Uleiul de masline

Uleiul de masline | Autor: Danna_36

Link direct la acest mesaj

Am cumparat ulei de masline pt bb dar cred ca am gresit pastrandu-l la frigider.Scrie pe el " a se pastra la loc intunecos si rece", dar cat
de rece? Intreb pentru ca al meu,in conditiile mai sus mentionate a precipitat.Am luat apoi altul, o marca mai buna, l-am pastrat la fel si...am patit la fel,deci nu marca era de vina, ci poate temneratuta.Voi ce parere aveti, cum trebuie pastrat? Iar cel precipitat il mai pot folosi?

Sa auzim de bine, Danna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

io il tin in dulapul din bucatarie in locul cel mai indepartat de surse de caldura. In frigider o singura data l-am tinut si m-am lecuit. Nu l-am mai folosit decat la gatit. Nu pt bebe.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu il tin in camara unde este intuneric iar de rece ce sa zic nu e cald dar nu e exagerat de rece insa recunosc faptul ca importanta mi se p[are calitatea, intotdeauna cumpar doar ulei de calitate se vede cel putin dupa pret. Unele produse nu le mai fac decat cu ulei de masline si ma bucur ca l-am descoperit din punct de vedere culinar.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Danna uleiul de masline se pastreaza normal, ca si uleiul de floare. Intr-un colt in camara e ok. Eu aici folosesc doar ulei de masline , si il tin in dulapul de bucatarie la indemana.
In frigider in nici un caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

O intrebare pt. cei ce folosesc ulei de masline presat la rece, extra virgin (asa scrie pe dansul... Este amar si al vostru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Multumesc pentru raspunsuri.Voi ce marci folositi,numai Costa d'Oro? sau mai e vreo una de care sunteti multumiti?
In legatura cu amareala, nu, ale mele nu erau amare.Ar fi trebuit?
Si pt. ca tot vorbim de uleiuri: anul asta a fost primul in care ,la zacusca uleiul nu s-a ridicat la suprafata oricat am fiert-o.Tot mai multe leiuri de pe piata noastra sunt apa chioara.Voi de care fel folositi si sunteti multumiti(inca)?
Danna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Eu folosesc Floriol si mai rar, Bunica. Nu fac zacusca, asa ca nu stiu ce sa-ti raspund...

Aveti idee daca se poate reface un ulei de masline expirat?? Intreb si eu ca am in camara si parca mi-e mila sa-l arunc...

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Eu folosesc Zirtoon (de masline), Cardinal (de fl. soarelui presat la rece si de porumb) si Ulvex (obisnuit, pt. cartofi prajiti, mai rarut).
Intrebare:
Am auzit pe undeva ca uleiul de masline presat la rece ar deveni toxic atunci cand e folosit la prajit, eu nu prea cred... Voi ce stiti?

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

ala presat la rece care il aveam io nu era amar

si de toxicitate la prajit cu el nu am auzit.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaariadna spune:

Eu nu folosesc uleiul de masline la prajit tocmai pentru ca am citit ca devine foarte toxic. Prefer sa-l folosesc numai la salate sau daca este incalzit numai in diverse amestecuri.
Ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Uleiul de masline folosit la prajit nu este toxic(nu este indicat sa-l refolosesti dar asta e valabil si pt. uleiul din floarea soarelui).

Editat pt. ca-l mancasem pe "la"

noi

Mergi la inceput