Cum faceti varza de Bruxelles?

Cum faceti varza de Bruxelles? | Autor: melina34

Link direct la acest mesaj

...am cumparat ieri si in afara de fierberea ei la abur altcvea nu-mi da prin cap;pot sa fac ca si cum as pregati conopida gratinata, cine stie?thank's,

M.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Eu o fierb in apa cu sare si o calesc putin in unt...mie-mi place.
Nu stiu cum se pregateste conopida gratinata...

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

conopida gratinata=se fierbe, se scurge de apa, se tapeteaza o forma yena cu grasime si pesmet, se pune conopida si se adauga ou,smintina,cascaval

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

1. o prepar cum faci si tu, fiarta in abur (sau apa) si apoi inabusita in unt, cu sare, piper, cimbru, marar, dupa care o servesc cu smantana.
2. o fierb impreuna cu alte legume asortate: morcovi, telina, brocoli, pastarnac, boabe de mazare, etc taiate joulien sau cum vrei, in apa+1 pahar de vin alb, condimente, si servesc ca atare sau cu smantana deasupra.

Viata este ceea ce se intampla in timp ce esti prea ocupat sa-ti faci planuri de viitor! (John Lenon).

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003
poze:
http://community.webshots.com/user/miremirion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Melina,cred ca merge si gratinata..
Am mancat la turci o salata misto facuta cu varza de bruxelles,cartofi(fierte amandoua si cartofii scobiti cu lingurita de aia care-i face mici si rotunzi) si cipercute,putin ulei de masline si lamaie...

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

bune retzete mi-atzi dat,azi incerc sa le fac gratinate, deja imi ploua in gura,mi-e foame.........

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Fetelor eu de cite ori am facut varza de Bruxelles mi-a iesit fara gust. Inclin sa cred ca leguma asta nu se poate gati ca sa iasa gustoasa! Daca cineva reuseste sa o gateasca si sa fie mincabila pliz pliz spuneti-mi si mie cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Iti dau dreptate,am gatit si eu odata asa ceva si am aruncat-o, ca nu ne-a placut.

quote:
Originally posted by adrienne12

Fetelor eu de cite ori am facut varza de Bruxelles mi-a iesit fara gust. Inclin sa cred ca leguma asta nu se poate gati ca sa iasa gustoasa! Daca cineva reuseste sa o gateasca si sa fie mincabila pliz pliz spuneti-mi si mie cum




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

fetelor, imi pare rau ca varza voastra n-are gust,eu am prestat aseara in felul urmator:am oparit-o in 2-3 clocote, am uns forma yena cu unt, am presarat pesmet, am pus varza, am turnat peste smintina+ou+cascaval ras+sunca taiata marunt;am bagat la cuptor 40' si a iesit absolut delicioasa, dementiala, incredibila,minunata!!!!!

PE BUNE!!!!

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

..dar ma gindesc ca la voi cine stie de unde e importata sau chiar e cultura locala, d'aia crescuta cu cine stie ce chimicale si poate din cauza asta e fada.....

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Cred ca depinde si de gusturi acum...noua ne plac(mie si fetitei ca tati e carnivor convins) si conopida si bruxelles si brocolli,chiar si doar fierte cu putina sare si untulet la servit.Nu mai spun ca gratinate.....eee!

Adriana

Mergi la inceput