Suptul noaptea

Suptul noaptea | Autor: Emil Laurentiu

Link direct la acest mesaj

Am o fetita de 10 luni si se trezeste noaptea din ora in ora sa suga. Am incercat sa o lasam sa planga dar nu merge. Ce sa facem? Sotia este obosita ziua dar nu vrem sa o intarcam. Mancarea de baza este laptic de la mamica ei, nu suporta sticla cu ceai sau suzeta, ceaiul in opinia ei este bun la spalat hainute, indiferent de ce fel de ceai. Am incercat si lapte praf dar acelasi efect .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns heny spune:

Eu am inteles din mesajul tau ca mancarea de baza e laptele de mama. Atat? Am inteles eu gresit? Mancare deloc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Sculatul noaptea este frecvent intalnit la copiii alaptati; nu apare neaparat din dorinta de a suge lapte, cat mai ales din placerea de a fi aproape de sanul mamei, de a fi giugiulit. Nu e insa normal ca la 10 luni mancarea de baza sa fie laptele (matern sau praf, chiar nu conteaza). Normal e doar dimineata si seara sa aiba masa de lapte si, eventual, o data noaptea. Ce altceva mananca? E posibil si sa nu-i ajunga restul de mancare si atunci sa se scoale de foame. Mai umblati pe la meniul din timpul zilei, eventual sa manance seara ceva mai consistent gen cereale cu lapte, iar noaptea, chiar daca se trezeste, sa nu ii mai dea sa suga decat cel mult o data; in restul datilor cand se trezeste sa incerce sa limiteze cat mai mult contactul cu fetitza, sa nu o ia in brate, sa nu aprinda lumina, pt ca altfel nu va face decat sa continue cu sculatul des noaptea.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emil Laurentiu spune:

Scuze pentru omisiuni, mananca si altceva in afara de laptic dar destul de putin cantitativ, repede plictisindu-se si cerand lapteeeee. Totusi am gasit (aproximativ)o metoda sa o facem sa pape mai mult, mami elibereaza zona si nefiind de fata o mai convingem sa mareasca cantitatea de papica, dar nu prea vrea alte lichide in afara de laptic.
Veste MARE bebelina merge singura!!! dar tousi lapticul este cel mai bun!


Mandrul tatic decu ochii albastrii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

nu dispera! Noi am fost in situatie asemanatoare pana la doi ani jumate, de la un an am dormit cu ea in pat, tot circul s-a petrecut in liniste, nici eu nu m-am trezit de tot, si eram relativ odihnita a doua zi.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heny spune:

La aceasta varsta inca este normal sa se trezeasca in cursul noptii, fiecare copil e unic si creste in maniera lui. Dar, biberonul in cursul noptii impiedica copilul sa aiba un ritm corect in timpul zilei, pe langa faptul ca deranjeaza mult si parintii. Motivele ar fi cele scrise de kittycat. Daca veti suprima suptul in cursul noptii, alimentatia din timpul zilei va intra incet in normal.
Pe masura ce copilul creste si laptele isi modifica compozitia. La aceasta varsta laptele este mai diluat din punct de vedere nutritiv, de aceea mancarea de baza trebuie sa ramana alimentatia diversificata, iar laptele sa fie perceput de catre copil ca fiind "desertul" sau inlocuitor de lichide.
Asadar, obiectivul ar fi suprimarea suptului in timpul noptii (puteti insa sa-i dati o data pe noapte, seara sau dimineata in primele zile, pana ce se obisnuieste). Inainte de culcare incercati sa-i explicati ce aveti de gand sa faceti in seara respectiva (ca nu veti mai putea sa-I dati lapte noaptea ca nu e bine pentru …., atat cat poate sa priceapa la varsta lui, important e sa-I vorbiti). In prima noapte, daca plange nu va precipitati. Asteptati 3-5 min, atat cat rezistati. Mergeti sa-l vedeti, mangaiati-l si vorbiti-I iar despre faptul ca nu trebuie sa bea lapte ca nu ii este foame, ca poate sa planga daca vrea, si ca mami e aproape (e important sa-l asigurati ca mami, cea pe care o iubeste asa mult nu va fi departe de el). Daca e posibil, vizitele ar trebui sa le faca tata mai des decat mama. Dupa cca 1minut, plecati de langa copil, altfel, nu va intelege ce asteptati langa el sau de la el. Reveniti dupa 10 min (sau mai putin) stati iar un minut si repetati aceleasi lucruri dar mariti putin intervalul de timp intre ele. Este indicat sa nu aprindeti lumina in tot acest timp, sa nu-l luati in brate, (daca rezistati ) si mai ales sa nu cedati, ar putea sa nu mai inteleaga nimic din ceea ce se petrece. Daca doriti, puteti sa-I dati sa suga dimineata in jur de ora 6, ideal ar fi fost un biberon cu laptele de mama muls ( asa mama ar mai putea sa se odihneasca cateva ore dimineata). Din pacate, inteleg ca biberonul si suzeta nu sunt preferate de copilul dvs. Aici mai am o sugestie: incercati sa-l invatati sa bea lichidele cu paiul , poate asa va accepta si apa si ceaiul sau sucurile. La noi paiul a fost un excelent inlocuitor al biberonului pe care l-a refuzat de la 6 luni (retineti ca eu am fost nevoita sa-l intarc la aceasta varsta, rezultatul a fost refuzul complet al laptelui dar nu tolera nici biberonul), mai in joaca, mai in serios, copilul s-a obisnuit (noi am folosit paiul de la 7 luni) si a fost incantat sa bea tot timpul prin pai.
Am detaliat aceste lucruri pentru ca si mie mi s-a spus lasa copilul sa planga ca se obisnuieste el. Dar daca copilul nu se linisteste, il lasati sa planga continuu si dupa 30 min? Normal ca nu. Insa nimeni nu a stiut sa-mi spuna o metoda mai putin brusca si fara suferinta prea mare din partea parintilor pentru a-l obisnui sa doarma noaptea fara sa se trezeasca doar pentru a bea lapte (apa in cazul meu). In cele din urma am reusit sa-l fac sa nu mai bea apa noaptea asa cum am descris mai sus, dar eu am cedat dorintei de a-l lua in brate si a-l legana in timp ce-I vorbeam (gresit!!!), si asta m-a costat inca cateva luni de nopti nedormite pentru ca i-am substituit bautul apei cu leganatul .
Asa cum am mai spus, fiecare copil e unic!
Multa sanatate si sa cresteti mari si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

se pare ca aveti un copil extraordinar care din fericire refuza si biberonul si suzeta
chestia cu lasatul sa planga o functiona, nu zic nu
da rezultate extraordinare pentru parinti
pana la urma puiul se resemneaza, isi spune ca asta-i viata, tre' sa mearga mai departe
daca asta e mesajul care se vrea a fi transmis copilului ca mama si tata nu pot, nu vor sa raspunda nevoilor sale nutritionale, afective si altor n nevoi metoda e ideala
eu va sugerez o solutie de compromis, compromis pentru voi parintii
culcati puiul cu voi, chiar langa mama, se autoserveste el cand vrea si cat vrea, iar mama nici nu-si da seama ca puiul papa
puiului asa i sa da o doza buna de bunastare, nu-si satisface doar o nevoie nutritionala, iar mama se poate odihni
pentru copil nu este o solutie de compromis, este insasi scenariul in care a fost programat sa creasca puiul de om in decursul a 100.000 de evolutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gitana spune:

gazzella si cand iti intarci puiul ce te faci?
te dai jos din pat si-i pregatesti formula la 2-3 dimineata?
Lana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Daca mai e de actualitate subiectul, sa spun si eu: fiu-meu s-a trezit noapte de noapte cat timp l-am alaptat. Si asta pana acum o luna. Dupa ce l-am intarcat nu s-a mai trezit (cu o perioada de vreo 3 saptamani de acomodare- adica recent). Cert e ca si eu am incercat diverse metode sa nu se mai scoale noaptea pentru titi insa fara succes. Daca reusiti, ne spuneti si noua metoda, nu de alta, dar sa stim pentru bb2

Foarte bine ca alapteaza sotia ta! Felicitari!

Pupici.

si Miron Radu (06 oct. 2004)

Frantzujii

Copilasi sept-oct 2004 1
Copilasi sept-oct 2004 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Initial creeata de Emil Laurentiu

Am o fetita de 10 luni si se trezeste noaptea din ora in ora sa suga. Am incercat sa o lasam sa planga dar nu merge. Ce sa facem? Sotia este obosita ziua dar nu vrem sa o intarcam. Mancarea de baza este laptic de la mamica ei, nu suporta sticla cu ceai sau suzeta, ceaiul in opinia ei este bun la spalat hainute, indiferent de ce fel de ceai. Am incercat si lapte praf dar acelasi efect .

Buna, si eu am aceeasi problema cu baietelul meu de 10 luni. Noaptea se trezeste cel putin de doua ori sa suga, asta chiar daca seara inainte de culcare ii dau cereale cu lapte formula, in speranta ca nu se va mai trezi sa pape. Noi am dormit impreuna de cand era micut, acum doarme in patutul asezat langa patul nostru, iar eu ma trezesc de nu stiu cate ori pe noapte sa-i dau sa suga, apoi il culc iar in patut si tot asa.Nici el nu vrea suzeta, nici ceai, nici suc, ziua bea doar apa si lapte matern.Noi ne-am resemnat in fata situatiei, poate dupa ce implineste un an s-o intarca singur, daca nu, oricum din primavara intentionez sa incep sa lucrez, pana atunci poate se rezolva problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by gazzella

se pare ca aveti un copil extraordinar care din fericire refuza si biberonul si suzeta
chestia cu lasatul sa planga o functiona, nu zic nu
da rezultate extraordinare pentru parinti
pana la urma puiul se resemneaza, isi spune ca asta-i viata, tre' sa mearga mai departe
daca asta e mesajul care se vrea a fi transmis copilului ca mama si tata nu pot, nu vor sa raspunda nevoilor sale nutritionale, afective si altor n nevoi metoda e ideala
eu va sugerez o solutie de compromis, compromis pentru voi parintii
culcati puiul cu voi, chiar langa mama, se autoserveste el cand vrea si cat vrea, iar mama nici nu-si da seama ca puiul papa
puiului asa i sa da o doza buna de bunastare, nu-si satisface doar o nevoie nutritionala, iar mama se poate odihni
pentru copil nu este o solutie de compromis, este insasi scenariul in care a fost programat sa creasca puiul de om in decursul a 100.000 de evolutie



Sunt de acord! Nu l-as lasa niciodata sa planga,e stresant pwntru copil.Si noi am dormit impreuna si inca o mai facem, tocmai pentru ca ma odihnesc si eu mai bine si n-am vrut sa aplic metoda asta cry-it-out, care mi se pare nesanatoasa.Rezultatul: e un copil linistit, foarte sociabil nu simte nevoia sa fie tinut in brate inutil sau leganat, chiar daca se trezeste noaptea de vreo doua trei ori, suge, apoi adoarme.

Mergi la inceput