Olita

Olita | Autor: boubba

Link direct la acest mesaj

Toti cei care ati trecut cu piticii prin acesta faza : pe Dennis il pot lasa 3 ore pe olita...in afara de pipi nu apare nimic la orizont (in ciuda explicatiilor noastre).Dar cum ii pun pampersul dupa 10 minute avem cadoul , nu este vorba ca nu stie ce inseamna caca dar nu face sub nici o forma la olita am impresia ca se retine sa nu il lase in olita .Intre ghilimele suntem ,,disperati,,.
Cunoaste careva vreo metoda sa il fac sa faca caca la olita ( am incercat foarte multe ) Multumesc din suflet!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Pur si simplu nu e pregatit sa faca kk la olita. Ai rabdare, nu-l forta in nici un fel, ca sa nu ajunga sa o refuze si sa o urasac (olita) si vei vedea ca imediat vor veni si rezultatele. Va face singur, cand te astepti mai putin.



Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shian spune:

Este bine totusi ca face pipi ...Cum ai reusit sa-l obisnuiesti la olita?
Eu ma chinui sa-l fac sa stea macar un minut,dar n-am nici o sansa...Mai mult decat atat ,intra cu picioarele in ea pronuntand vesel"pis...",dar daca incerc sa-i corectez pozitia tipa ca din gura de sarpe.Ce e de facut?


Anca & Shion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boubba spune:

Shian intai i-am explicat ce este olita si de ce tre sa stea acolo apoi i-am lasat ursuletul cu el ( de care nu se desparte niciunde ) la inceput plange pt ca plec de langa el dar apoi se ocupa singurel.Nu uita sa te uiti din cand in cand daca mai este pe olita.Mult noroc si nu uita sa ocupi cu ceva care ii place ca sa stea!!!Spune-mi rezultatele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Eu dupa ce am renuntat la pampers il pandeam pe Alex, nu stiu avea un fel ciudat de a se comporta se tara pe jos in fund ca si cum ar fi vrut sa se tina sau se aseza in fund intr-un loc si nu se mai misca de acolo si atunci tup pe olita.ca sa stea si sa-i distrag atentia ca de multe ori ori nu vroia sa stea ori nu iesea kaka imediat adunam o gramada de jucarii pe langa el in special masinute si incepeam sa ma joc cu el ca sa-i distrag atentia si sa uite de olita.apoi mi-a dat cineva cadou o olita cu spatar asa ca un fel de scaunel si a fost foarte incantat de ea si cu timpul s-a obisnuit.sigur ca toate astea au inceput pe la un an jumate si am renuntat la pampers definitiv lasandu-l sa faca pe el la inceput cand nu eram pe faza si pe urma a inceput sa faca mai rar ca nu-i placea ud pana a cceptat oala.trebuie multa rabdare si sa stea cineva care sa se ocupe de treaba asta o perioada.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

Roli, are 11 luni neimplinite si spre bucuria lui mami face kk numai la olitza. L-am obisnuit usor, i-am luat o olitza super misto, de la
Carrefour, cu maner si in forma de ratoi si pur si simplu a fost incantat. L-am asezat pe olitza cand am vazut ca se screme si a facut kk acolo..apoi am aplaudat baiatul , l-am laudat l-am pupat..si a imteles cam cum sta treaba. La inceput facea numai kk de dimineatza la oala. acum face si kk de dupamiaza. Mai exista si accidente...dar noi suntem incantatzi de cum s-a invatzat cu olitaz

Mia, mami de BB Roland

Mergi la inceput