Nasterea la Giulesti

Nasterea la Giulesti | Autor: ada

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
Incep cerandu-mi scuze pentru intarzierea cu care postez acest mesaj promis de mai de mult, sper ca cele interesate nu au nascut intre timp (Cary, nu cred ca ai nascut, te vad la forumul legislativ.
Asadar, am fost programata pentru cezariana (eu am ales, mi se parea bb-ul un pic mare si trebuie sa recunosc mi-a fost si un pic frica ca nu voi putea face fata, acum parca nu mai sunt asa speriata), duminica pe 16 februarie. Pe 8 februarie, observ eu o scurgere nesemnificativa de lichid, precedata de ceva gelatinos, tot nesemnificativ dpdv cantitativ. Tocmai fusesem la control si doctorita a spus ca mai dureaza un pic, colul fiind lung si inchis...Am stat eu vre-o juma' de zi pana sa o sun, gandindu-ma ca poate mi es pare, si-asa in ultimele zile tot timpul ma gandeam ca pana a doua zi nasc! M-a chemat la spital, a venit si ea de acasa, alt control si iata ca ies cu geanta (eram pregatita sa raman acolo)si fac o fata fericita la ai mei care ma asteptau pe hol: nu se naste acum, mergem acasa!
Pe 11 dimineata pe la 4 dormeam asa de bine, nu aveam nici un chef sa ma trezesc, ma duc la toaleta si fac o mare balticica pe drum, acum chiar ca mi se rupsese apa. Ma indrept catre spital, o sun de pe drum pe doctorita desi imi era o jena cumplita la ora aia dar imi era si frica, dar n-a raspuns. Intr-un fel usurata ca nu o trezesc cu noaptea in cap, ajung la spital unde aflu ca ea operase in noaptea aia, ma pregatesc pentru internare si sunt trimisa la medicul de garda pentru o consultatie. Cum dansul a constatat ca mai e destul timp, dilatatia e minima, ma gandesc sa nu-mi mai stresez doctorita si astept cuminte in sala de nasteri ,unde m-au consultat, m-au intrebat toate cele pentru fisa, mi-au monitorizat bb-ul, am facut conversatie cu dr.-ul si ce sa zic, in general au fost foarte draguti, eu care sunt o fricoasa eram chiar relaxata. Pe la 8 apare si asistenta doctoritei mele, imi face analizele de sange, imi pune mana pe burtica si ma intreaba daca nu ma doare pentru ca tocmai am o contractie - nu ma durea. Intre timp a nascut natural si o fata din sala si desigur ca nu eram in locul ei dar mi s-a parut ca a nascut repede si dupa se simtea foarte bine.
In sfarsit aflu de la sotul meu care era jos ca a venit si doctorita mea, vine si anestezista, mai conversez si cu ea si pe la 11 mergem spre sala de operatii. Eu am cerut anestezie epidurala si ne-am chinuit un pic din cauza ca am coloana un pic stramba, de fapt s-a chinuit anestezista ca eu nu am simtit nimic, doar ca a trebuit sa stau perfect nemiscata, a inceput si operatia in timpul careia pot sa spun ca simteam cum umbla cineva prin mine, nu stiu daca din cauza problemei cu coloana care a facut sa prinda mai slab anestezia pe partea dreapta, sau din alta cauza, oricum nu ma durea dar senzatia era destul de neplacuta, stiu ca intrebam daca mai e mult si probabil ca m-au sedat un pic pentru ca nu imi amintesc totul cu exactitate. Oricum bb-ul meu s-a nascut repede tin minte ca am intrebat daca e bine si ce nota a luat si daca l-a vazut sotul meu.
Am fost dusa apoi la reanimare, ma simteam foarte bine sotul meu ma ruga sa dorm un pic dar mie nu-mi ardea deloc. ....imi cer scuze, continui un pic mai tarziu, s-a trezit bb-ul si tipa tare, ii e foame.

va pup, revin.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Sa traiesti, ca tare mi-a placut cum ai povestit! Sanatate si pupici la bebic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Iti multumesc din suflet pentru mesajul trimis,astept din zi in zi sa nasc,asa incat m-ai prins acasa.
Sper sa revii cu povestioara,daca mai ai ceva de adaugat si sa-mi spui cum a chemat-o pe doctora cu care ai nascut.Era cea de garda sau cea care ti-a urmarit sarcina?
Sa traiasca BB si sa petreceti cat mai multe clipe fericite impreuna.
Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada spune:

Revin cu povestioara nasterii la Giulesti:
BB-ul era foarte bine, 3750 kg si Apgar 9. A doua zi am fost mutata intr-un salon cu 7 paturi, dar eram numai cu 2 fete, ulterior s-a umplut. Desi eram hotarata sa cer o rezerva, am ramas acolo pana la urma, era curatel, foarte cald, mai aveam si eu cu cine vorbi si cu cine merge sus la bb - alaptatul este din 3 in trei ore, in afara de ora 3 noaptea.
Recuperarea este un pic dificila dupa cezariana, cel putin mie asa mi s-a parut, dar poate si din cauza durerilor de spate pe care le-am avut, numai ca v-am spus ca eu am coloana un pic stramba, poate nu e si cazul vostru, te ridici greu din pat, ai probleme si cu scaunul si cum toaletele sunt groaznice si este si cam frig, este destul de neplacut.
In prima zi se bea numai ceai sau apa, din a doua supica, iar din momentul in care ai scaun poti manca iaurt, un pic de carne fiarta, un ou fiert si fructe.
Oricum operatia s-a vindecat repede si o data ajunsa acasa am si uitat de ea, puteam sa stau si sa dorm in toate pozitiile, ceea ce la inceput...Alta parte dificila este cea cu instalarea lactatiei, eu imi luasem de la inceput o pompita care mi-a fost foarte utila, pana la urma toate fetele din salon si-au trimis sotii sa le cumpere, dar ce sa va zic, chiar si cu pompita am avut nevoie de ajutorul unei asistente pentru ca mi se intarisera sanii, la unul canalele erau infundate si durea ingrozitor, bietul bb nu stiu daca avea ce sa suga. A fost foarte dureros acest ajutor dar super eficient.
Asistentele si infirmierele sunt foarte dragute, desi sincera sa fiu nu am cotizat chiar de fiecare data, am mai uitat, sau s-a intamplat sa nu am marunt, dar oricum au fost tare dragute, iti schimba lenjeria de cate ori vrei sau camasa de noapte (care este a spitalului, este foarte curata si comoda pt alaptat), iti dau calmante sau ce mai ceri tu acolo fara nici o problema, plus ca sunt dragute si iti ridica moralul. Este una la copii care este nesuferita, dar daca o ignori iti scutesti nervii spre binele bb-ului tau - nu a fost cazul catorva fete care s-au luat la harta cu ea. Oricum bblusii sunt foarte bine ingrijiti, sunt infasati in scutecele spitalului, asa ca nu e nevoie de hainute, doar la externare, in schimb e nevoie de pampersi si va sfatuiesc sa va cumparati din timp,eventual de la METRO, sunt si in spital dar sunt foarte scumpi. si sa duceti cate 1 la fiecare alaptat.
Doctorii de la bblusi sunt si ei foarte draguti, a dat sotul meu 500.000, dar cred ca si daca nu dadea tot asa se purtau, spunea cineva ca a vazut copilasii abandonati si erau foarte bine tratati, in afara de asta sunt mai multi doctori, nici nu stii cui sa dai, in general celui care il preia, dar controlul se face si de catre altii, spre ex era un dr. tanar si haios, puteai sa-l intrebi orice prostie, spre ex. eu l-am pus sa-mi cantareasca bb-ul desi era treaba asistentei.
Concluzia este ca a fost foarte bine, daca imi mai amintesc ceva va mai spun, daca aveti intrebari va raspund cu drag.
Va pup mult de tot, va urez nastere usoara si copii sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Multumesc inca o dat ca ai revenit cu povestea dar nu sunt inca lamurita cu ce doctor ai nascut,daca ai dorit tu in mod expres cezariana si cu cat ai cotizat in timpul operatiei????
La mine BB vine cu fundul pe lume dar nu am solicitat cezariana si am mare frica de aceasta cezariana,iar tinand cont ca totul a fost usor,ca la fel a fost si cu prima sarcina (tot cu fundul).
Deci voi adopta cezariana in caz de forta majora.
Sanatate lui BB si tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Multumesc inca o dat ca ai revenit cu povestea dar nu sunt inca lamurita cu ce doctor ai nascut,daca ai dorit tu in mod expres cezariana si cu cat ai cotizat in timpul operatiei????
La mine BB vine cu fundul pe lume dar nu am solicitat cezariana si am mare frica de aceasta cezariana,iar tinand cont ca totul a fost usor,ca la fel a fost si cu prima sarcina (tot cu fundul).
Deci voi adopta cezariana in caz de forta majora.
Sanatate lui BB si tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

quote:
Originally posted by ada

Revin cu povestioara nasterii la Giulesti:
BB-ul era foarte bine, 3750 kg si Apgar 9. A doua zi am fost mutata intr-un salon cu 7 paturi, dar eram numai cu 2 fete, ulterior s-a umplut. Desi eram hotarata sa cer o rezerva, am ramas acolo pana la urma, era curatel, foarte cald, mai aveam si eu cu cine vorbi si cu cine merge sus la bb - alaptatul este din 3 in trei ore, in afara de ora 3 noaptea.
Recuperarea este un pic dificila dupa cezariana, cel putin mie asa mi s-a parut, dar poate si din cauza durerilor de spate pe care le-am avut, numai ca v-am spus ca eu am coloana un pic stramba, poate nu e si cazul vostru, te ridici greu din pat, ai probleme si cu scaunul si cum toaletele sunt groaznice si este si cam frig, este destul de neplacut.
In prima zi se bea numai ceai sau apa, din a doua supica, iar din momentul in care ai scaun poti manca iaurt, un pic de carne fiarta, un ou fiert si fructe.
Oricum operatia s-a vindecat repede si o data ajunsa acasa am si uitat de ea, puteam sa stau si sa dorm in toate pozitiile, ceea ce la inceput...Alta parte dificila este cea cu instalarea lactatiei, eu imi luasem de la inceput o pompita care mi-a fost foarte utila, pana la urma toate fetele din salon si-au trimis sotii sa le cumpere, dar ce sa va zic, chiar si cu pompita am avut nevoie de ajutorul unei asistente pentru ca mi se intarisera sanii, la unul canalele erau infundate si durea ingrozitor, bietul bb nu stiu daca avea ce sa suga. A fost foarte dureros acest ajutor dar super eficient.
Asistentele si infirmierele sunt foarte dragute, desi sincera sa fiu nu am cotizat chiar de fiecare data, am mai uitat, sau s-a intamplat sa nu am marunt, dar oricum au fost tare dragute, iti schimba lenjeria de cate ori vrei sau camasa de noapte (care este a spitalului, este foarte curata si comoda pt alaptat), iti dau calmante sau ce mai ceri tu acolo fara nici o problema, plus ca sunt dragute si iti ridica moralul. Este una la copii care este nesuferita, dar daca o ignori iti scutesti nervii spre binele bb-ului tau - nu a fost cazul catorva fete care s-au luat la harta cu ea. Oricum bblusii sunt foarte bine ingrijiti, sunt infasati in scutecele spitalului, asa ca nu e nevoie de hainute, doar la externare, in schimb e nevoie de pampersi si va sfatuiesc sa va cumparati din timp,eventual de la METRO, sunt si in spital dar sunt foarte scumpi. si sa duceti cate 1 la fiecare alaptat.
Doctorii de la bblusi sunt si ei foarte draguti, a dat sotul meu 500.000, dar cred ca si daca nu dadea tot asa se purtau, spunea cineva ca a vazut copilasii abandonati si erau foarte bine tratati, in afara de asta sunt mai multi doctori, nici nu stii cui sa dai, in general celui care il preia, dar controlul se face si de catre altii, spre ex era un dr. tanar si haios, puteai sa-l intrebi orice prostie, spre ex. eu l-am pus sa-mi cantareasca bb-ul desi era treaba asistentei.
Concluzia este ca a fost foarte bine, daca imi mai amintesc ceva va mai spun, daca aveti intrebari va raspund cu drag.
Va pup mult de tot, va urez nastere usoara si copii sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Sa-ti traiasca grasunelul, bine ca nu l-ai nascut normal ca te chinuia si se chinuia si el. Si eu te rog sa ne mai dai amanunte. Eu o sa nasc pe la inceputul lui mai tot prin cezariana si mai am niste intrebari. Cat ai dat doctorei? cine e? cat ai dat anestezistei? ce bagaj ai avut cu tine? cat ai stat la reanimare? nu ai voie cu camasa ta de acasa? Ce fel de pompa de san ai folosit? Ti-a mai trebuit si dupa?
Astept raspuns si iti multumesc. Dana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada spune:

Pentru Cary; am nascut cu d-na dr. Ranga care mi-a urmarit si sarcina; contrar a ceea ce a postat cineva mai demult pe forum, dupa parerea mea este o dulce si o doctorita f. buna si dupa cum am mentionat in primul mesaj am cerut eu cezariana pentru ca mi s-a spus ca bb va avea in jur de 4 kg. Anestezista este dr. Nicolau. Am dat dr.-ei 200 $ iar anestezistei 50.
Pentru Dana; la reanimare am stat pana a doua zi, eu am nascut dimineata; in sala de nasteri si la reanimare nu ai voie cu camasa ta de noapte, oricum iti trebuie mai multe pentru ca se intampla destul de des sa o patezi. Am o pompita manuala de la Nuk care se face si biberon - numai ca nu te-as sfatui sa-i dai din biberon la inceput - si o mai folosesc si acum sa golesc sanii in cazul in care mai ramane laptic dupa masa, sau daca ar trebui sa plec urgent si as sari o masa, as putea sa ii pregatesc o portie si sa-i dea altcineva; este foarte igienic, avand in vedere ca lapticul nu se atinge de maini sau altceva. Si probabil mai tarziu voi folosi biberonul.
In bagaj; vata, prosoape, chiloti, eu am avut si tricouri dar nu le-am folosit, halat, papuci, sosete, cosmetice, am avut si ceva medicamente dar primesti oricum de acolo, o cana, o lingurita...cam asta.
Va pup si va doresc nastere usoara si bb-i sanatosi, sa ne tineti la curent cu evenimentul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Pentru ADA:iti multumesc inca o data pentru mesajul scris,chiar ca ma speriasera fetele cu stirile alea despre d-na doctor,sper sa nasc curand si pe cale naturala,desi sunt foarte fricoasa,dar nici cu cezariana nu as fi mai linistita.
Multa sanatate si numai zile fericite cu BB.

Pentru DANA:acum 4 ani cand s-a nascut Rebecca,mi-am trimis sotul la farmacia "2na" (daca mai tin minte se afla pe undeva pe langa magazinul UNIREA) sa-mi cumpere o pompa manuala de la firma romaneasca "DUALIS" care la acea vreme a costat 13.745 lei,sper sa se gaseasca si acum,in tot cazul poti suna la SENSI BLUE si sa te anunte ei in ce farmacie se gaseste,la ce pret si cine le face.
Nastere usoara si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns issabbella spune:

Datorita mesajelor voastre pe care eu le-am citit pe formu m-am dus si eu azi la dr Puia si m-a programat la analize joi .Vreau sa va rog sa-mi spuneti si mie daca la maternitatea Giulesti se face cezariana la cerere si cam cat m-ar costa.. Va multumesc din suflet pentru tot ce ati scirs pe forum...nici nu aveti idee ce mult m-ati ajutat. Si sincere felicitari Adei pentru bebelusul ei .

Mergi la inceput