Soc de ciocolata - super delicios!

Soc de ciocolata - super delicios! | Autor: Irinusha

Link direct la acest mesaj

Ingrediente:
200 g ciocolata amaruie (cel putin 70% cacao)
200 g unt
5 oua
20 g faina
200 g zahar
2 linguri cacao
priza sare

Mod de preparare:

Se topesc ciocolata (maruntita) si untul pe baie de abur (castron bagat in apa care fierbe - sorry, nu stiu cum ii spune pe romaneste) . Cand sunt topite se iau dupa foc, se amesteca bine cu un tel si se adauga pe rand galbenusurile amestecand in continuare bine. Se adauga faina si se amesteca iar bine. Albusurile se bat spuma cu putina sare, cand sunt tari se adauga zaharul si se mai bat ca. 2 min. Se amesteca cele doua compozitii si se toarna intr-o tava rotunda - ca sa se taie ca tortul - , "tapetata" cu foaie ptr. copt (sau hartie cu ulei). Se da la cuptorul deja incins la ca. 180 ° (deci foc potrivit) ca. 50 min. Se tapeteaza cu cacao si se serveste cu frisca.

Ce am facut eu:
Am adaugat la albusuri si un zahar vanilat, iar la ciocolata si o priza de scortisoara. Am avut ciocolata amaruie normala si a mers f. bine. Tava mea e dreptunghiulara (ca. 25 cm/15 cm) si a mers iar super. E delecioasa si usor de facut. Creste, insa se lasa cand se raceste ... arata ca si fiind necoapta, dar asa trebuie sa arate. Calduta cred ca-i bestiala cu putina inghetata de vanilie ... ii mai ia din dulceata.
Succes si pofta buna!



Irinusha & Cris (03.05.04)

site-ul lui Cristian
poze, pozilici si poze de vacanta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

oooooooo, nuuuuuuuuuuuu Irinusha, stai cuminte cu retetele asteaaaaa (de fapt recunosc, am intrat de masochism, ca-s la dieta!).
acu lasand gluma la o parte, suna super. ca un mousse de cioco pus la cuptor.
cred ca merge si la frigi, nu?
care e consistenta cu asa putina faina?
(o sa ma risc sa o fac in week-end......da mi-e frica de timpul record in care o voi termina.)

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

La frigider nu prea cred ca merge ca-s ouale crude atunci ... brr! Mie una nu mi-ar place.
Constistenta e chiar de mousse ... culoare maronie.
Mie mi-a placut ca-i f. usor de facut ... sunt mai puturoasa de fel :) Si am terminat-o si noi una-doua! :) Dar merita, chiar daca-i bomba de calorii

Irinusha & Cris (03.05.04)

site-ul lui Cristian
poze, pozilici si poze de vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pe mine m-ai convins, oricum! duminica asta...sau cea viitoare se va comite si promit ca vin cu rezultatul!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Irinusha, am facut si eu ieri prajitura si mi-a placut mult dar nu am avut ciocolata suficienta asa ca am mai inlocuit unele, altele... In final a iesit tare buna dar cam uscata (am incercat-o cu scobitoarea si nu s-a lipit nimic pe ea). Spui ca arata necoapta (a mea nu arata asa, chiar era cam crapata pe la colturi). Imi mai dai niste detalii legate de aspect? Ma gandesc ca poate am avut si cuptorul prea incins sau poate pentru ca nu am respectat cu totul reteta?... Din ce este tava ta? Eu am folosit una de Jena. Nu e nici un repros, ne-a placut tuturor f. mult asa plina de ciocolata. Vreau doar sa stiu ce sa mai schimb pe viitor...
Aaa, si inca ceva! Cand incorporez albusul o mai tin pe foc? Mie mi s-a taiat compozitia, am cam intrat in panica, am luat-o de pe baie si am bagat mixerul, asa ca a iesit din nou cremoasa si... frumoasa. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

N-am luat-o ca repros, stai linistita :)
Am gresit eu ceva la "preparat", o sa modific. Adica: dupa ce se topesc ciocolata si untul, se iau dupa foc si se lucreaza asa mai departe.
La mine a crescut f. frumos, am incercat si eu cu o scobitoare si nu se lipea nimic de ea si mi-am dat seama ca-i gata (si ptr. mine a fost tot prima oara cand am incercat-o) :), iar cand s-a racit a ramas doar jumate. Cand am tait-o am vazut ca pare necoapta, nu era crapata deloc. Iar poza din cartea de bucate arata ca prajitura mea.
Tava mea e din teflon, dar ar trebui sa mearga si cu una de jena ... focul trebuie sa fie protrivit (180 ° la mine)
Pare inecacioasa si ptr. ca-i f. dulce ... incearc-o data viitoare cu inghetata sau cu frisca ... barem asa vreau eu sa fac :) Daca mai ai intrebari, sunt aici! Succes! :)

Irinusha & Cris (03.05.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc de raspuns. Cand o iau de pe foc o las sa se raceasca sau pun albusul in amestec asa cald?
Am incercat cu inghetata de vanilie si a fost f. buna.
Am sa o las mai putin sau poate la foc mai mic sa vad ce iese si verific cu scobitoarea sa vad cand e gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

M-am uitat special in cartea de bucate si nu spune nimic de "racit". Eu le-am adaugat imediat ... chiar imi pregatisem tot in timp ce s-au topit ciocolata si untul. Eu am lasat-o exact 50 min. si a fost ideal ... imi pare rau ca nu i-am facut o poza sa ti-o arat ;)
Succes, sper ca data viitoare sa iasa mai buna!

Irinusha & Cris (03.05.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc frumos Irinusha!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Este senzationala ,sotul meu este innebunit dupa orice desert atata timp cat contine ciocolata si cacao.Am "ornat"-o cu frisca si inghetata.
Iustina

Mergi la inceput