cheaguri de sange

cheaguri de sange | Autor: april

Link direct la acest mesaj

Mai multe decat de obicei si mai mari (la ciclu)
E vreun semn rau? M-a si durut mai rau burta, parca ma ardea.
Ce sunt de fapt aceaste cheaguri?
Voi aveti? de fiecare data , rar, sau deloc?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Eu am la fiecare ciclu cheaguri si sange mult in a doua si a treia zi de ciclu. Asta e de cand ma stiu. Nu-ti fa nici o problema, nu e nimic rau.

Zina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya spune:

draga mea april, si eu am aceasta problema, este adevarat ca sint si citeva luni pe an cind parca hemoragia si cheagurile sint mai mici, dar in general curge „ca la robinet“
cind am cheaguri asa rau iau niste biseptol si in general ma simt mai bine, adica parca nu mai curge asa rau, durerile nu-mi trec decit cu algozon, oricum in perioada aceea stau cit mai cuminte posibil, nu bag mina in apa rece deloc, stau in pat la caldura
cel mai bine ar fi sa mergi la doctor, medicul iti va recomanda sigur un tratament, mie mi-a dat niste anticonceptionale si adevarul este ca se reglase menstra si nici nu mai era atit de abundenta si de lunga (in medie ca durata cam 7 zile, ultimele fiind mai linistite)
oricum, incearca sa te protejezi de frig, nu mai sta desculta... ai grija mai multa de tine
sanatate multa si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

La ciclu se elimina mucoasa uterina care nu a adapostit un ovul fecundat.Pot aparea hemoragii si din cauza unei raceli dar poate fi si un avort menstrual.
Cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor si sa-l intrebi.El poate sa-ti dea mai multe detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

AVORT MENSTRUAL????
asi, deja ma bagi la banuieli!
Si eu am cheaguri de fiecare data, in ultima vreme am observat chiar ceva mai suspect... ca niste bucati gelatinoase de... ceva?! Acum ca ai pomenit si tu notiunea asta, deja mi s`au inmuiat picioarele....
Poti sa fii putin mai explicita???

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

quote:
Originally posted by Iubika

AVORT MENSTRUAL????
asi, deja ma bagi la banuieli!
Si eu am cheaguri de fiecare data, in ultima vreme am observat chiar ceva mai suspect... ca niste bucati gelatinoase de... ceva?! Acum ca ai pomenit si tu notiunea asta, deja mi s`au inmuiat picioarele....
Poti sa fii putin mai explicita???

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was



bucatile acelea gelatinoase de care zici tu este edometrul.


A sti, a putea sa te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in arta, ca si in viata!" - Al.Vlahuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Endometru spui tu, tumpi? O fi.... Ma bag acum sa ma documentez.

Dar cum e cu avortul ala menstrual? Suna rau de tot!.....

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

si eu am la fiecare menstruatie cheaguri de sange. cam a doua zi, iar sangerarea este abundenta. asa e in fiecare luna.

http://photos.yahoo.com/micumonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

quote:
Originally posted by Iubika

Endometru spui tu, tumpi? O fi.... Ma bag acum sa ma documentez.

Dar cum e cu avortul ala menstrual? Suna rau de tot!.....

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was



http://www.avantaje.ro/index.php?a=1006
http://www.eva.ro/sanatate/articol399.html

uite mai poti citi si aici.Cu fiecare ciclu menstrual endometrul se elimina.MAi multe detalii articolele pe care le-am dat.Nu trebuie sa te sperii, este ceva normal.
Si mie mi se intampla sa elimin cheaguri de sange.Cheati a cu avortul mentrual nu o pot spune cu exactitate.Acum cativa ani cred ca am trecut prin asa ceva,fiinca la ecograf s-a vazut un punctulet care s-a banuit a fi sarcina(existand si o intrziere a ciclului),dar sa-ti explic exact ce si cum(dr l-am schimbat atunci, ca un an de zile am stagnat)....poate fetele carora dr le-a spus mai multe te pot ajuta.


A sti, a putea sa te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in arta, ca si in viata!" - Al.Vlahuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Am citit despre endometrioza si am constatat cu uimire cauza sterilitatii mele din trecut. Cat eram fata aveam dureri exagerate la ciclu, care erau insotite mereu de voma. Trei zile eram distrusa, sa nu mai zic prima cand ajungeam cu calcatorul pe burta sa stau, desi stiam ca va urma o homerogie, dar nu aveam alta solutie.

E adevarat ca am si uterul retrovers si medicii mi-au spus ca asta ar fi cauza durerilor mari. Patru ani am facut tratamente, apoi o operatie laparoscopica pt ca eram diagnosticata cu sterilitate primara. Aveam trompele infundate. La operatie mi-au descoperit aderente pe trompe, ovare, uter. Nu au reusit sa-mi desfunde nici o trompa. Si totusi, la 3 luni eram insarcinata. Nu se stie cum. Dar ce-mi mai pasa? Dupa nastere durerile au mai scazut in intensitate, nu mai sunt insotite de voma, dar din cand in cand apar cheaguri mari, care ma cam sperie. In tinerete nu aveam cheaguri.

Poate ar fi cazul unui control.
Dar sunt mirata ca am stat ani buni cu aceste dureri insuportabile care au dus la sterilitate. Ma bucur ca totusi s-a terminat cu happy-end. Am o mandrete de fata de aproape 6 anisori care e viata mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_beberica spune:

Inainte sa incep sa iau anticonceptionale aveam si eu aceeasi problema,dar acum e mult mai bine.Durerile au disparut complet iar durata ciclului a ajuns la 4 zile.
Ma simt foarte bine acum dar daca eu nu mai elimin cheaguri ma intreb ce se intampla cu ele?

Mergi la inceput