Clubul coafezelor-stylistelor ( 1 )

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Elena, eu personal lucrez cu gama Artego, iar produsul de care ai tu nevoie se numeste: Qualify Style+Volume, tot pe baza de silicon.
Imi place sa lucrez cu produse pe baza de silicon, deoarece nu da senzatia de par uns.
Gramajul sticlutei este de 50ml, costa cam 40RON.
Sticluta de 100 ml costa 70 RON.
Sim, cu multa placere, oricand mai ai nevoie de sfaturi, cu drag!
Philip, daca te-ai vopsit saptamana trecuta, eu zic sa mai astepti.
Cu vopsirea, ideea este ca poti folosi orice nuanta de saten, ciocolatiu din orice gama vrei.
Depinde si de vopsea, unele se mai duc la spalat si evident se mai duce din intensitate.
Din ce mi-ai aratat eu zic no 3 Medium to light brawn.
Iar tunsoarea, sa fie scurt in spate, ciufulit, cu perciuni mai lungi, dati dupa ureche.
O sa incerc sa-ti trimit pe PM ceva poze cu un model, dar azi cu siguranta nu.
Pe maine...
Sa fiti frumoase!

DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ma gandeam ca n-ai sa mai ai timp de mine azi. esti o super dragalasa, daca-mi trimiti si poze m-ai dat gata. nu stiu cum sa-ti multumesc, e un gest deosebit ce faci tu aici.

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

multumesc mult doris
tare ma bucur ca cineva profesionist e de acord ca mi ar sta bine cu parul scurt.mi e un pic teama de schimbare, dar sigur o fac
tunsoarea asta cum se intretine?spuma sau gel, ceara?
tb sa ma usuc cu feonul?


alinutza si david nazdravanul (11 mai 2004)
http://community.webshots.com/user/alinutzza77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speel spune:

Salut.Chiar ca e super ce fac fetele aici!o idee am si eu.Stiti ce se poarta aici?
partea de dedesupt a parului castaniu,choco, rosu iar cea de deasupra blonda.Sunt sigura ca stit despre ce vorbesc.Adica se pune pe cap un fel de palarie fara fund(scuze)si se scoate exact parul care iese din calota
cel care ramane dedesupt se coloreaza intr-o nuanta inchisa.Mie imi place,am vazut sumedenie de doamne,fete de toate virstele cu genul asta de colorit.Si intr-adevar choco e in mare voga si aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Philip, referitor la alegerea tunsorii, din cele 2 modele trimise, un sfat:
Prima tunsoare, scurt, are aceleasi efecte si la tine, difera doar aranjarea ei.
Poti folosi spuma lejera, o uscare ciufulita cu mana si esti in top...
Daca optezi pentru cea de-a doua, mai trebuie sa astepti putin sa-ti creasca parul...acum depinde cat de grabita esti sa faci o schimbare.

Speel, multumim...
Da, intr-adevar ciocolatiul este in voga peste tot!

Incep ziua prin a va ura :

La multi ani de ziua noastra!

Sa fim frumoase, fericite, iubite, implinite si la moda!

Si fiindca e o zi deosebita, primavara incepe, m-am gandit sa va scriu despre noile tendinte ale primaverii/verii 2006!

Se poarta in aceasta primavara din nou:

Coada de cal/Par prins la spate

Este cea mai la indemana modalitate de aranjare a parului dintre toate tendintele sezonului primavara/vara 2006 si cea mai usor de realizat. Parul poate fi purtat lejer, prins la baza gatului, sau intins la spate si prins cu un elastic in varful capului.
Parul este bine aranjat si stralucitor, dar coada este ceva mai lejera, uneori lasata sa atarne dreapta si lunga, cu cateva bucle.

Pentru a obtine acest stil

Se usuca parul cu o perie rotunda, pana cand acesta este perfect intins, iar firele rebele se domolesc. Trage parul la spate intr-o coada inalta, chiar in virful capului si intinde firele care scapa din jurul tamplelor si urechilor, pieptanandu-le si aranjandu-le in jurul fetei. Pentru un plus de lungime pot fi adaugate mese de par.

Parul lasat pur si simplu desfacut, lung, cu o usoara unduire, pentru a-i da volum.

Aceasta tendinta reflecta contrastul subtil dintre fluiditate si forma. Parul arata incredibil de sanatos si are un aspect bogat, perfect conditionat. Gelul si fixativul sunt abandonate in favoarea spumelor usoare. Este stilul potrivit femeii independente, care isi doreste sa arate cat mai bine si vrea sa fie in tendinte, dar nu are timp pentru coafuri complicate, elaborate si rigide.

Pentru a obtine acest stil

Usuca parul cu o perie rotunda si apoi pulverizeaza fixativ pentru volum sau o spuma usoara pentru un plus de stralucire si elasticitate.
Nu se mai folosesc spumele strong/ultra.

Buclele largi, cu o stralucire profunda si bogata,

Se poarta bucle bogate si elegante, pline de flexibilitate, adesea cu un breton pe o parte. In unele cazuri, parul este intins pe spate cu un gel pentru a obtine un look umed si texturat si lasat apoi liber, ondulat pe spate.

Pentru a obtine acest stil

Usuca parul cu o perie rotunda, ondulandu-l la varfuri. Renunta la ondulatoare si foloseste in schimb clasicele bigudiuri si multa spuma flexibila/usoara, pentru a obtine bucle cu un aspect cat mai natural. Orienteaza parul de pe frunte pe spate, pentru un efect dramatic. Nu uita sa pulverizezi fixativ.

Cocul lejer

Parul este stralucitor si uneori ondulat inainte de a fi adunat intr-un coc ca un "pachet", ce sta cuminte la ceafa si pune in evidenta linia lunga si eleganta a gatului. In unele cazuri, cocul anilor '40, realizat din suvite prinse, se intoarce, de aceasta data putin mai ciufulit, franjurat, pentru un accent "neglijent", ce ofera individualitate.

Pentru a obtine acest stil

Usuca parul lejer, aplicand putin gel cu degetele. Adauga textura parului, uscandu-l in directii diferite. Aduna parul din fata spre spate si prinde-l strans intr-un coc adunat la ceafa, cu un elastic si cateva clame. Ciufuleste-l cu mana si scoate cateva suvite din breton pentru a incadra fata, asigurandu-te ca acestea sunt intinse si nu ondulate.

Noutati 2006:

Liniile si textura parului sunt inspirate din anii '60-'70. Indiferent de stilul pe care doresti sa-l abordezi, regula de baza pe care trebuie sa o respecti este "cat mai mult volum", atat pentru tunsori, cat si pentru coafuri. Deci, se pare ca in acest an vom renunta la parul drept, in favoarea buclelor lejere, romantice, cu textura naturala. Bretonul gros revine si el in moda, ca si tapajele ample, supradimensionate.
Tunsorile graduale si filate nu mai sunt in tendinte, fiind inlocuite de formele pline.
Daca esti o fire avangardista, poti adopta alternarea zonelor de par drept cu cele de par ondulat sau "creponat" cu placa, sau a zonelor vopsite in doua nuante ce contrasteaza puternic, precum blondul si negrul.
- poti sa uiti de coafurile in care fiecare fir de par este perfect aranjat si fixat...

In 2006 ai libertatea de a alege orice culoare doresti pentru par, deoarece toate nuantele sunt considerate "hot". Stilistii ne sfatuiesc sa ne conturam tunsoarea prin desene si picturi, si sa renuntam la suvite! Nuantele inchise de castaniu si saten constituie o revenire spectaculoasa in moda... asa ca nu ezita sa te transformi intr-un "inger al intunericului" plin de mister si senzualitate.

Cele mai solicitate tunsori:

Gothic

Liniile acestor coafuri sunt geometrice, clare, din linii si curbe perfecte pe un par cel mai des foarte bine intins. Avem si asimetrii si uneori mici zone cu par ondulat, dar revine puternic in voga bobul clasic, simetric si tunsorile ovale pe parul drept.

Culorile sunt reci dar rastranse: negrul predomina, alaturi de blond foarte deschis si rece, aramiu, rosu sau saten inchise, cu cateva accente uneori.

Femeile care poarta acest stil se mai numesc Ingerii noptii, denumire adaptata si de machiajele ce insotesc aceste tunsori.
Machiajul este din culori inchise, negru, gri.






DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

doris, tu esti un inger pe forumul asta! te apreciez pt ceea ce faci...stii ce? ieri, unul din colegii mei a vazut cele doua freizuri si a zis claaaar prima m-ar aranja mai bine. hm, si sa mai zici ca n-au ochi barbatii. cica e mai europeana...hehehe, o sa merg pe mana voastra, mai ales ca in tine am incredere. am vazut pe site la garnier ca au si ei 4 ciocolatii, mi-a placut ala migdala, dar mai astept vreo saptamana-doua, sa-i mai dau o pauza parului. crezi ca e ok daca ma tund intai si-apoi ma vopsesc (nu de alta, da' mai economisesc si eu ceva vopsea, hehehe, zgarcita de mine).


Va doresc un 8 martie fabulos sa fiti iubite si fericite!

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Philip, normal mai intai te tunzi, apoi te vopsesti.
Sper sa ne pui o poza cu noul look...
Vezi ca un barbat zice bine???


DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

m-am tuns!!!!!drept, mai scurt decat in poza pe care mi-ai trimis-o tu doris, dar merge si asa, ce sa-i fac daca n-au ochi coafezele aici...dar toata lumea m-a complimentat la munca si sotul, normal. acum mai trebuie sa ma vopsesc. mi-am luat una din ciocolatiile de la garnier, parca 535, caramel, daca nu saptamana asta, atunci in we viitor ma si vopsesc, sper sa reusesc sa fac si o poza-doua sa va arat, sa-mi ziceti ce credeti.
va pup, o saptamana minunata

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna fetele!

Eu am terminat scoala de cosmetica si acum doresc sa incep un curs de Coafura-Frizura si nu stiu la ce scoala sa merg! Sunt atat de multe in Bucuresti ca nu stiu ce sa aleg! Vreau o scoala de unde sa plec cu ceva cunostinte solide si valabile ... nu vreau ceva "frumos la suprafata si gol pe dinauntru" ... daca ma intelegeti ce vreau sa zic! Daca aveti cunostita de o scoala buna va rog fain sa imi spuneti si mie!

Alina e un subiect tare fain acesta ... eu abia acum l-am descoperit... adevarul e ca nici nu am mai intrat asa des pe forum...


Nally si Sebastian (14.04.2004)



Sebi la 1 An!

* Nici un barbat nu crede ca o femeie vorbeste prea mult... cand il vorbeste de bine!*

www.sanatateata.com/exercitii/exercitii.htm" target="_blank">Gimnastica de intretinere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Eu vreau sa intreb despre permanent, sau mai precis daca e demodat sa porti bucle pe par lung si daca imi recomandati asa ceva sau nu, ce stil samd...De ex gen Sarah Jessica Parker in primele serii bineinteles..

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput