galbenus de ou (crud) cu lapte - ce ziceti???

galbenus de ou (crud) cu lapte - ce ziceti??? | Autor: Klaus29

Link direct la acest mesaj

andrei mai are putin si face 1an si 7luni; a inceput sa manace un pic mai bine ca de obicei, dar tot mofturici a ramas... nu stiu daca e buna combinatia de galbenus de ou cu lapte pe care asi vrea sa i-o introduc si ca de obicei va intreb pe voi primadata; pana acum a mancat 2-3galbenusuri fierte amestecate cu iaurt.

pupici

Claudia si bebe Andrei (13martie2004)
http://community.webshots.com/user/klaus29100

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Eu nu i-as da copilului meu ou crud.Poate nu pateste nimic, dar nu-mi place mie ideea si de ce sa risc? Sunt atatea mancaruri din care poti sa-i dai la un an jumate fara riscuri!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura radulescu spune:

Categoric nu!

Laura si bebe Cristina ( 20.06.2005 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

La fel de categoric suna si "nu-ul" meu....e periculos...

mami de vladut(15 nov.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

despre asta vorbesti?! eu ii spun 'shodou', il pregatesc frecand un galbenus de ou crud cu 2-3 lingurite de zahar tos, sau miere, adaug cca 200 ml lapte fierbinte si il consuman cand ne doare in gat, face foarte bine... si e si foarte gustos!
doar ca la bebe de 1,5 ani nu as da totusi ou crud, eu i-am dat la baiatul meu abia dupa 3 ani. daca esti mai curajoasa si eiei oua din sursa sigura... tu stii mai bine!

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

Viata este ceea ce se intampla in timp ce esti prea ocupat sa-ti faci planuri de viitor! (John Lenon).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Nu, nu, nu!

Oul crud este destul de periculos si pentru un om mare, vezi listeria la femei insarcinate, cu atat mai mult in cazul unui copil mic.

Rox si Alexandra Maria (10.02.2004)

]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Sodou se cheama, si eu il savuram in copilarie- totusi imi amintesc bine ca eram mai mare decat Robert (acusi 3 ani), mergeam deja la scoala. Cand ma durea in gat imi dadeau si era tare bun (ouale erau din sursa sigura). Dar n-as risca sa-i dau galbenus crud unui copil atat de mic, e pericol de salmonela sau, mai nou, de gripa asta aviara.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

daa..shodoul asta a fost teroarea copilariei mele ..dar tot asa,eram mai mare,mergeam la scoala.
E intr-adevar foarte bun penttru gat dar ..oua crude????
mie mi-e frica sa.i dau lui marc si fierte tari sau ochiuri prajite pe amandoua partile.
Nici de la bunica de la tara nu as avea curajul,cum a spus si cristina e pericol mare cu gripa aviara si cu salmonela.
de ce sa risti???
prietena mea a stat cu copiii in spital ca au gustat cu degetul doar din aluatul pt clatite si au facut o salmonela de toata "frumusetea"..au slabit ..kilograme,perfuzii si cata suferinta si bataie de cap luni de zile.
De gripa aviara nu mai spun:(

poze de la mare-super!:)
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=1b51&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/my_photos
Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Eu am gaini in curte. Gainile sunt tinute intr-o curticica ingrijita, curatata zilnic, nu au acces la gunoaie sau balti, nu vin in contact cu sobolani, pisici sau alte animale (vrabiutzele au acces). Totusi nu am curaj sa-i dau oua nefierte.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu zic ca nu ... nu crud.

Eu pun galbenus in ce pot, amestecat cu smantana, de ex. in supele -crema, sosuri sau ca desert in laptele de pasare (Giuliei nu-i dau albusul spuma). Ei ii place oul foarte mult si fiert, ompleta ...

Iar galbenusul crud frecat cu zahar ... era pentru mine in copilarie "inghetata", ca dintr`aia adevarata nu aveam voie, faceam imediat rosu in gat si amigdale cat cepele; si acum gust cand fac prajituri

_
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Nici eu nu sint pentru galbenus crud la un copil asa de mic ! De ce nu il fierbi inainte, este mult mai sigur pentru baietelul tau de un an si sapte luni !
Eu una nu i-as da nici daca as avea gainile mele in curte ...mi se pare prea riscant !
Pupici tizului Andrei !

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)
Gizmo pina la un an
Gizmo dupa aniversarea de un an

Mergi la inceput