Vaccinul de 2 luni.Ce reactii negative apar?

Vaccinul de 2 luni.Ce reactii negative apar? | Autor: lulu75

Link direct la acest mesaj

Marti trebuie sa ii fac lui bebe vaccinul de 2 luni. Ce reactii negative poate avea?


Luminita si Gabi fericitii parinti ai lui Andrei Tudor

www.buburuza.com/magazindc/Scripts/prodView.asp?idproduct=3791" target="_blank">poza buburuza1
www.buburuza.com/magazindc/Scripts/prodView.asp?idproduct=3794" target="_blank">poza buburuza 2
Tati, mami si Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Depinde daca i le faci pe cele de la stat-gratuite- sau pe cele cumparate. Eu i-am facut Infanrix si nu a avut absolut nimic. Cel de la stat se da pe cale orala si la unii copii are efecte secundare-stare de voma, diaree, febra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalutza spune:

Eu i am cumparat vaccinul de doua luni( de fapt pe toate) si oricum a facut febra. A stat numai la mine in brate vreo 4 ore.A plans si ea, am plans si eu, a plans si tati al ei.Nu conteaza ce vaccin ii faci , reactiile sunt aceleasi.Oricum sunt mult mai bune cele cumparate.Cel putin asa stiu de la dr Stanciu de la budimex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalutza spune:

Oricum sunt si copii care nu au nici o reactie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

dr.mi-a spus ca se poate sa faca febra,insa din fericire nu a facut,doar atat ca a dormit foarte bine vre-o doua zile(nu intr-una)
...difera reactziile de la copil la copil...




Poate ca Dumnezeu va dori sa cunosti multe persoane nepotrivite inainte de a cunoaste persoana potrivita,pentru ca atunci cand o vei cunoaste ,in sfarsit sa fii recunoscator!

ancutzathree&alex***raza de lumina si fericire din viatza mea***(17iulie 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Bia a facut putina febra si atat. I-am pus un sopozitor cu paracetamol si totul a fost OK.

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine

Nicoleta si Bia Ciocarlia
Delta + Mare Nepoteii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Febra, "galma" si durere la locul intepaturii, agitatie, lipsa poftei de mancare. Eu ii dadeam antitermic imediat ce veneam acasa de la dispensar, ii atenueaza si durerea. Plus comprese reci la locul intepaturii.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

nimic nu a avut Dragos...si a fost cel gratuit !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela1075 spune:

Alexandru a facut vaccinul gratuit si nu a avut nici o reactie negativa, de altfel pana acum nu a avut dupa nici un vaccin.

Pupici

Dana si Alexandru(28.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicut spune:

Alex l-a facut pe cel gratuit si a avut un pic de febra si local i-am pus vreo 2 ore o compresa cu apa rece.
Sa-ti traiasca Andrei si sa treceti cu bine de vaccin.

si Alex 24.07.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Alexuta mea le-a facut pe cele gratuite si nu a avut nici un efect advers. Oricum preventiv i-am pus un supozitor cu eferalgan imediat dupa ce am ajuns acasa si apoi unul seara la culcare (ca sa poata sa doarma linistita) si de fiecare dat i-am dat Tuia ca sa nu faca febra.
Am incercat si eu sa-i pun comprese cu apa rece ca sa nu faca galma, dar mi-a fost mila de ea la cum plangea de la compresa aia rece. Asa ca la ultimul vaccin, nu i-am pus deloc compresa rece. A facut galma dar nu o doare deloc cand apas, iar galma aia se duce in timp...si asa am trecut si peste vaccinul asta fara sa stresez copilul.



Elena & Alexandra (25.09.2004) 1 Anisor


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput