Cat si cand doarme bb de 1 an ziua?

Cat si cand doarme bb de 1 an ziua? | Autor: lizzy

Link direct la acest mesaj

De pe la 8 luni a inceput sa doarma doar de 2 ori peste zi, 2 reprize de minim 1 ora, max 2 ore fiecare. de fiecare data il adorm foarte greu, leganat si cantat, etc. Parca dimineata adoarme din ce in ce mai greu (pe la 11 i se face somn) iar dupa-amiaza abia pe la 4pm il mai prinde mos ene.
In curand il "predau" bonei, ea va trebui sa-l adoarma peste zi.

Pe la ce varsta trece la un singur somn, ala de care imi amintesc eu ca ma punea bunica-mea sa-l fac, de la 2 la 4-5?

Ianis, Mom's sunshine (14.09.04) si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank"> Povestea nasterii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Papusha mea in ultima vreme doarme de multe ori doar o data pe zi, de pe la 1 jumate-2 dupa amiaza, cam 2 ore; uneori, cu greu mai reusesc s-o fac sa adoarma si pe la ora 18 cam o ora, pt ca altfel incepe pe la 8 seara sa fie tare maraita pana se culca de noapte.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Mi se pare ca la acesta varsta doarme destul de bine si Amalia mea tot asa dormea.Acum cand are un an, chiar zilele astea(de vre-o 2-3 zile) nu mai adormea usor pe la 11 si pe la 4, adormea din ce in ce mai greu, si in prima reriza de somn dormea din ce in ce mai mult, a ajuns ca de la o ora si jum sa doarma chiar 3 ore.Si uitea saa mi-am propus sa o culc mai tarziu de 11, adica pe la 1 si sa doarma doar o data pe zi.
Sa stii ca ia prins foarte bine, adoarme repede si bine.Chiar azi a dormit 3 ore si jum.Am culcat-o pe la 1 si s-a trezit la 4 si jum.
Bine asta e si in functie de copilul tau nu la toti e la fel.
Oricum cam de pe la un an se poate face trecerea la un singur somn pe zi.Ai sa vezi.

Mihaela si bb Amalia
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaela1802/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Si noi de la 1 an am trecut la un singur somn pe zi,de la ora 12 la 15,iar noaptea doarme destul de bine -de la 21 la 7 dimineata.Mai facea exceptie in perioadele cand ii apareau dintisorii.

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Eduard are 1 an si 3 luni si doarme in cursul zile maxim 1 ora , de obicei in jurul orei 12.00. Dimineata la 7.00 e in picioare si seara nu se culca inainte ora 21.00. Dar se dezvolta normal, a luat tot timpul bine in greutate, pur si simplu asta e bioritmul lui. Cred ca fiecare copil are ritmul lui de crestere si implicit de odihna.
Eu zic ca puiutul tau doarme destul de bine si sunt convinsa ca bona va sti cum sa-l culce.
Sanatate multa va dorim.

_
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">SA O AJUTAM PE SABINA

POZE EDUARD & MAMI & TATI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard
cornelia_laura mamica lui bb Eduard (21 06 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

noi avem 14 luni jumate si dormim doar o data pe zi, si asta de o luna-doua. eu l-am ajutat sa faca tranzitia, pt ca dormea f bine dimineata (uneori si 2 ore), dar nu mai voia sa doarma dupa-amiaza, iar pana seara era frant. acum doarme de la 12.30-1 pana pe la 2-3. deci intre o ora jumate si 2 ore si-un pic. seara merge la culcare la 8-8.30 si doarme pana pe la 7 si. e vesel, vioi, si-i prieste somnul asta. a fost greu la inceput pana am adus ora de nani la 12.30 pt ca lui ii era somn dimineata, sa zic ca a durat cam o luna toata povestea. dar acum s-a adaptat perfect.

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

si razvan se tresete pe la 7-8.apoi face un somn pe la 10 de o ora-o ora juma si mai face unul dupa masa de vreo 1 ora jumate-doua.

albumul meu
nepotelele mele

adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Damian dimineata se trezeste pe la 8.30 dupa care pe la 9.30 adoarme dar nu pentru multa vreme, 30-45 de minute iar pe la ora 14 dupa ce venim de la plimbare si mananca doarme cam 2 ore, 2 ore si ceva. Seara se culca pe la ora 21-21.30.

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)

http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontica Camelia spune:

Fiecare copil are propriul ritm de crestere. Asta banuiesc ca le influienteaza somnul, pe langa activitatea zilnica care ar trebui sa-i epuizeze.
La 8 luni este mai important sa descopere ceea ce il inconjoara decat sa doarma. Esti fericita ca mai doarme 2 reprize. Treptat va renunta la una dintre ele, roaga-te sa fie cea de dimineata fiindca pana seara nu se mai intelege nimeni cu el din cauza oboselii.
Alex are 1,7 ani, a renuntat la somnul de dimineata pe la 1 an, cand dormea dimineata nu-mi venea sa cred.
Dupa-amiaza doarme 1-2 ore niciodata mai mult.
Multa sanatate.

Camelia & Alexandra Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Mara doarme o singura data , la pranz, de la 2 la 4.30-5 si se culca seara la 10 trezindu-se dimineata pe la 8.30-9. Acum are 1 an si trei luni dar are programul asta de somn de pe la 11 luni.

Mire-mama de fetita frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

De la 1 an si 2 luni am renuntat sa ma/o mai chinui cu somnul de dimineata. Adormea foarte greu si dupa jumatate de ora se trezea. Dar a fost necesar sa-i mut masa de pranz si somnul de pranz mai devreme.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput