceasi zi la doua laboratoare. La unul (foarte cunoscut) mi-a iesit dupa 1 saptamana ca nu au nimic, la celalalt, dupa 20 minute a primit sotul meu hartia cu "oxiuroza". Probabil ca parea destul de nedumerit si l-a invitat d-na de la laborator sa se uite prin microscop. Nu stia el ce fel de "animale" erau, dar i-a vazut cum miscau. Deci ceva era!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Anya, mersi de raspuns
Da, asa e cu laboratoarele astea. Noi tocmai facem toti din familie tratament pt. Stafilococ in gat/nas/ochi, care de fapt nu se stie daca e stafilococ - zice dr., care abia dupa analize imi spune ca mai bine ma trimitea si la alt lab. sa facem analize, ca la asta toata lumea iese cu stafilococ!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Buna!

Copilul meu nu are acum probleme cu parazitii intestinali, dar m-am gandit sa va spun si eu ce am aflat.

Daca sangele unui om (copil sau adult) este acid (cu pH sub 7,43), atunci este un mediu propice ca sa se dezvolte bacterii, paraziti si viermi.

Si eu am auzit de produse naturiste care ajuta la distrugerea parazitilor:
- semintele crude de dovleac (presupun ca si produsele din ele au acelasi rol)
- produse antiparazitare de la firma Coral (am vazut ca au succes si la copiii mici - Lax Max si alte produse; distribuitorii ar trebui sa va spuna ce tratament e recomandat de ei in cazul copilului dvs.)
http://microhydrin.ro/Produse-Coral-Club/Lax-Max-120-de-capsule-45/

- produse naturiste pe baza de nuc negru - nuca neagra este antiparazitar foarte bun (la Coral este un produs numit Tinctura 7, parca), dar trebuie sa vedeti ce doza este recomandata in cazul copiilor


Sper sa va fi ajutat cu ceva.

Multa sanatate!


- Andrea -

Atitudinea naste altitudinea!

Mergi la inceput