Help - vase sparte in ochisor

Help - vase sparte in ochisor | Autor: Leta

Link direct la acest mesaj

Am o bebita de 9 luni si jumatate. Astazi am descoperit ca are in ochiul sting un vas de singe spart - adica are un punct maricel format din vinisoare rosii, aglomerate, exact cum au adultii cu hipertensiune. Ieri nu il avea.

Am fost cu ea la pediatru si ne-a zis ca este doar o zgirietura...ca s-a zgiriat in ochi asa cum se zgirie si la nasuc sau urechi de ex. Mie mi se pare ciudat, pentru ca are unghiile taiate scurt de tot, fara colturi. Mai mult, vinisoarele sint in coltul intern al ochiului, in jos (adica trebuie tras un pic de pleoapa inferioara in jos ca sa poata fi vazute), intr-un loc greu accesibil.

Pentru linistea mea am cerut si o trimitere la oftalmolog, dar pina ajungem acolo...poate ma puteti voi ajuta. V-ati confruntat cu asa ceva?

Multumesc

Leta si un bebe
POZE DE OCTOMBRIE

want my life back

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Da. Baiatul meu a intrat cand era mic cu ochiul intr-o ramura de boschet. La fel arata in mod initial, apoi s-a inrosit tot ochiul.
Oculistul mi-a spus ca a avut mare noroc, ii putea atinge nervul optic. Mi-a dat si niste picaturi, s-a vindecat si n-a mai avut nici o problema.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leta spune:

Merci, Lona. Slava Domnului ca si-a revenit si n-a fost mai rau. ...Vezi, tu ai stiut insa cauza. Eu nu sint convinsa ca e vorba de o zgurietura...
Offf, cum ma panichez la orice situatie

Leta si un bebe
POZE DE OCTOMBRIE

want my life back

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Stai linistita, nu cred ca e grav. Incearca sa-i acoperi celalat ochisor cu palma si asigura-te ca vede. Asta a fost primiul gest pe care l-a facut oftalmologul. Nazdravanii, gasesc ei ce sa-si bage in ochisori. Lantul de la suzeta, vreo jucarie, degetul, lingurita, orice e bun!
Sanatate! daca nu se freaca si nu plange inseamna ca n-o doare, deci e in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leta spune:

Am fost ieri la oftalmolog, s-a uitat la ambii ochisori si a zis ca n-are nimic, ochii sint in regula vede bine...si ca vasele s-au spart pe fondul unei viroze, nu de la vreo zgirietura.

Eu nu stiu ce sa cred, pentru ca bebita nu a avut viroza; e adevarat ca tuseste de vreo 10 zile, dar a consultat-o pediatra si a zis ca n-are viroza, n-are nimic la plamini, nimic in git si ca tuseste pentru ca se ineaca cu saliva (ii da al patrulea dinte si saliveaza abundent).

Sper sa nu se mai repete.

Aveti idee de la ce virsta pot sa ii fac niste analize "de rutina" la singe?

Leta si un bebe
POZE DE OCTOMBRIE

want my life back

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Leta, si Rayan a avut asta intr-o zi, dar a doua zi deja disparuse.
Analize ii poti face deja.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Leta, exact asta a patit ieri Petra si m-am speriat, dar azi a disparut.
Nici eu nu stiu de la ce i-a aparut. Eu cred ca ori s-a zgariat singura ori cand a plans alaltaieri (foarte tare-colicii).

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leta spune:

Multumesc, fetelor. A inceput sa ii treaca. Nu stiu ce o fi fost pina la urma, dar sper sa nu se mai repete.

Leta si un bebe
POZE DE OCTOMBRIE

want my life back

Mergi la inceput