De la cate luni nu mai papa noaptea?

De la cate luni nu mai papa noaptea? | Autor: florinutza26

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,mai am putin si tre sa nasc al doilea copil(vreo 2 saptamani).De pe acuma sunt ingrijorata la gandul noptilor nedormite.Primul copil(fetita) m-a chinuit cu treziri noaptea pana la 2 ani jumatate.Cand o alaptam de trezea de vreo 10 ori pe noapte,dupa,cand ii dadeam biberonul,de 3 ori ,cel putin.Asa ca ma intreb,exista vreo tehnica de a-l dezvata de trezitul noaptea?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anella spune:

Am auzit la o prietena ca in loc de lapte,noaptea,a inceput sa-i dea ceai si incet,incet copilul s-a dezvatat sa pape noaptea.Am incercat si eu dar al meu tot se mai trezeste ca vrea ceai acum,dar noptile totusi variaza,am avut surpriza ca unele nopti sa nu se trezeasca deloc ,in unele nopti se mai trezeste de trei,patru ori in altele numai o data sau de doua ori.Probabil ca schimbarea se produce treptat.
Nastere usoara si multa sanatate la copii!(si tie desigur)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

eu l-am intarcat pe tudor la 8 luni, si dupa aia i-am mai dat ceai vreo luna, noaptea, si apoi doar apa. cred ca pe la 11 luni nu se mai trezea.

pe bogdan l-am hranit la biberon si de pe la 5 luni nu i-am mai dat noaptea lapte, doar ceai, la inceput dulce si apoi am trecut pe apa, asa ca pe la 6-7 luni nu mai cerea noaptea nimic.

cam asta e morala, daca ceaiul este dulce ii place si cere, dar apa n-are gust si nu mai merita sa se trezeasca... sigur se mai scoala din diferite motive, dar nu regulat...

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

Viata este ceea ce se intampla in timp ce esti prea ocupat sa-ti faci planuri de viitor! (John Lenon).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

In primul rand iti doresc nastere usoara si un bebe sanatos si mancacios!
Eduard s-a sculat sa manance pana la un an, se scula si de 1o ori pe noapte(bine, nu manca de fiecare data).Dupa un an pur si simplu nu a mai vrut sa bea lapte(asta e alta problema a noastra) si atunci a renuntat singur sa se mai scoale doar pt ceai sau apa.
Cred ca asta e cheia: dezvatul de baut lapte noaptea!

_
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">SA O AJUTAM PE SABINA

POZE EDUARD & MAMI & TATI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard
cornelia_laura mamica lui bb Eduard (21 06 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Mai ca bine ziceti cu apa aia. Tre sa incerc si eu cu apa ca dupa ceai tot se trezeste (cu toate ca este cam apa chioara ceaiul ala).

A mea nu mai bea de mult lapte noaptea dar dupa ceai tot se trezeste. Nu bea mult noaptea, cateva gurite dar se trezeste... o sa incerc si eu cu apa sa vad cum e.

Elena & Alexandra (25.09.2004) 1 Anisor


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalutza spune:

La fel am facut si eu.Dupa ce am intarcat o (la un an),nu i am mai dat noaptea decat apa.De atunci doarme tun toata noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Cred ca depinde totusi foarte mult de copil.
Rares nu a mai mancat noaptea de la doua luni. Ultima masa era pe la 22,30 -23,00 iar dimineata se trezea pe la 5,30-6,00. L-am alaptat pana la noua luni, masa de seara fiind de obicei masa de lapte.

Nastere usoara si un copil sanatos si cuminte care sa nu te trezeasca prea mult noaptea!


Cornelia si Rares(nascut in 22.04.2002)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/corneliap33/my_photos
"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

chiar depinde de copil. Ai mei nici sa nu auda de apa, ceai sau alte lichide dezgustatoare Pana la doi ani jumate a papat micuta, iar cel mare pana la un an si 3 luni.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Noi am scapat de papat noaptea pe la trei luni. Oricum, a mea nu s-a trezit decat o data pe noapte, de la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Noi avem aproape 2 ani si si acum se trezeste noaptea de 2-3 ori: vrea ceai, vrea apa, vrea cu noi in pat sau pur si siplu se trezeste. Am incercat sa am un ton ferm si sa-i spun sa se culce, ca e noapte si copiii dorm la ora asta , fara sa-i mai dau nimic de baut. S-a smiorcait de cateva ori si s-a culcat. Sper sa functioneze pe termen lung si sa-l dezvat!

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

Multumesc tuturor pt raspunsuri.O sa vedem cum va fi.Daca chiar depinde de copil,atunci sper sa fie mai linistit decat primul.Problema este ca eu nu prea am rabdare,adica daca in timpul zilei ma mai descurc,insa noaptea,cand sunt obosita si vreau sa dorm nu reusesc sa fiu foarte calma.
Mukltumesc inca o data si va doresc copii sanatosi si cuminti.

Mergi la inceput