Va faceti vaccinul antigripal?

Va faceti vaccinul antigripal? | Autor: Zina

Link direct la acest mesaj

Voi v-ati gandit sa va faceti vaccinul antigripal? E bine sau nu?
Am auzit tot felul de pareri. Eu m-am gandit sa-l fac (Vaxigrip) Ce ziceti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Noi in fiecare toamna ne facem vaccinul antigripal. Toti trei. Si e bine asa. Am racit dar forme usoare. Sa speram ca si anul asta sa ne ferim de gripa.


dada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Si noi l-am facut, toata familia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

Nu suntem bolnaviciosi de felul nostru...au existat ani in care m-am vaccinat si ani in care nu. In toti anii racesc oricum iarna, cel putin odata, dar sub forme usoare, vaccinata sau nu...asha ca nu ma pot pronunta asupra eficientei vaccinului.

CE pot spune e faptul ca macar si pentru psihic e mai confortabil sa te stii vaccinat, te simti mai protejat!

Eu l-am facut si anul acesta (INFLUVAC)mai mult pentru linistea mea...altfel oricum, si fara vaccin, nu fac forme grave iarna...scap foarte rpd...

Parerea mea!



Ramona si Maysa (27 ian. 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.(Jack Penn)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Nu.
Si n-am facut gripa decat o data, cand eram mai mica.

It's nice to be important, but it's more important to be nice

Rochita de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

unui prieten de-al meu i se facea gratuit la servici. pana a pus mana pe prospect, pe care scria la efecte secundare ca in cazuri rare, poate provoca deces. cred ca nu mai e cazul sa spun ca eu nu l-am facut niciodata, si nici nu voi face... e vorba de principiul vaccinului in general, sunt o groaza de site-uri unde se explica de ce nu e bine sa bagi in tine chestii dinastea de care nu ai absoluta nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina V spune:

Eu am vrut sa fac anul asta , pentru prima data,pentru ca ma racesc foarte des si imi trece greu, insa am inceput sa ma documentez de pe net si am citit un articol despre o femeie care a facut vaccinul si a paralizat pe o parte.
Asa ca m-am razgandit.
sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Sabina, si eu am citit acest articol, dar era vorba de un vaccin antigripal nazal care era in faza de experiment, asa ca nu se pune problema la cele ce se comercializeaza, de ex. Vaxigrip-ul si cel romanesc. Eu am mai facut de 2 ori acest vaccin, acum vreo 4 ani si acum 2 ani si atunci nu am racit deloc, cand nu l-am facut, am "prins" toti virusii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica-mica spune:

Nici nu stiu cum e mai bine.Anul trecut sotul meu l-a facut si eu nu .El a facut o forma de raceala ff urata, cu antibiotice....si a zis ca nu se mai vaccineaza . Si inainte racea dar acum a fost cel mai rau.
Cred ca cele mai bune sunt remediile naturiste .
Sanatate multa!

"Nimic nu costa mai mult decat nestiinta!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Da neaparat il facem mai ales ca avem si copil mic.
Oricum il facem de cativa ani in fiecare toamna si am observat ca nu prea am racit decat usor.Facem vaccin de Inst.Pasteur Franta.Am facut si cel romanesc dar a avut prae multe efecte secundare .
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Pe sotul meu l-am vaccinat deja, urmeaza sa-mi cumpar mie si bonei ca sa o ferim pe fetita de boala. Eu i-as fi facut si ei dar doctorita mi-a zis ca mai bine-i dau Oscillococcinum si s-o vaccinez la anul cand va merge la cresa.

Mire-mama de fetita frumoasa

Mergi la inceput